بیوگرافی امین‌الله رشیدی

5 سال پیش
عکس اینستاگرام امین‌الله رشیدی
4.5/5 - (6 امتیاز)

بیوگرافی امین‌الله رشیدی همراه با جزئیات و حاشیه ها و عکس ها و تصاویر اینستاگرام

امین‌الله رشیدی (زاده چهارم اردیبهشت ۱۳۰۴ در روستای (اکنون شهر) راوند کاشان) خواننده و آهنگساز ایرانی است.

زندگینامه امین‌الله رشیدی

بیوگرافی امین‌الله رشیدی

او نخستین خواننده ایرانی آشنا به خط بین المللی موسیقی – نوت است او هنر آموخته در کلاس های شبانه هنرستان موسیقی ایران است. وی نزد استادانی چون موسی خان معروفی و دکتر مهدی فروغ و پیش از این در کاشان از استاد علی اکبر صناعتی بهره برده است. رشیدی نوهٔ دختری ادیب بیضائی است. او در خندوانه شرکت کرده است.

آغاز کار هنری

آهنگ‌سازی و خوانندگی رشیدی در رادیو تهران از سال ۱۳۲۷ خورشیدی آغاز و تا پایان سال ۱۳۴۴ به طور پیوسته ادامه داشته و در این مدت بیش از ۱۲۰ آهنگ ساخته است.

حاشیه ها

خانواده امین‌الله رشیدی
امین‌الله رشیدی در ۴ اردیبهشت ۱۳۰۴ در روستای (اکنون شهر) راوند کاشان از پدری کشاورز و مادری شاعرزاده (دختر ادیب بیضایی آرانی) و شاعرمنش متولد شد.

نوه دختری شاعر معروف قرن ۱۳ امین‌الله رشیدی
امین اله رشیدی نوه دختری ادیب بیضایی آرانی شاعر معروف سده ۱۳ بوده است. در چهارماهگی او را به کاشان آوردند و تحصیلات ابتدائی و متوسطه را در آن جا به پایان رساند. بلافاصله پس از پایان تحصیل در یکی از دفاتر اسناد رسمی کاشان مشغول به کار شد و در سال ۱۳۲۵ به تهران نقل مکان کرد. وی در سال ۱۳۴۴، بنا به مقتضیات شغلی از کار در رادیو استعفا داد.

شروع فعالیت در رادیو امین الله رشیدی
رشیدی از راه شنیدن صفحات گرامافون و آثار خوانندگان دهه ۱۳۲۰ رادیو ایران با ردیف آواز ایرانی آشنا گردید آهنگسازی و خوانندگی رشیدی در رایدو تهران – ایران از سال ۱۳۲۷ شمس آغاز شد و تا پایان ۱۳۴۴ بطور مداوم و مستمر ادامه داشت و در ظرف این مدت ۱۲۰ آهنگ ساخته است این موسیقی ها بصورت زنده در رادیو اجرا شده و چون در سال های قبل از ۱۳۳۴ بوده و هنوز ضبط صوت به ایران نیومده بود آثاری از آنها به جای نمانده است.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی نويد عبداللهی

شغل اصلی امین‌الله رشیدی
شغل اصلی رشیدی سر دفتری اسناد رسمی بوده است.

ازدواج امین الله رشیدی
رشیدی در سال ۱۳۳۶ خورشیدی، با دختری اهل کاشان ازدواج کرد که حاصل آن دو فرزند دختر و پسر افسانه و صبا است فرزندان او نیز از ذوق موسیقایی بهره‌ا ی به‌ سزا دارند و افسانه بعنوان نوازنده بصورت حرفه ای پیگیر کار هنری است.

سبک خوانندگی امین الله رشیدی
شیوه رشیدی در خوانندگی و آهنگ‌ سازی، مرز میان سنت و نوگرایی می‌باشد؛ به قول خودش حد وسط را انتخاب کرده است. او می‌گوید: اگر این میانه‌روی و اعتدال در تمام امور دنیا جاری بود چهره جهان و زندگی خیلی زیباتر و مطبوع‌تر از آن چه تا کنون هست می‌بود.

شاعری و نویسندگی امین‌الله رشیدی
رشیدی در شاعری و نویسندگی و نقد نیز دستی دارد و مقالاتی از او در مطبوعات به چاپ رسیده که آخرین آن‌ها نقدی است بر کتاب شعر نو، از آغاز تا امروز، تألیف محمد حقوقی از انتشارات مؤسسه فرانکلین که در شماره ۱۰ سال ۵۲ مجله وحید چاپ شده و سفرنامه‌ای به نام از کاشان تا کاناری در سال ۱۳۷۲ از ایشان چاپ شده است در سال ۱۳۸۱ کتاب عطر گیسو (خاطره‌ها و نغمه‌ها را توسط انتشارات عطایی تهران منتشر نمود و سومین کتاب وی به نام ایران در رهگذر زمان سالهاست که آماده چاپ و انتشار است.

نام‌نویسی انتخابات ریاست جمهوری امین‌الله رشیدی
وی در فروردین سال ۹۶ در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم جمهوری اسلامی ایران نام‌نویسی کرد. وی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ برای کاندیدا شدن نام نوشت، ولی شورای نگهبان به خاطر کهولت سن و سیاستمدار نبودن صلاحیتش را رد کرد.

برنامه تلویزیونی امین‌الله رشیدی
وی در اردیبهشت ۱۳۹۵ در سن ۹۱ سالگی، در برنامه خندوانه شبکه نسیم شرکت کرد.

 هنرهای امین‌الله رشیدی
در ضمن تحصیل، نقاشی قالی ایرانی را نزد استادان آن زمان، محمد دبیر الصنایع و حسن نقش‌پور اراکی فرا گرفت و در زمانی کوتاه تا مرحلهٔ طراحی و ابتکار پیش رفت. همزمان، مقدمات نوازندگی تار را نیز نزد حسن نقش‌پور آموخت.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی استنلی توچی

معرفی امین‌الله رشیدی
در سال ۱۳۲۸، موسی معروفی واسطه آشنایی رشیدی و علی‌محمد خادم میثاق رهبر یکی از ارکسترهای رادیو ایران، گردید. او از همان سال به عنوان خواننده و آهنگساز فعالیت خود را در رادیو آغاز نمود و نخستین بار ترانه رنج جدایی از ساخته‌های موسی معروفی را در مایه افشاری با ارکستر نامبرده در رادیو اجرا کرد. وی همزمان در برنامه‌های موسیقی ارتش که شب‌های جمعه ساعت ۷:۳۰ بعد از ظهر از رادیو ایران پخش می‌شد، در ارکستری به سرپرستی علی تجویدی می‌خواند و در چند برنامه رادیویی محمد بهارلو نیز شرکت نمود.

همکاری های امین‌الله رشیدی
رشیدی در مدت فعالیت در رادیو ایران حدود ۱۲۰ آهنگ ساخت. شعر برخی از ساخته‌هایش سروده خود اوست (مانند ترانه دریا) اما آهنگ‌های وی بیش‌تر برای اشعار تورج نگهبان، بیژن ترقی، مهرداد اوستا، فریدون مشیری، رضا ثابتی، نظام فاطمی، ابوالقاسم حالت، نواب صفا، عبدالله الفت و پرویز وکیلی ساخته شده‌اند.

اجرا توسط رادیو آثار امین‌الله رشیدی
اغلب ساخته‌های رشیدی توسط ارکسترهای شماره ۱ و ۲ رادیو ایران اجرا شده‌اند که از نوازندگی و همکاری حبیب‌الله بدیعی، پرویز یاحقی، همایون خرم، عباس شاپوری، محمد میرنقیبی، انوشیروان روحانی، ولی‌الله البرز، یاوری، حدادی و دیگران برخوردار بودند. این اجراها تحت نظارت و سرپرستی مشیر همایون شهردار و حسین‌علی ملاح ضبط و پخش شده‌اند.

موسیقی کلاسیک امین‌الله رشیدی
رشیدی دربارهٔ موسیقی کلاسیک و ردیف آوازی که سینه به سینه حفظ شده و کامل‌ترین صورت آن به وسیله موسی معروفی نت‌نویسی شده است، نظریاتی دارد و معتقد است که در اجرای آوازها، به شرط حفظ اصالت ایرانی و به خصوص تلفیق آن با شعر پارسی، باید شیوه‌ای نو ایجاد کرد و از تکرار مکررات آن هم به طور گسترده امساک نمود.

حساسیت امین‌الله رشیدی
همچنین او در کاربرد واژه‌های ارزشمند هنر و هنرمند که دست‌اندرکاران و به تبع ایشان مردم عادی بدون ضابطه و بی‌محابا به هر چیز و هر کس اطلاق می‌کنند حساسیتی خاص دارد. وی به اعتبار قول بزرگان و هنرشناسان می‌گوید: “هنر یعنی خلاقیت و هنرمند یعنی خلاق و آفریننده.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی استیون فریرز

جایگزینی واژه هنرمند امین‌الله رشیدی
بنا بر این اگر در یک اثر هنری اعم از شعر و موسیقی و نقاشی و غیره، ابتکار و نوآوری به چشم نخورد، به این معنی که اگر در قطعه‌شعری یک مضمون نو و در آهنگی حتی یک ملودی جدید و زیبا نتوان پیدا کرد، این دیگر هنر نیست و صاحب چنین آثاری مستحق لفظ هنرمند نه؛ و بر همین منوال، برچسب کلمه هنرمند به خواننده یا نوازنده یا صاحب اثر دیگری که فاقد شیوه‌ای نو و ابتکاری و مستقل در کارشان باشند، جایز نیست. باید به این مجریان ماهر و مسلط و چیره‌دست هنر آفرین گفت و با اطلاق کلمه استاد از آنان تقدیر کرد و ارجشان را پاس داشت!”

فعالیت های هنری امین‌الله رشیدی

آلبوم ها:
افسونگر
دلم تنگ است
چشم شب
بخت گمشده
عطر گیسو
من عشقم

عکس ها و تصاویر اینستاگرامی بیوگرافی امین‌الله رشیدی
4.5/5 - (6 امتیاز)
1
برچسب ها :

دیدگاه شما

یک دیدگاه

  • saeed
    2 سال پیش

    ممنون از مطلب با ارزشتون. آرزوی سلامتی برای استاد امین اله رشیدی بزرگوار دارم. خدا به ایشون سلامتی و طول عمر عطا کنه. ایشون از معدود اساتید نسل گذشته هستن که در کنار ما هستند و افتخار کنار بودنشون رو داریم. خدا حفظشون کنه. گوهر باارزش زمانه ما هستند.