بیوگرافی امان‌ الله تاجیک

5 سال پیش
عکس اینستاگرام امان‌ الله تاجیک
4.5/5 - (6 امتیاز)

بیوگرافی امان‌ الله تاجیک همراه با جزئیات و حاشیه ها و عکس ها و تصاویر اینستاگرام

امان‌اله تاجیک (۲۷ خرداد ۱۳۱۶ در تهران – ۱۴ مهر ۱۳۶۶ در تهران) خواننده، نوازنده، نقاش ایرانی بود.

زندگینامه امان‌الله تاجیک

بیوگرافی امان‌ الله تاجیک

تاجیک در ۲۷ خرداد ۱۳۱۶ در تهران متولد شد، پدرش حیدر خان نیز از صدای خوشی برخوردار بود، او از همان دوران کودکی در کنار تحصیل به کار هنری علاقه‌مند بود.

آغاز کار هنری

در سن ۱۶ سالگی نواختن ساز عود را نزد پرویز فرصت آموخت، و در نوازندگی و خوانندگی فعالیت داشت، او درآن زمان با دوستان خود گروه ارکستری را به شرح زیر ترتیب داده بودند (کاظم رزازان: نوازنده ویلن، اسکندر بیرجندی:سنتور، هوشنگ کربلایی حسن :عود ۲، مهدی نجفدری :ویلن ۲، صفدر علایی :تمپو، جمشید وحادی :فلوت و اکبر صدیف :نوازنده قانون).

حاشیه ها

دانش موسیقیایی امان‌ الله تاجیک
وی پس از پایان تحصیلات متوسطه، برای بالا بردن دانش موسیقی خود در سال ۱۳۵۳ به کلاس آزاد هنرستان موسیقی ملی رفت، که در آن زمان ریاست آن با علی رهبری بود، و مدت چهارسال و نیم در این هنرستان در کلاس عود زیر نظر نصرالله زرین‌پنجه مشغول فراگیری تکمیلی این ساز شد و ضمن فراگیری کامل ساز عود، نواختن پیانو را هم در این هنرستان آموخت، و موفق به دریافت دوره چهارساله لیسانس رشته کارشناسی موسیقی ملی گردید، او تنها خواننده موسیقی مردمی بود که فارغ‌التحصیل از هنرستان موسیقی شد.

شغل امان‌ الله تاجیک
تاجیک بعدها در اداره تعاونی روستایی تهران مشغول به کار گردید، که از طرف آن سازمان به اهواز مأموریت پیدا کرد و چند سالی در آبادان و اهواز زندگی کرد در اهواز نخستین آهنگ خود را به نام «رود کارون» را اجرا کرد، شعر آن را جمشید احمدی فر (سرپرست رادیو وقت اهواز) سرود، با آهنگسازی و نوازندگی عود توسط خودش، و ارکستری شامل: امیر پازوکی:ویلن، جمشید وحادی:فلوت، مهدی جهان بیگلو:سنتور و سیروس بانکی:تمپو اجرا کرد، که با استقبال فراوان همراه بود، و تاجیک به شهرت رسید.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی داین لین

برنامه های رادیویی امان‌ الله تاجیک
در دومین روز عید سال ۱۳۴۴ در برنامه شما و رادیو ترانه «رود کارون» و «رقص پروانه» را با نوازندگی پرویز یاحقی، اکبر صدیف، جمشید وحادی و بیژن شیرازی اجرا نمود که مورد توجه قرار گرفت.

نقاشی امان‌ الله تاجیک
پس از مدتی به تهران بازگشت، و فعالیت‌های خوانندگی خود را گسترش داد، همچنین او در تهران نزد استاد صادقپور هنر نقاشی را نیز فراگرفت، که از او در این رشته نیز آثار قابل توجه و دیدنی بر جای مانده است.

آهنگهای معروف امان‌ الله تاجیک
از آهنگهای معروف وی می‌توان به نخلستان و رود کارون و غم بی پایان اشاره کرد.

دوستان امان‌ الله تاجیک
از دوستان هنرمندی که با او در خلق آثارش همکاری داشتند می‌توان به مجتبی میرزاده، علی‌اکبر صدیف، کاظم رزازان، جمشید وحادی، پرویزفرصت، مصطفی مرادبختی و احمد هدایتی را نام برد.

ازدواج امان‌ الله تاجیک
تاجیک در زندگی خود ۲ بار ازدواج کرد، و حاصل این ازدواج‌ها سه فرزند به نام‌های خاطره، نجمه و عباس است.

سبک و ساز امان‌ الله تاجیک
سبک‌ وی موسیقی مردمی و سازهای عود، پیانو را می نواخت.

مرگ امان‌ الله تاجیک
تاجیک در سال ۱۳۶۶ در شمال ایران در کسوت سکوت و به دور از دنیای هنر درگذشت، و در گورستان بهشت زهرا تهران در قطعه ۹۶ ردیف ۳۰۵ شماره ۱۴ به خاک سپرده شد.

فعالیت های هنری امان‌ الله تاجیک

آلبوم ها:
خیمه شب بازی
کلید عقل
نخلستان
دنیا
شب میگون

عکس ها و تصاویر اینستاگرامی بیوگرافی امان‌ الله تاجیک
4.5/5 - (6 امتیاز)
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه