بیوگرافی یاسر بختیاری (یاس)

6 سال پیش
عکس اینستاگرام یاسر بختیاری در حال اجرا
4.7/5 - (36 امتیاز)

بیوگرافی یاسر بختیاری (یاس) همراه با جزئیات و حاشیه ها و عکس ها و تصاویر اینستاگرام

یاسر بختیاری با نام هنری یاس، زاده ۳۰ خرداد ۱۳۶۱ در خوزستان مسجدسلیمان زاده شد، خواننده رپ فارسی است.

زندگینامه یاسر بختیاری (یاس)

بیوگرافی یاسر بختیاری (یاس)

دیپلمه است، بدلیل مشکلات خانوادگی نتوانست وارد تحصیلات مقطع دانشگاهی شود، او بعدها به سلطان رپ در ایران معروف است، ۳ خواهر و یک برادر کوچکتر از خود دارد. او از چهره‌های برجسته موسیقی رپ فارسی به‌شمار می‌رود. مضمون بیشتر ترانه‌های یاس انتقاد و اعتراض به مشکلات و بحران‌های اجتماعی نظیر فقر، اعتیاد، بی‌کاری، جنگ، روسپی‌گری، خودکشی، طلاق و غیره است. یاس از اولین خواننده‌های رپ فارسی و نخستین خوانندهٔ رپ فارسی است که در ایران برای پخش موسیقی خود مجوز گرفت. اولین ترانهٔ وی که به‌طور قانونی در ایران منتشر شد یادت نره نام داشت که آن را به همراه مجید غفوری، خواننده پاپ اجرا کرده بود.

آغاز کار هنری

یاس زمانی که ۱۶ ساله بود ابتدا با گوش دادن به موسیقی رپ کار خود را آغاز کرد و این زمانی بود که پدرش از سفرهای تجاری‌اش از آلمان برگشت و برای او آخرین سی دی توپاک را آورد. یاس که از ۱۸ سالگی به دنبال مرگ پدرش مجبور به پذیرش مسئولیت خانواده خود شد، با بدهی‌هایی که پدرش برجا گذاشته بود با مشکلات اقتصادی مواجه شد، در نتیجه تحصیلات دانشگاهی را ترک و شروع به کار کرد. در همین دوره یاس شروع به نوشتن شعرهایی کرد که بعداً آن‌ها را به همراهی دوست دوران دبیرستان خود میتا ملکی به موسیقی تبدیل کرد. پس از زلزله بم در ایران، یاس ترانه‌ای تحت عنوان بَم را با آهنگسازی میتا ملکی خواند و منتشر کرد که آغاز حرفه خوانندگی او محسوب می‌شود. همچنین اولین ضبط حرفه ای او در استودیو مشتبا رکورد و با کمک علی بن مشتبا کوهجانی با برنامه‌نویسی امید و شعر میلاد و اسپانسری دنجر بود که با کلاهبرداری شخصی به نام علیرضا نسبتاً ناکام ماند.

حاشیه ها

تجارت پدر یاسر بختیاری
از سنین نوجوانی علاقه به آهنگ های رپ در وجودش شکل گرفت، ولی پیگیری جدی آن از زمانی شروع شد که پدرش در یکی از سفرهای تجارتی اش از آلمان آخرین آلبوم توپاک رپر معروف آمریکایی را برایش آورد.

فوت پدر یاسر بختیاری
با فوت پدرش در ۱۸ سالگی با انبوهی از بدهکاری های او مواجه شد تا جایی که مجبور بود قید دانشگاه رفتن را بزند و در شرکت بازرگانی عمو هایش برای گذران زندگی کار کند در همان سال ها نوشتن شعر را هم شروع کرد.

شروع حرفه ای و شهرت یاسر بختیاری
یاس در اوایل دهه ۸۰ با همراهی دوست دوران دبیرستانی اش میتا ملکی (آهنگساز) اهنگ بم را در حمایت از مردم زلزله زده بم در سال ۱۳۸۳ را منتشر کرد، اما شهرت وی بیشتر به کلیپ سی دی را بشکن در حمایت از فیلم لو رفته از زهرا ابراهیمی در سال ۱۳۸۵ بود.

از مجوز تا کنسرت در آمریکا یاسر بختیاری
او از اولین افرادی بود که توانست برای چند کار ترکیبی خود مجوز بگیرد، اما مجوزی رسمی برا آهنگ های اختصاصی او هیچ وقت صادر نشد ولی با این حال او در چندین شهر بزرگ آمریکا کنسرت هایی برگزار کرد و بعنوان نماینده‌ ای از موسیقی رپ فارسی تجربه اجرا و شرکت در نشست‌ های موسیقیایی در راستای معرفی و توسعه رپ فارسی در برخی از دانشگاه‌ های آمریکا از جمله دانشگاه میشیگان و دانشگاه نیویورک را داشته است.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی سیسیل بی. دمیل

زندگی سخت گذشته یاسر بختیاری
آن روزها که هنوز مشهور نشده بودم کار هم می‌ کرد از صبح ساعت ۸ به شرکت بازرگانی عمویم می‌رفتم و تا ساعت ۶ بعدازظهر آنجا مشغول بودم. از ساعت ۶ هم با پیکانی که داشتیم تا ساعت ۱۱ شب مسافرکشی می‌ کردم بعد از اینکه ماشین را جلوی خانه پارک می‌ کردم، به خانه یکی از دوستانم (میتا ملکی) که هنوز هم که هنوز است خودم را به او مدیون می‌ دانم می‌ رفتم و با هم موسیقی کار می‌ کردیم من شش سال به این شکل زندگی کردم، شش سال خواب برایم معنا نداشت و فقط به هدفم می‌ اندیشیدم.

ریا کار نبودن یاسر بختیاری
مردم همه با سیلی صورتشان را سرخ نگه می‌ دارند، اما من رک و پوست کنده از دردهایم صحبت کردم تا شاید تجربیات من به نجات یک انسان دیگر کمک کند.

ادامه تحصیل و کسب در آمد
دیپلم دارم، البته دانشگاه هم قبول شدم اما نرفتم. دیگر از لحاظ ذهنی کشش ادامه تحصیل را ندارم منبع درآمدم هم از شعر است، شعر می نویسم و به دوستای که بخواهند می فروشم، الان وضع مالی ام نسبت به گذشته بهتر شده است.

از کشتی تا علاقه به فوتبال یاسر بختیاری
یک زمانی کشتی می‌گرفتم و زیر نظر آقای‌ هاشم کلاهی کشتی آزاد کار می‌ کردم و اگر تعریف از خود نباشد، خوب هم کشتی می‌ گرفتم ولی اصلا اعتقاد و علاقه‌ ای به فوتبال ندارم و فقط بازی‌ های ملی را با تعصب تماشا می‌ کنم.

تصمیم به مهاجرت یاسر بختیاری
ایران منبع الهام من است. معتقدم اگر قرار باشد دلی کار کنم خارج از ایران حرفی برای گفتن ندارم من یک سال در آمریکا بودم و در این یک سال هیچ چیزی نداشتم که بنویسم و به همین دلیل در آن یک سال هیچ کاری از من منتشر نشد.

سبک اهنگ های یاسر بختیاری
مضمون بیشتر ترانه‌ های یاس انتقاد و اعتراض به مشکلات و بحران‌ های اجتماعی نظیر فقر، اعتیاد، بی کاری، جنگ، خودکشی، طلاق و غیره است.

کنسرت های یاسر بختیاری
یاس کنسرت‌هایی در شهرهای مختلف آمریکا برگزار کرده‌است و تجربهٔ شرکت در نشستی موسیقایی در راستای معرفی و توسعه رپ فارسی در دانشگاه میشیگان را نیز داشته‌است. یاس در بیش از شش شهر آمریکا و به مناسبت سال جهانی مولانا کنسرت برگزار کرده‌است. همچنین وی در لندن، دبی، قطر، مونترال و تورنتو کانادا، میلان و گرجستان نیز برنامه‌هایی را در قالب کنسرت اجرا کرده‌است. همچنین او در شهرهای بزرگ ایران مانند تربت حیدریه کنسرت‌های اجتماعی برگزار کرده‌است.

مجوز در ایران یاسر بختیاری
وی در مورد درخواست برای مجوز از دولت ایران و ناکام ماندن برخی از ترانه‌هایش این چنین گفت: من در ترانه‌هایم نفرین نمی‌کنم و در راستای تأیید مسائلی مانند سکس و تخلفات چیزی نمی‌خوانم. من می‌خواهم با افتخار در جلوی خانواده‌ام ترانه‌هایم را اجرا کنم. ترانه من معمولاً با گله و شکایات از جامعه آغاز می‌شود. اما پایان آن همیشه امید است. اهمیت این کار، الهام بخشیدن به نسل جدید است تا از بهترین قوه پتانسیل و نهفتهٔ خود بهره بگیرند. ما به این نیاز داریم.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی میثم ولی خانی

مبارزه با انتشار فیلم‌های جنسی در ایران یاسر بختیاری
به دنبال رسوایی انتشار فیلم‌های جنسی ایرانی در سال ۱۳۸۵، یاس ترانه سی دی را بشکن را به همراه آمین منتشر کرد که دربارهٔ یک هنرپیشهٔ زن ایرانی (زهرا امیر ابراهیمی) بود که قربانی انتشار فیلمی خصوصی شده بود. در آوازهای یاس، افرادی مورد انتقاد قرار گرفتند که در پخش کردن این فیلم دخیل بودند و یاس از آن‌ها می‌خواست که این کار شرم‌آور را متوقف کنند. این ترانه به گوش میلیون‌ها ایرانی رسید.

مبارزه با تحریف تاریخ یاسر بختیاری
به دنبال انتشار فیلم ۳۰۰ یاسر بختیاری ترانه هویت من را در اعتراض به این فیلم منتشر کرد. به اعتقاد محققین و تاریخ نویسان در این فیلم شخصیت اصلی و داستان فیلم دچار تغییرات گسترده و ضد ایرانی است.

رپ فارسی یاسر بختیاری
یاس کنسرت‌هایی در شهرهای مختلف آمریکا همانند لس آنجلس، واشینگتن، لاس وگاس، نیویورک، دیترویت و شیکاگو برگزار نموده‌است و همچنین به عنوان نماینده‌ای از موسیقی رپ فارسی تجربه اجرا و شرکت در نشست‌های موسیقایی در راستای معرفی و توسعه رپ فارسی در برخی از دانشگاه‌های آمریکا از جمله دانشگاه میشیگان و دانشگاه نیویورک را داشته‌است. همچنین از یاس جهت شرکت در کنفرانسی تحت عنوان «جامعه آسیا» دعوت شد و وی چند ترانه را در این کنفرانس که در منهتن در جریان بود، اجرا کرد. او همچنین اجراهایی در دبی و لندن داشته‌است.

همایش ملی آسیب‌شناسی یاسر بختیاری
یاس همچنین در اردیبهشت ۱۳۸۷ از سخنرانان و میهمانان بخش ویژه همایش ملی آسیب‌شناسی مسائل جوانان در دانشگاه شیراز بود. در این همایش مباحثی پیرامون رپ و آسیب‌های رپ جهانی مطرح شد، و یاس در سخنانی گفت «روایت وی از رپ فارسی نه تنها یکی از آسیب‌های اجتماعی نیست بلکه با کمی دقت و بلند نظری می‌تواند به عنوان یه سبک از موسیقی در ایران بسیار مفید باشد.» وی به تازگی با تک ناین، بزرگترین رپ کن مستقل آمریکا نیز همکاری کرده‌است که نام این اثر صدای اتحاد (Sound Of Unity) است و در تاریخ ۱ اسفند ۱۳۹۲ منتشر شد. تک ناین یاس را برادر خود از مادری جداگانه در ایران معرفی کرده و با اشتراک‌گذاری ویدیوی سرباز وطن از یاس برای طرفدارانش، اعلام کرد یاس امروز از ایران به سمت کانزاس سیتی آمریکا پرواز کرده و امروز رپ ایران و آمریکا در استودیوی شخصی او با هم متحد خواهند شد. یاس علاوه بر مصاحبه با تعداد زیادی مجلهٔ داخلی، با شبکه CNN آمریکا و همچنین با اردشیر احمدی در قالب مستندی به نام از زیر زمین تا بام تهران نیز مصاحبه کرده‌است. آهنگ و موزیک ویدئو اتحاد در سال ۲۰۱۴ انتشار یافت.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی تیما پور رحمانی

نماد صلح یاسر بختیاری
شبکه BBC در گزارشی وی را حامل صلح و نماد صدای اعتراض قشر متوسط جامعه ایران معرفی کرده‌ است. یاس بخاطر کارهای همیشه باکیفیتش به شهرت رسید و بر خلاف رپرهای دیگر ایرانی پر فراز و نشیب نیست.

بازیگری یاسر بختیاری
یاس در سال ۱۳۸۲ در آخرین فیلم بلند برنا کازرانی به نام «رعد، یک داستان زنانه» به ایفای نقش پرداخته‌است و خوانندگی رپ تیتراژ پایانی فیلم را نیز بر عهده داشته‌است. او به عنوان نماینده‌ای از خوانندگان رپ فارسی در فیلم مستند «Rock On» حاضر شد. این فیلم مستند که به صورت تخصصی به موسیقی راک در ایران می‌پردازد، به تهیه کنندگی شهیار کبیری ساخته شده‌است.

فعالیت های هنری یاسر بختیاری

آلبوم ها:
آلبوم هویت من تنها آلبومی است که از یاس منتشر شده؛ این آلبوم شامل ۱۳ قطعه می‌باشد و در ۲۸ فوریه سال ۲۰۱۳ منتشر شده‌است:
بام
باید بتونم
به امید ایران
بزارین بکشمش
بی تو دیگه نه اصلاً
سی دی رو بشکن
چه روزای سختی بود
هدف
عزیزم
هویت من
مرگ
مرهم
نه اصلاً

آلبوم‌های مشترک:
وصیت‌نامه
اُوِردوز
از ماست که بر ماست

تک‌آهنگ‌ها:
۲۰۰۴ بم
۲۰۰۶ باید بتونیم به همراهی بهزاد برازنده
۲۰۰۷ هویت من همخوانی با آمین
۲۰۰۹ پیاده میشم
۲۰۱۰ نیستی مشترک با آمین
۲۰۱۰ قصه زیرزمین همراه با گروه د ویز
۲۰۱۰ به خاطر من
۲۰۱۱ Trash The Clubs همراه با دی‌جی علی‌گیتور
۲۰۱۱ سرباز وطن
۲۰۱۱ از چی بگم مضمون اجتماعی
۲۰۱۲ من می‌جنگم
۲۰۱۲ وقت رفتن مشترک با آمین
۲۰۱۳ فریاس (فریاد یاس)
۲۰۱۳ آمین مشترک با آمین
۲۰۱۴ من ادامه میدم
۲۰۱۴ صدای اتحاد (Sound Of Unity) همراهی با تک ناین
۲۰۱۴ وصیت‌نامه در آلبوم سمفونی
۲۰۱۴ ۲ ۲ تا ۴ آلبوم از ماست
۲۰۱۴ زنده باد ایران آلبوم اوردوز
۲۰۱۵ چارسو برای تیتراژ فیلم چارسو
۲۰۱۵ بد شدم
۲۰۱۵ مسافر یاس
۲۰۱۵ همه چی درست میشه
۲۰۱۶ بارکد من ادامه میدم ۲ (تیتراژ پایانی فیلم بارکد)
۲۰۱۶ بغض یعنی مشترک با آمین
۲۰۱۶ نامه‌ای به فرزند
۲۰۱۷ سرکوب
۲۰۱۸ بند ناف تا خط صاف به همراه موئر

ویدئوها:
۲۰۱۰: قصه زیرزمین
۲۰۱۰: به خاطر من
۲۰۱۱: Trash The Clubs
۲۰۱۱: سرباز وطن
۲۰۱۱: از چی بگم
۲۰۱۲: وقت رفتت
۲۰۱۳: فریاس
۲۰۱۴: صدای اتحاد (به همراه Tech N9ne)
۲۰۱۵: مسافر
۲۰۱۵: همه چی درست میشه
۲۰۱۶: نامه‌ای به فرزند
۲۰۱۸: بند ناف تا خط صاف

عکس ها و تصاویر اینستاگرامی بیوگرافی یاسر بختیاری
4.7/5 - (36 امتیاز)
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه