بیوگرافی ماریا شاراپووا

5 سال پیش
بیوگرافی ماریا شاراپووا
4.6/5 - (5 امتیاز)

بیوگرافی ماریا شاراپووا به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 ماریا شاراپووا (به روسی: Мария Юрьевна Шарапова) (زاده ۱۹ آوریل ۱۹۸۷) تنیس‌باز شناخته‌شده روس و دارنده ۵ عنوان قهرمانی مسابقات گرند اسلم تنیس جهان است.

زندگینامه ماریا شاراپووا

بیوگرافی ماریا شاراپووا

فعالیت ورزشی

او در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۲ رتبه اول بین تنیس‌بازان زن دنیا را کسب کرد. او در سال ۲۰۰۸ با کنار زدن رقبایی مانند ژوستین آنه و آنا ایوانوویچ قهرمان اولین گرند اسلم سال یعنی مسابقات تنیس آزاد استرالیا شد.
او جزء ده تنیس‌باز زن جهان است که توانسته هر ۴ مسابقات تنیس ویمبلدون ۲۰۰۴، آزاد آمریکا ۲۰۰۶، آزاد استرالیا ۲۰۰۸ و آزاد فرانسه ۲۰۱۴ را فتح کند. همچنین او برای نخستین‌بار در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۲ شرکت کرد و برنده مدال نقره شد. او در ۸ فینال گرند اسلم حضور داشته که در ۴ رقابت بازنده شده‌است. وی جزء ۳۰ تنیس‌باز برتر جهان در طول تاریخ است.

شاراپووا نخستین زنی روسی است که در صدر جدول رتبه‌بندی انجمن تنیس زنان جهان قرار گرفت. در ۵۲ هفته رقابت‌های مختلف، او دربین شرکت‌کنندگان، بهترین نتیجه را کسب کرد. گفتنی است که ماریا پانزدهمین نفری است که موفق به تصاحب این عنوان در طول تاریخ ۳۰ساله حیات این انجمن شده است. شاراپووا بیشترین دستمزد را در بین زنان ورزشکار دریافت کرده‌است. با آن‌که در آمریکا زندگی می‌کند اما ملیت روسی خود را حفظ کرده‌است.

زندگی‌نامه
ماریا شاراپووا روز ۱۹ آوریل سال ۱۹۸۷ در در شهر نیاگان در ناحیه خودگردان خانتی-مانسی کشور روسیه به دنیا آمد. پدر (یوری) و مادر (یلنا) وی اهل گومل کشور جمهوری سوسیالیستی بلاروس شوروی (بخشی از اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی) بودند. خانواده او کمی پیش از تولد ماریا به دلیل نگرانی از تبعات فاجعه چرنوبیل به شهر نیاگان در سیبری نقل مکان کرده بودند.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی کارل-هاینتس رومنیگه

فعالیت حرفه‌ای

آغاز

زمانی که در چهار سالگی، راکت تنیسی را به عنوان هدیه از دوست پدرش الکساندر کافلنیکوف دریافت کرد آن‌قدر در خانه و به تنهایی بازی کرد که پدر با دیدن علاقه فرزندش مجاب شد او را در کلاس تنیس نام‌نویسی کند.

در سال ۱۹۹۳ مارتینا ناوراتیلووا متوجه استعداد و توانایی‌های ماریا شد و به پدر ماریا پیشنهاد کرد که آموزش وی را جدی و حرفه‌ای دنبال کند. به دنبال این پیشنهاد پدر ماریا او را در سن ۷ سالگی به آمریکا برد، اما مادرش به‌خاطر مشکل گرفتن روادید نتوانست آن‌ها را همراهی کند. پس از ورود به آمریکا، ماریا در آکادمی بالتیری شروع به آموزش حرفه‌ای تنیس کرد در حالی‌که به مدت ۲ سال از دیدن مادرش محروم بود. وضعیت بد مالی یوری، وی را وادار کرد که برای گذران زندگی خود و دخترش در مشاغل کم‌درآمدی چون ظرف‌شویی مشغول به کار شود.

ورود به دنیای حرفه‌ای
در سال ۲۰۰۱ و در حالی که ۱۴ سال داشت، پا به دنیای حرفه‌ای دنیای تنیس گذاشت و در سال ۲۰۰۲ وقتی که به فینال مسابقات جوانان اوپن استرالیا رسید، جوان‌ترین تنیس‌باز تاریخ شد که به این مهم دست یافت.

شاراپووا در سال ۲۰۰۴ برای نخستین بار توانست به فهرست ۲۰ تنیس‌باز برتر جهان راه یابد و در ماه اوت ۲۰۰۵ او اولین زن روس بود که در صدر جدول رده‌بندی جهانی تنیس قرار گرفت.

حاشیه ها

دوپینگ
در مارس ۲۰۱۶ آزمایش دوپینگ او مثبت اعلام شد.

شاراپووا در ۷ مارس ۲۰۱۶ در یک کنفرانس خبری در لس آنجلس تأیید کرد که از ماده ممنوعه استفاده کرده است.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی احمدرضا عابدزاده

او از ماده‌ای به نام ملدونیوم استفاده کرده بود که تا ژانویه ۲۰۱۶

جز مواد ممنوعه نبوده و مطابق اظهاراتش، وی از این موضوع بی‌خبر بوده است.

سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ اعلام کرد دست کم طی ۵ نامه

کتبی در مورد ممنوعیت استفاده از این ماده از ابتدای سال ۲۰۱۶

میلادی، به خانم شاراپوا هشدار داده بوده ولی این قهرمان روس اخطارها را جدی نگرفته است.

پس از انتشار این خبر اکثر بازیکنان تنیس از او حمایت کردند.

همچنین در پی این اتفاق یک آژانس وابسته به سازمان ملل متحد

اعلام کرد که سازمان ملل همکاری خود با او به عنوان سفیر حسن

نیت سازمان ملل را متوقف کرده است.

در پی این اتفاق فدراسیون بین‌المللی تنیس اعلام کرد، ماریا شاراپووا

به دلیل مثبت اعلام شدن تست دوپینگ به مدت دو سال از حضور در مسابقات تنیس محروم است.

این موضوع برای او تبعات مالی سنگینی داشت و بسیاری از حامیان مالی از همکاری با او انصراف دادند.

ثروت
بر اساس نشریه فوربز، شاراپووا از ژوئن ۲۰۱۵ تا مارس ۲۰۱۶ مبلغ ۱/۹ میلیون دلار آمریکا از جوایز مسابقات تنیس و بیست میلیون دلار از حامیان مالی خود درآمد داشته است. از این نظر تنها رقیب او سرنا ویلیامز است.

او در تجارت زرنگ است.

تحصیل
مکس آیزنباد، مدیر برنامه‌های شاراپووا روز دوشنبه ۲۷ ژوئن ۲۰۱۶ اعلام کرد که شماره یک سابق دنیا در تابستان برای گذارندن دو دوره آموزشی تجارت به مدت دو هفته به دانشگاه هاروارد خواهد رفت.

شاراپووا پیش از آن در حساب توییتر و فیس‌بوک خود عکسی منتشر کرده بود که در کنار تابلویی از دانشگاه هاروارد نشسته است.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی داوود گیل نیرنگ
عکس های اینستاگرامی بیوگرافی ماریا شاراپووا
4.6/5 - (5 امتیاز)
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه