بیوگرافی سروش لشکری (هیچ‌کس)

5 سال پیش
عکس اینستاگرام سروش لشکری (هیچ‌کس) در حال اجراعکس اینستاگرام سروش لشکری (هیچ‌کس) در حال اجرا
4.4/5 - (5 امتیاز)

بیوگرافی سروش لشکری (هیچ‌کس) همراه با جزئیات و حاشیه ها و عکس ها و تصاویر اینستاگرام

سروش لشکری (متولد ۱۹ اردیبهشت ۱۳۶۴) با نام هنری هیچ‌کس خوانندهٔ رپ فارسی و از پیشگامان رپ خیابانی در ایران است.

زندگینامه سروش لشکری (هیچ‌کس)

بیوگرافی سروش لشکری (هیچ‌کس)

سروش در تهران زاده شد. یکی از فرزندان پسر یک خانواده ۵ نفری است. پدر او اصالتاً اهل ضیاءآباد استان قزوین است و با حسین لشکری (خلبان مشهور نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که سال‌ها در عراق اسیر بود) نسبت خانوادگی دارد. او ساکن محله ونک تهران و دانشجوی رشته مترجمی در دانشگاه بوده، اما درس خود را نیمه کاره رها کرده است. اما اکنون بر طبق گفته‌هایش در توئیتر مشغول به تحصیل در رشته روانشناسی و جامعه‌شناسی است. آلبوم جنگل آسفالت او را به شهرت رساند؛ این آلبوم او آغازی بر عصر جدید رپ فارسی بود. همچنین او را پدر رپ فارسی نیز می‌دانند.

آغاز کار هنری

هیچ‌کس در سال‌های آغازین (۱۳۷۸_۱۳۸۲)  ابتدا کارش را با بازخوانی ترانه‌های انگلیسی آغاز کرد، اما با استقبال چندانی مواجه نشد. وی به همراه سالومه ام‌سی آهنگ چشمارومن از ۲pac در سال ۸۲ بازخوانی کردند و این اثر شروعی تازه در موسیقی زیرزمینی داشت و به دنبال این کار خوانندگان زیادی به طرف رپ فارسی کشیده شدند.

حاشیه ها

انتخاب نام هیچکس سروش لشکری
او در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی فارسی دلیل انتخاب نام هیچ‌کس را این گونه بیان کرده‌است: دلیل انتخاب اسم هیچ‌کس هم این بود که می‌خواستم یک تضادی ایجاد کنم با تأثیری که می‌خوام بگذارم و حرف‌هایی که می‌زنیم. هیچ‌کس نماد هیچ چیز نیست و من این را دوست دارم.

تاکید سروش لشکری
سروش لشکری در آهنگهایی که می‌خواند مدام تاکید شدیدی بر وجود خون آریائی در رگ‌هایش می‌کند و همچنین برای خودش از القابی نظیر : طیب و پدر خوانده و «پدر رپ فارسی» استفاده می‌کند.

رپ خیابانی سروش لشکری
همچنین سروش لشکری فرهنگ خیابانی را به خوبی در موسیقی‌اش تجسّم می‌بخشد، بدون اینکه به دام کپی برداری و تقلید از هنرمندان افریقایی_آمریکایی بیفتد. سروش لشکری یکی از پیشگامان «رپ خیابانی» است

سبک و ترانه های سروش لشکری
هیچ‌کس صدای کلفت زنگ‌ دار و خش‌ داری دارد و متن ترانه‌ هایش را خودش می‌ آفریند ترانه‌های او آکنده از اصطلاحات و تکیه‌ کلام است و استفاده از ادبیات خیابانی و کوچه‌ بازاری موسیقی او را برای عامه قابل‌فهم و جذاب کرده‌است.

مضامین سروش لشکری
خدمت به جامعه یکی از مضامینی است که هیچ‌کس به دنبال آن است وی در این مورد میگوید: کلاً آدم باید همیشه در حال خدمت به بشر و وطنش باشد. می‌دانی چه می‌گویم؟ یعنی حتماً قضیه سرباز بودن این نیست که بروی بجنگی. موضوع خدمت کردن است حالا هر کسی در هر سنی به نوبهٔ خودش می‌تواند خدمتگزار مردم باشد… راستش چندسالی است که این طرز تفکر را پیدا کرده‌ام. چون وقتی من شروع کردم بچه بودم و چیزی حالیم نبود! اوایل همین طوری سر کل‌کل و این داستان‌ها رو آوردم به رپ؛ ولی کمی که گذشت، بالاخره آدم وقتی سن‌اش می‌رود بالاتر، عقلش بیش‌تر کار می‌ کند.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی حمید ترابیان

معرفی اولین رپ کن‌های دختر رپ فارسی؛ سالومه‌ام سی؛ پانی سروش لشکری
سروش هیچ‌کس معرف دوتا از اولین رپ کن‌های دختر یعنی ابتدا سالومه ام‌سی و بعد پانی بود و آن‌ها را به رپ فارسی معرفی کرد و همچنین در تولید و نشر آثار هنرمندان زیرزمینی نقش مهمی را ایفا کرد و همین کارها باعث شد که لقب پدر خوانده به او بدهند و در پی آن دیاکو و رضا پیشرو آهنگی به نام پدر خوانده را منتشر کرده و به هیچ‌کس تقدیم کردند.

تشکیل ۰۲۱ (۱۳۸۲–۱۳۸۶) سروش لشکری
در سال ۱۳۸۲، هیچ‌کس یکی از نخستین گروه‌های رپ ایران را با نام «۰۲۱» و با شعار «تهران برای همیشه» ایجاد کرد. در آغاز هیچ‌کس در ترانه‌های خود به کل‌کل‌های رایج با دیگر خواننده‌های رپ می‌پرداخت، اما بعد بیشتر سراغ موضوعات اجتماعی رفت.

آلبوم جنگل آسفالت و شهرت سروش لشکری
هیچ‌کس آلبوم زیرزمینی جنگل آسفالت را در سال ۱۳۸۵ با آهنگسازی مهدیار آقاجانی روی آی‌تیونز منتشر کرد. انتشار این آلبوم که حال و هوایی خیابانی داشت و موضوع ترانه‌های آن مشکلات اجتماعی ایران بود، نام هیچ‌کس را بیش از پیش بر سر زبان‌ها انداخت و او را به موفق‌ترین خواننده رپ ایران بدل کرد. قابل ذکر است که تک‌آهنگ یه مشت سرباز نتیجهٔ شهرت جهانی را برای هیچ‌کس دربرداشت، در ویدئو این آهنگ پیشرو، علی قاف، بهرام، ریویل، مهدیار آقاجانی و… به صورت افتخاری حضور دارند.

اولین موزیک ویدئوی رپ فارسی سروش لشکری
مهرک گلستان، خواننده رپ مقیم لندن ملقب به ریویل، از طریق اینترنت و با واسطه خواننده رپی به نام دیو، با هیچ‌کس آشنا شد و در سفر خود به تهران با او دیدار کرد. ریویل در این باره گفته‌است: بعد از آشنایی با هیچ‌کس از سبک کارش خیلی خوشم اومد و خلاصه اولین‌بار توی میدان ونک با هم قرار گذاشتیم. با هم قرار گذاشتیم که با هم آهنگ رپ بخونیم که توش موسیقی سنتی هم باشه. با همکاری چندین نوازنده سازهای ایرانی اومدیم این کارو انجام دادیم و ویدئوهاش رو خودمون فیلمبرداری کردیم. هیچ‌کس و ریویل چندین ترانه را با هم اجرا کردند که ترانهٔ «تیریپ ما» با نماهنگ سیاه‌ و سفیدی که شامل صحنه‌هایی از قلیانکشی و رقص قمه در خیابان‌های تهران بود، در اینترنت معروف شد.

یه روز خوب می‌آد و خروج از ایران (۱۳۸۸) سروش لشکری
هیچ‌کس در فیلم کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره ساخته بهمن قبادی که در سال ۱۳۸۸ منتشر شد، در چند صحنه بازی کرد و نماهنگ «اختلاف» را اجرا کرد. او در دیالوگی در فیلم دربارهٔ خروج از ایران گفت: ما چیزی که می‌خونیم بهش می‌گن چی؟ رپ فارسی. فارسی، یعنی مال همین‌جاست. جون تو اصلاً خارج کشور و اونور آب و اینا اصلاً راه نداره، به خاطر این که حرفی که ما می‌زنیم واسه دل همین شهره، می‌دونی چی می‌گم؟ هیچ‌کس در سال ۱۳۸۸ ترانه‌ای به نام «یه روز خوب می‌آد» را خواند که با وجود نشانه‌های آشکار اشاره به فضای سیاسی ملتهب ایران، واکنش او نسبت به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ تعبیر شد. هیچ‌کس سرانجام از ایران خارج شد و در لندن ساکن شد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی مارشال تربر

مصاحبه سروش لشکری
اگرچه در مصاحبه با دویچه‌وله محل زندگی خود را تهران ذکر کرد. او دربارهٔ دلیل خروج خود از ایران در شبکه من‌وتو گفت: و در نشستی دربارهٔ موسیقی هیپ‌هاپ ایران در مدرسه مطالعات مشرق‌زمین و آفریقا دربارهٔ خروج خود از ایران گفت: کلاً من برای همیشه نیومدم بیرون؛ بلکه اومدم کانال‌ها را برای بچه‌های تهران باز کنم. می‌خوام با مهدیار[آقاجانی] آلبوم بدم بیرون و با بهترین رپ‌خوان‌های جهان کار کنم تا ببینم چند چندن.

محتوای ترانه‌های سروش لشکری
به نوشته پرویز جاهد، «آهنگ‌های رپ هیچ‌کس، درونمایه اجتماعی قوی‌ای دارد و بیانگر تنش‌ها و تضادهای اجتماعی جامعه امروز ایران است. سرخوردگی‌ها، سرکوب‌ها، عقده‌های طبقاتی و روانی و سرکشی‌ها و عصیان‌های جمعی در شعر ترانه‌های هیچ‌کس به چشم می‌خورد… بسیاری، موسیقی هیچ‌کس را صدای اعتراض نسل جوان ایرانی و بیانگر روح ناآرام، بی‌قرار و سرکش آنان می‌دانند.» امیر عزیزمحمدی، روزنامه‌نگار و استاد دانشگاه معتقد است که هیچ‌کس فراتر از یک خواننده رپ، و تجلی مدرن شاعران کلاسیک زبان فارسی است؛ چرا که این قرارگیری شعر کلاسیک فارسی در وزن‌ها بوده که آن را در طی سده‌ها حفظ کرده‌است (و هیچ‌کس نیز همین کار را می‌کند).

مؤدبانه بودن ترانه های سروش لشکری
برخلاف اغلب خوانندگان رپ فارسی، ترانه‌های هیچ‌کس مؤدبانه است و او در ترانه‌هایش از فحاشی و کلام‌های رکیک یا ستایش از فرهنگ اسلحه و مواد مخدر دوری می‌کند. هیچ‌کس در ترانه‌هایش خط قرمزهایی را برای خود تعیین کرده چون «آهنگ‌هایش را خانواده‌ها گوش می‌کنند و نمی‌خواهد روی جوانان اثر منفی بگذارد». هیچ‌کس در ترانه‌های خود، از خدا و وطن‌پرستی صحبت به میان می‌آورد. او می‌خواهد در اثرهایش پیام داشته باشد و دلیل آن را این‌طور بیان می‌کند: وقتی می‌بینی که یه قدرتی داری و می‌تونی تأثیر بگذاری، چرا از آن به صورت مثبت استفاده نکنی؟

تاثیر مثبت سروش لشکری
هیچ‌کس در تک‌آهنگ اخیر خود که با نام بنگ پخش شد مردم را به دوری از اعتیاد به مواد مخدر فرا خوانده‌است.

موانع قانونی سروش لشکری
او در پاسخ به سؤالی در مورد این که در کارش با چه موانع قانونی روبرو شده، می‌گوید «همش در حال فراریم…» و به یکی از ابیات ترانه زندان اشاره می‌کند: «من زندان نمی‌خوام برم، بگو چرا داری منو هل می‌دی؟» هیچ‌کس برای آلبوم جنگل آسفالت موفق به دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشد –چرا که از دید مسئولان سبک موسیقی او غربی و مبتذل بود– و نهایتاً آن را به شکل یک آلبوم زیرزمینی روی اینترنت منتشر کرد. او همچنین اقدام به ضبط چند نماهنگ بدون مجوز در خیابان‌های تهران نموده که مطابق قوانین ایران می‌تواند مستوجب مجازات حبس باشد؛ دلیلی که موجب خودداری بسیاری از خوانندگان زیرزمینی (برخلاف هیچ‌کس) از این کار بوده‌است.

اتهام سروش لشکری
هیچ‌کس در اواخر سال ۱۳۸۶ به اتهام «ترویج و انتشار موسیقی بدون مجوز» از سوی دادگاه فراخوانده‌ شد و با تأمین قرار وثیقه ۵ میلیون تومانی و به قید تعهد نسبت به عدم خواندن موسیقی رپ بدون مجوز، تا زمان تشکیل دادگاه آزاد شد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی نجمه جودکی

فعالیت های هنری سروش لشکری

آلبوم ها:
جنگل آسفالت ۱۳۸۵
مجاز ۱۳۹۷ منتشر خواهد شد

آلبوم‌های مشترک:
انجام وظیفه ۱۳۸۹
اِما۲ ۱۳۹۱

تک‌ آهنگ‌ ها:
گریه داره هیچ‌کس ۱۳۹۵
تف هیچ‌کس ۱۳۹۴
فیروز هیچ‌کس ۱۳۹۳
بنگ هیچ‌کس ۱۳۹۲
موی پریشون هیچ‌کس (با همراهی رؤیا عرب و داریوش) ۱۳۹۲
چی شنیدی؟ فدائی (با همراهی هیچ‌کس) ۱۳۹۱
چرا بدی؟ زدبازی (سهراب اِم جِی. مهراد هیدن) با همکاری هیچ‌کس ۱۳۹۱
جوون و خام هیچ‌کس (با همراهی قاف. کول جی رپ و ریویل)۱۳۹۱
عاشقم هیچ‌کس ۱۳۹۱
من اگه تو نباشی هیچ‌کس ۱۳۹۱
اون مثل داداشم بود هیچ‌کس ۱۳۹۰
تیریپ ما ۲ هیچ‌کس (با همراهی ریویل)  ۱۳۹۰
بجنگ مثلِ هیچ‌کس ۱۳۹۰
انجام وظیفه هیچ‌کس  ۱۳۸۹
ما از اوناشیم هیچ‌کس ۱۳۸۹
نفرت (ریمیکس) هیچ‌کس ۱۳۸۹
واقعی تر از مستند هیچ‌کس ۱۳۸۸
Long Live Palastine Lowkey (با همراهی هیچ‌کس، ریویل و رپران خاورمیانه) ۱۳۸۸ –
یه روز خوب میاد هیچ‌کس  ۱۳۸۸
یه مشت سرباز هیچ‌کس ۱۳۸۷
واسه هر ایرانی هیچ‌کس (با همراهی سامان ویلسون)  ۱۳۸۴
تو مستی هیچ‌کس (با همراهی حصین و انزو) ۱۳۸۴
کمک هیچ‌کس (با همراهی یاس) ۱۳۸۴
برو جلو هیچ‌کس (با همراهی پیشرو) ۱۳۸۴
بازم کلان هیچ‌کس (با همراهی پیشرو) ۱۳۸۶
دیوونه پیشرو (با همراهی هیچ‌کس) ۱۳۸۴
جیب بابا هیچ‌کس (با همراهی پیشرو) ۱۳۸۷
تماس کاریش نکن هیچ‌کس (با همراهی پیشرو، قاف، تتلو، مسعود سعیدی) ۱۳۸۵
میگن قاف قاف (با همراهی هیچ‌کس) ۱۳۸۵
وجدان هیچ‌کس (با همراهی ۰۲۱) ۱۳۸۳
Red eye هیچ‌کس (با همراهی ۰۲۱) ۱۳۸۳
خاطره هیچ‌کس (با همراهی ۰۲۱) ۱۳۸۳
برو بکس با ما باشید هیچ‌کس (با همراهی ۰۲۱) ۱۳۸۳
بس کن هیچ‌کس (با همراهی ۰۲۱) ۱۳۸۳
میکروفون هیچ‌کس (با همراهی سینا تهم) ۱۳۸۴
تیریپ ما هیچ‌کس (با همراهی ریویل) ۱۳۸۳
گفتم هیچ‌کس (با همراهی ۰۲۱) ۱۳۸۳
مایه بده هیچ‌کس (با همراهی ۰۲۱) ۱۳۸۶
بکس سروش هیچ‌کس ۱۳۸۲
مثل مار هیچ‌کس ۱۳۸۳
چشما رو من هیچ‌کس (با همراهی سالومه ام‌سی) ۱۳۸۳
مست مست هیچ‌کس ۱۳۸۱
هومن هیچ‌کس ۱۳۸۱
بکس خلاف هیچ‌کس ۱۳۸۱
هیچ‌کس ریویل هیچ‌کس (با همراهی ریویل) ۱۳۸۰
هیچ‌کس هیچ‌کس ۱۳۷۹

فیلم‌شناسی:
کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره ساخته بهمن قبادی (۱۳۸۸)

عکس ها و تصاویر اینستاگرامی بیوگرافی سروش لشکری
4.4/5 - (5 امتیاز)
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه