بیوگرافی پرواز همای

5 سال پیش
عکس اینستاگرام پرواز همای در حال اجرا
4.4/5 - (60 امتیاز)

بیوگرافی پرواز همای همراه با جزئیات و حاشیه ها و عکس ها و تصاویر اینستاگرام

پرواز همای متولد ۲۰ بهمن ۱۳۵۸ در شهر احمدسرگوراب گیلان، با نام پیشین سعید جعفرزاده احمد سرگورابی از خوانندگان ایران است.

زندگینامه پرواز همای

بیوگرافی پرواز همای

فارغ التحصیل لیسانس رشته شعر و و آهنگ با ساز تخصصی سه تار و پیانو از دانشگاه تهران است، پدرش کشاورز بود و در آن زمان از نظر مالی فقیر بودند، ولی حالا او یک ستاره موسیقی است و با مشهورترین خوانندگان جهان کنسرت مشترک برگزار می کند، وی تجربه ساخت فیلم را نیز دارد. وی همراه با گروه مستان که مجموعه‌ای از نوازندگان سازهای ایرانی هستند، به اجرای کنسرت می‌پردازد. وی همچنین خواننده گروه ارکسترال به آهنگسازی شهرداد روحانی در آمریکا بوده‌است. همای، زاده شهر «احمدسرگوراب» شهرستان شفت در گیلان بوده و ترانه‌هایی را نیز به زبان‌های گیلکی و تالشی اجرا کرده‌است. همای در ایتالیا موسیقی کلاسیک نیز خوانده است.

آغاز کار هنری

آوازخواندن او آن طور که خودش می گوید زمانی آغاز شد که در ۱۲ سالگی همراه برادرش در شب های نزدیک به نوروز به خانه همسایه ها می رفتند و بنا به رسم گذشتگان نوروزخوانی می کردند و پول می گرفتند. اگرچه در زادگاه او هیچ گاه جایی برای آموختن هنر نبود ولی او همیشه در مدرسه سرگرم تلاش های هنری بود و همراه با دوستانش گروه نمایش راه انداختند و بارها روی صحنه نمایش بازی کردند.

حاشیه ها

تغییر نام و کودکی پرواز همای
سعید جعفرزاده احمد سرگورابی (نام و نام خانوادگی او توسط خودش و با اجازهٔ پدرش به منظور تسهیل در تلفظ نام و فامیلش به «پرواز همای» تغییر یافته)، متولد ۲۰ بهمن ماه ۱۳۵۸ است و در احمد سرگوراب شهرستان شفت بدنیا آمد و دوران کودکی و نوجوانی خود را در آنجا سپری نمود او دیپلم خود را از هنرستان کمال الملک رشت کسب کرد و با علاقه فراوان به رشته شعر آواز و آهنگ وارد دانشگاه آزاد تهران شد و با ساز تخصصی سه تار و پیانو تحصیلات خود را در دانشگاه به پایان رساند.

اولین گام زندگی هنری‌ پرواز همای
در دوران ابتدایی و در مدرسه گرایش من به سمت نقاشی و خوشنویسی بود و بزرگترین آرزویم این بود که کتاب ارژنگ را بخرم، بالاخره هم به این آرزویم رسیدم. برای گاوهای پدربزرگم علف درو کردیم و کار کردیم و باباب زرگم پولی به من داد و من رفتم این کتاب را خریدم من اولین گام زندگی هنری‌ ام را با کپی کردن از کتاب ارژنگ شروع کردم.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی مهرداد کاظمی

خانواده و خوانندگی پرواز همای
پدر من کشاورز بود و از نظر مالی خیلی فقیر بود اما از نظر تفکر خیلی انسان پری بود. پدرم صدای بسیار خوشی داشت و معروف بود که با دوستانشان در عروسی‌ها می‌ خواندند صدای ایشان شبیه صدای استاد عبدالوهاب شهیدی بود یک مرد کشاورز مزرعه که چهارتا بچه قد و نیم‌ قد دارد که باید به مدرسه بروند و یک خانه کاهگلی قدیمی دارد و در این فضا یک ضبط داشتیم که مال عموی من بود و آن را قرض می‌ کرد و می آورد پایین و این نوار را می‌ گذاشت داخل آن و گوش می‌ کرد و ما اولین چیزی که می‌ شنیدیم صدای شعرخواندن شیون فومنی بود.

از کلاس موسیقی تا تهران آمدن پرواز همای
در ۱۵ سالگی به هنرستانی در شهر رشت راه پیدا کرد تا هنرش را علمی دنبال کند و از آنجا بود که توانست به کلاس موسیقی راه پیدا کند و آواز بخواند. پدرش توانایی کمک کردن به او را نداشت، تصمیم گرفت که به تنهایی به پایتخت سفر کند و درسش را در هنر ادامه دهد.

از کارگری تا مسافر کشی پرواز همای
روزها گذشت و او برای آنکه بتواند هزینه دانشگاهش را پرداخت کند کار کرد. زمانی نقاشی هایش را در خیابان می فروخت، زمانی در ساختمان های شهر کارگری می کرد، زمانی در خیابان ها دستفروشی می کرد و گاهی با موتور مسافرکشی می کرد. شب ها در خانه های دوستان و گه گاهی در پارک ها می خوابید و برای رسیدن به هدفش از هیچ چیزی هراس نداشت. سه تارش را در دست می گرفت و در انجمن های ادبی و شب شاعران سروده هایش را با آواز می خواند و همچنان از آنها درس ها می آموخت. سرانجام در ۲۴ سالگی خیلی زود توانست مخاطبان بسیاری را جذب کند.

ازدواج و فرزندان پرواز همای
سال دوم دانشگاه در خیابان مطهری نرسیده به شریعتی در یک شرکت بسته‌بندی کار می‌ کردم که آنجا با همسرم آشنا شدم آنها در یک زیرزمین بسته‌ بندی می‌ کردند و ما هم برایشان روزی دو سه تن بار جا به‌ جا می‌ کردیم ما بار را جا به جا می‌ کردیم و آنها بسته‌ بندی می‌ کردند. سختکوش‌ ترین دختر و بهترین گزینه‌ ای که می‌ توانستم برای زندگی‌ ام انتخاب کنم را انتخاب کردم من فکر می‌ کنم بهترین فرصتی را که خدا در زندگی در اختیارم قرار داد همین بود، من ۲۲ سالم بود و همسرم ۲۱سال. در اوج سختی‌ ها ازدواج کردیم و بعد از آن دیگر بیشتر سختی‌ ها را با هم تجربه کردیم. شهریار و مهریار دو فرزند پسر این زوج هستند.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی باربارا هرشی

علاقه به استاد شهریار پرواز همای
بزرگترین اسطوره زندگی‌ ام در شهر استاد شهریار است.علاقه عجیبی به ایشان داشتم و در و دیوار خانه‌ ام پر است از عکس ایشان بود و خیلی روی شعر ایشان کار می‌ کردم تا بتوانم خوب شعر بگویم خود استاد شهریار هم وقتی شعر می‌ خوانند تا اعماق وجودم نفوذ می‌ کند.

فرشته ای بنام پدر خوانده پرواز همای
ما یک پدرخوانده داشتیم که این مرد بزرگ مثل یک فرشته‌ ای در زندگی ما ظاهر شد. وقتی کنسرت اول من در کاخ نیاوران را دید گفت من تو را می‌ برم آمریکا تا آنجا کنسرت بدهی. از من حمایت کرد و رفتیم آنجا کنسرت دادیم و آنجا کنسرت‌ هایم سرو صدا کرد. بعد از آن ایشان شد پدرخوانده ما. پسر هم نداشت. مثل پدر برای گروه ما پدری کرد چند سالی هست که متاسفانه فوت کرده. خدا رحمت‌ شان کند. این بچه‌ ها همه عاشقش بودند.

شروع کنسرت و شهرت پرواز همای
همای ۳ جولای ۲۰۰۸ با کنسرتی به نام ملاقات با دوزخیان در والت دیزنی کنسرت هال لس آنجلس، تور آمریکا را آغاز کرد و همزمان سه سی دی به نام های ملاقات با دوزخیان، این چه جهانیست و سرزمین بیکران از او وارد بازار شد استقبال از او در بازار داخلی باورنکردنی بود. ولی او اجازه اجرا در ایران را نداشت و ۸ سال ممنوع الکار بود.

استادان بنام پرواز همای
در زمینه هنر آواز، شاگرد اساتیدی همچون فریدون پوررضا، سید کمال الدین عباسی، هنگامه اخوان، کریم صالح عظیمی را دارد و همچنین در باب زمینه شعر و ادبیات فارسی از اساتیدی همچون علیقلی محمودی بختیاری، حبیب نبوی، منصوره ثابت زاده، محمود طیاری و دکتر اصغر دادبه بهره‌مند گردید.

خواننده آهنگساز نسل امروزی پرواز همای
من یک خواننده و آهنگساز نسل امروز هستم که سبک و شیوه خودم را دارم. در غالب موسیقی و سروده های اجتماعی، عارفانه و عاشقانه کارهای زیادی دارم با موسیقی محلی ایران به ویژه موسیقی گیلان به خوبی آشنا هستم و اهنگ های محلی زیادی ساخته و اجرا کرده ام و در زمینه ترکیب موسیقی کلاسیک و موسیقی ایرانی و اپرا نیز در کارنامه من دیده می شود.

اسطورهای مقدس پرواز همای
شهدای گمنام اسطوره‌ های مقدس من هستند و هر چه بخواهم از آنها درخواست می‌ کنم کسانی که بدون ترس و با چشم باز و آگاهانه برای دفاع از خاک وطن و مردم من جانشان را دادند و هیچ نشانی جز استخوانی ندارند.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی پورشا دی راسی

فعالیت مستان و پرواز همای
گروه مستان قبل از هر اجرا، کنسرت را به یکی از استادان ایرانی تقدیم می‌کند. مستان و همای کنسرت‌هایی را برای حفظ جنگل‌ها و جلوگیری از نابودی حیوانات اجرا کردند.

فعالیت های هنری پرواز همای

کنسرت ها:
در اندک زمانی، همای گیلانی توانست فعالیت‌های حرفه‌ای خود را در زمینه شعر، موسیقی و آواز گسترش دهد و کنسرت‌هایی را اجرا نماید. از جمله اجرای کنسرت‌های موسیقی اصیل در:
دانشکده مدیریت دانشگاه تهران
دانشگاه هنر تهران
دانشگاه فردوسی خراسان
دانشگاه صنعتی شریف تهران
تالار وحدت
جشنواره موسیقی فجر
فضای باز کاخ نیاوران
تور کنسرت‌های آمریکا (Disney Hall)
کنسرت گیلان، فضای باز حوزه هنری
کنسرت ارکسترال با سرپرستی شهرداد روحانی
تور کنسرت‌هایی از هامبورگ تا هلند

آلبوم ها:
در شب گیسوان تو
سرزمین بیکران(آلبوم نمایشی)
این چه جهانیست

برنامه‌های اجرا شده توسط گروه:
۱. مستان می‌آیند
۲. جدال عقل و عشق
۳. ملاقات با دوزخیان
۴. این چه جهانیست
۵. پروردگار مست
۶. سرزمین بیکران
۷. سربازان
۸. مست مستم
۹. کلاهت را بکن قاضی
۱۰. دیوانه چو دیوانه ببیند خوشش آید
۱۱. بانوی ایرانی
۱۲. موسی و شبان (اپرا)
۱۳. مرغ سحر ناله سر مکن (اپرا)
۱۴. دختر دریا (به زبان گیلکی)
۱۵. عقل و عشق و آدمی (اپرا)
۱۶. در شب گیسوان تو
۱۷. خدا در روستای ماست
۱۸.بی من مخور شراب
۱۹.خبر به دور‌ترین نقطه جهان برسد

عکس ها و تصاویر اینستاگرامی بیوگرافی پرواز همای
4.4/5 - (60 امتیاز)
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه