بیوگرافی سید حسین طاهرزاده

3 سال پیش
عکس اینستاگرام سید حسین طاهرزاده

بیوگرافی سید حسین طاهرزاده همراه با جزئیات و حاشیه ها و عکس ها و تصاویر اینستاگرام

سید حسین طاهرزاده (۱۲۶۱ اصفهان – ۱۲ شهریور ۱۳۳۴ تهران) خواننده موسیقی ایرانی بود.

زندگینامه سید حسین طاهرزاده

بیوگرافی سید حسین طاهرزاده

سیدحسین طاهرزاده در سال ۱۲۶۱ خورشیدی متولد شد. پدرش سید طاهر تویسرکانی از تویسرکان همدان برای تحصیل فقه به حوزه علمیه اصفهان عزیمت کرد از این رو سیدحسین دوران کودکی و جوانی خود را در اصفهان سپری کرد.

آغاز کار هنری

حسین در سال ۱۲۷۸ خورشیدی به تهران آمد و با جهانگیرمیرزا آشنا شد. جهانگیرمیرزا نوه حسام‌السلطنه و جوان خوش ذوقی بود که ویولن می‌نواخت و در منزلش یک دستگاه حافظ الاصوات (فونوگراف) داشت. سیدحسین طاهرزاده با همراهی ویولن حسام‌السلطنه برای اولین بار آثار آوازی خود را با این دستگاه ضبط کرد.

حاشیه ها

در محضر اساتید سید حسین طاهرزاده
طاهرزاده در منزل حسام‌السلطنه با هنرمندان مشهوری چون میرزاحبیب سماع حضور (نوازنده بزرگ سنتور) و میرزا عبدالله (نوازنده برجسته تار) آشنا شد. همچنین در منزل علی صفا ظهیرالدوله با درویش خان نوازنده مشهور تار آشنا شد و پس از آن سال‌ها دوست و همکار بودند.

امور خیریه سید حسین طاهرزاده
طاهرزاده در کنسرت‌های انجمن اخوت که به تشویق ظهیرالدوله تشکیل می‌شد شرکت کرد و غالباً عواید اینگونه کنسرت‌ها به امور خیریه و کمک به مستمندان اختصاص می‌یافت.

ضبط صفحه سید حسین طاهرزاده
در سال ۱۲۸۹ خورشیدی برای ضبط صفحه به همراه درویش خان (تار) و باقرخان رامشگر (کمانچه) و اسدالله خان (تار و سنتور)، حسین هنگ آفرین (ویولن) و رضا قلی خان (آواز) و حبیب‌الله شهردار (پیانو) به لندن رفت. این سفر از راه روسیه انجام گرفت و در بین راه گروه در شهر رشت توقف داشته و به تقاضای مجاهدان مشروطه سه شب به اجرای کنسرت پرداختند.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی محمدرضا لطفی

کنسرت سید حسین طاهرزاده
طاهرزاده یک بار هم به همراه درویش خان و باقرخان رامشگر و اقبال السلطان (آواز) و عبدالله دوامی (تصنیف و ضرب) برای ضبط صفحه گرامافون عازم تفلیس شد و آنها علاوه بر ضبط صفحه دو شب نیز در سالن تئاتر گرجستان کنسرت برگزار کردند. با فروش صفحات مذکور در ایران شهرت سیدحسین طاهرزاده افزایش یافت و به چهره‌ای شناخته شده در میان خوانندگان آن دوره تبدیل گشت.

شغل سید حسین طاهرزاده
طاهرزاده خوانندگی را شغل و پیشه خود نمی‌دانست، از این رو در دوران میانسالی و کهولت فقط در جمع دوستان به آواز خواندن می‌پرداخت. در سال‌های پایانی عمر چاپخانه‌ای به نام سپهر تأسیس کرد و به کار فرهنگی چاپ مشغول شد. سیدحسین طاهرزاده در همان سال‌ها عضو شورای عالی موسیقی رادیو بود.

سبک و تبحر سید حسین طاهرزاده
سیدحسین طاهرزاده خواننده‌ای صاحب سبک بود که هم در اجرای قطعات آوازی و هم تصنیف‌ها و قطعات ضربی تبحر داشت. قمرالملوک وزیری، ادیب خوانساری و محمدرضا شجریان از سبک حسین طاهرزاده پیروی کرده‌اند.

ویژگی های آوازی سید حسین طاهرزاده
از ویژگی های آوازی او می توان به: دستیابی به اصول زیبا شناختی ثابت در شعر و تحریر، روانی و سیالی آواز، تحریرهای متنوع، ابداع در ملودی پردازی، مناسب خوانی، تلفیق متعادل شعر و موسیقی، حال آواز، صدایی گرم و رسا و دارای انعطاف بالا، لحن ویژه، تسلط بر پروراندن گوشه ها و اجرای عمیق و درونی تحریرها اشاره کرد.

درگذشت سید حسین طاهرزاده
وی در سال ۱۳۳۴ وفات یافت و در گورستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شد.

بازسازی آوازهای سید حسین طاهرزاده
پس از انقلاب به همت استاد محمدرضا لطفی بخشی از آوازهای طاهرزاده با گروه شیدا بازسازی شد و در آلبوم به یاد طاهرزاده (با نام قدیمی چاووش ۱۰) باصدای صدیق تعریف انتشار یافت.
انتشار سی دی «پاسداشت از شیوه حسین طاهرزاده» به خوانندگی امیر اثنی عشری در سال ۱۳۹۰ اشاره کرد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی خاویر باردم

فعالیت های هنری سید حسین طاهرزاده

آلبوم ها:
آواز سید حسین طاهر زاده ۱
آواز سید حسین طاهر زاده ۲

عکس ها و تصاویر اینستاگرامی بیوگرافی سید حسین طاهرزاده
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه