بیوگرافی ابراهیم منصفی

3 سال پیش
عکس اینستاگرام ابراهیم منصفی

بیوگرافی ابراهیم منصفی همراه با جزئیات و حاشیه ها و عکس ها و تصاویر اینستاگرام

ابراهیم منصفی (۱۶ آذر ۱۳۲۴–۱ تیر ۱۳۷۶)، شاعر، خنیاگر، نویسنده، خواننده و هنرمند هرمزگانی بود.

زندگینامه ابراهیم منصفی

بیوگرافی ابراهیم منصفی

ابراهیم در سال ۱۳۲۴ در بندرعباس متولد شد. پدرش مینابی و مادرش اهل صحرای باغ لار بود.

آغاز کار هنری

او که الفتش با صدا و خواندن را با حضور در تعزیهخوانی‌های ماه محرم تجربه کرده بود در این روزها جذب گروه‌های تئاتر دانش‌آموزی شد و از سویی دیگر عشق سرودن نیز او را آرام نمی‌گذاشت تا آنجا که عطش سیری‌ناپذیر او از شعر و ادبیات بسیار زود او را برای چاپ اولین مجموعه شعرش ترغیب کرد. مجموعه‌ای که او با کمک تعدادی از دوستانش با نام مروارید ساحل در شمارگان اندک به چاپ رساند و بعدها از “تعجیل در چاپ این مجموعه اظهار پشیمانی کرد. ” از سال ۱۳۴۷ بود که مجلات معتبری مانند خوشه و فردوسی نسبت به درج شعرهای آزاد او اقدام کردند.

حاشیه ها 

کودکی ابراهیم منصفی
پدر و مادرش پس از تولد ابراهیم زندگی پایداری نداشتند. ابراهیم به قول خود «زادهٔ عشق زنی بود به مردی که آوازش او را سحر کرده بود.» پس از جدایی آن دو از هم ابراهیم دوران کودکی و نوجوانی‌اش را با پدربزرگ و مادربزرگ پدری خود گذراند.

نوجوانی ابراهیم منصفی
ابراهیم منصفی دوران تحصیل خود را در بندرعباس گذراند و پس از طی کردن مقطع ابتدایی وارد دورهٔ متوسطه شد. هم‌زمان با همین روزها و تحصیل او در دبیرستان بود که نخستین جرقه‌های او برای دل سپردن به هنر و ادبیات نیز آغاز شد.

بازیگری ابراهیم منصفی
حضور در سه فیلم کوتاه سینمای آزاد آن سال‌ها به کارگردانی حسن بنی‌هاشمی به عنوان بازیگر و دریافت جایزهٔ اول سینمای آزاد برای فیلم نهنگ که نویسندهٔ آن نیز خود منصفی بود اشتهار دوچندان او را فراهم کرد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی توماس دکر

فعالیت های ابراهیم منصفی
منصفی که در واقع از هنرمندان جامع‌الاطراف هرمزگان است، همچنان که در عرصهٔ بازیگری موفقیت‌های چشمگیری را به دست می‌آورد در زمینه سرودن و موسیقی نیز پرتوان به کار خود ادامه می‌داد. او که با موسیقی ملت‌های مختلف آشنایی داشت و در این زمینه مطالعات ارزشمندی را انجام داده بود با علاقه‌ای که به موسیقی فلامنکوی اسپانیا و موسیقی هند از خود نشان داد توانست آثار در خور تحسینی را خلق کند.

مضمون ترانه‌ ابراهیم منصفی
منصفی در عرصهٔ سرودن ترانه‌های بومی با اقبال به سمت ترانه‌هایی که رنگ و بوی اجتماعی داشت در این حوزه تحول اساسی را به وجود آورد، اجرای ساده و بی‌شیله‌پیلهٔ او با آکورد گیتار هنوز مخاطبان فراوانی دارد و نگاه‌های بسیاری را به خود جلب کرده‌است.

نیمای هرمزگان ابراهیم منصفی
در هرمزگان منصفی را با عنوان نیمای هرمزگان می‌شناسند. به واقع منصفی و چند تن از هم‌دوره‌های خود جزو اولین نفراتی بودند که به سرودن شعر نو نیمایی و آزاد در این منطقهٔ جنوبی روی آوردند و زمینهٔ ادامهٔ این جریان ادبی را در این خطه فراهم کردند. او که در شعرهای آزاد خود پیرو بلامنازع احمد شاملوست با تاثیرپذیری از اقلیم و جغرافیای بومی منطقه گاهی به شعر خود تمایزی قابل تشخیص داده‌است.

فراز و نشیب زندگی ابراهیم منصفی
منصفی زندگی سراسر پرفراز و نشیب داشته و بی‌گمان همین مسئله در شعر او نیز تأثیر عمیقی به جای گذاشته‌است. او که در دوره‌ای از عمر خود به شغل معلمی مشغول بوده‌است به واسطهٔ فراز و فرودهایی که در مسیر زندگی‌اش قرار گرفت این شغل را از دست داد و دههٔ پایانی عمر خود را با مصائب و دشواری‌های فراوانی گذراند. درخشان‌ترین دوره برای خلق آثار قابل تأمل منصفی مربوط به دههٔ چهل می‌شود که وی پس از آن دیگر نتوانست آن شعرهای درخشان را تکرار کند.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی بهزاد محمدی

ازدواج ابراهیم منصفی
او سه بار ازدواج کرد که حاصل دو ازدواج او جدایی زودهنگام بود و در ازدواج سوم صاحب سه دختر و یک پسر به نام بنیامین شد که مرگ بنیامین کوچک در پنج سالگی او را دچار اندوه و مصیبت بی‌پایانی کرد.

درگذشت ابراهیم منصفی
منصفی در شب اول تیرماه ۱۳۷۶ در سن پنجاه و دو سالگی در بندرعباس با مرگی خودخواسته به زندگی‌اش پایان داد و در همان‌جا به خاک سپرده شد.

موسیقی محلی ابراهیم منصفی
با توجه به برخی کارهای قدیمی ابراهیم منصفی که ردی از آن‌ها روی نوار و صفحه باقی مانده، و با مقایسهٔ این آثار با ترانه‌های دورهٔ پختگی، می‌توان نتیجه گرفت که او هم مثل اکثر هنرمندان شهرستانی، کار خود را با دلبستگی و تکیه به موسیقی محلی آغاز کرده‌است. بدیهی است که موسیقی‌های قوی، پررنگ و خوش ضرب حاشیهٔ خلیج‌فارس آن قدر جذابیت دارد که هنرمندان سرزمین‌های ساحلی را تمام و کمال شیفتهٔ خود کند. اما تشخّص ابراهیم منصفی و ارزش استثنایی کار او از نقطه‌ای آغاز می‌شود که وی راه خود را از موسیقی بومی جدا می‌کند. به عبارت دیگر، فردیت توانای او با همین فاصله‌گیری از سنت سنگین محلی است که خود را نشان می‌دهد. بدون شک منصفی هم می‌توانست مثل بسیاری از هنرمندان خوش استعداد بندرعباس، بوشهر یا شوشتر، همان نغمه‌های اجدادی را تکرار، یا اشعار محلی را جمع‌آوری و با تغییراتی بازخوانی کند.

حسن کرمی و ابراهیم منصفی
یکی دیگر از هنرمندان و شاعران جنوب، حسن کرمی در مورد آثار باقی‌مانده از ابراهیم منصفی دو صفت به کار برده‌است: «زیبا و حسرت انگیز»…

مطلب مرتبط:  بیوگرافی آنا مانیانی

نخستین آلبوم ابراهیم منصفی
او در پنجاه و دوسالگی از دنیا رفته و نخستین آلبوم ترانه‌هایش، ده سال پس از مرگش منتشر شده‌است. با وجود کیفیت نامناسب ضبط‌ها، آثار منصفی در فضای مجازی غیررسمی رد و بدل شده و به تدریج هواداران فراوان یافته‌است.

فعالیت های هنری ابراهیم منصفی

آلبوم ها:
آلبوم ترانه‌های رامی ۱۰ سال پس از مرگ رامی توسط نشر ماه‌ریز منتشر شد. خواننده، آهنگساز و ترانه‌سرا خود رامی است و در کنار او حسام‌الدین نقوی، مسعود پاکدامن و علی علوی گیتار نواخته‌اند.

«تنهایی» ۰۴:۳۹
«یاد» ۰۵:۰۶
«دستِ خالی» ۰۵:۴۶
«دیر ابوت (دیر می‌شود)» ۰۵:۱۳
«مرد چی چکا (مرد افسانه‌ای)» ۰۶:۰۰
«بلبل» ۰۳:۱۸
«دِگَم ناوا (دیگر نمی‌خواهم)» ۰۱:۵۴
«دِگَم تنهام» ۰۳:۰۴
۹. «بدو بدو» ۰۴:۰۷
«دست سرنوشت» ۰۵:۲۲
«نهنگ» ۰۲:۱۴
«بی‌کسی» ۰۵:۱۷
«یار نتا (یار نمی‌آد)» ۰۳:۳۴
«روزونِ رفته» ۰۵:۲۱
«دِلُم تنگن» ۰۴:۱۷
«برکهٔ خشک» ۰۴:۳۸

آثار منتشر شده:
کتاب مروارید ساحل یا گل‌های اندوه، (مجموعه اشعار). چاپخانه گامبرون، بندرعباس، ۱۳۴۳
کتاب رنج‌ترانه‌ها، (مجموعه اشعار)، گردآورنده: حسن کرمی، نشر ۷ رنگ. تهران، ۱۳۷۸
گفته‌های ناگفته، (مجموعه اشعار)، گردآورنده: حسن کرمی، نشر ۷ رنگ. تهران، ۱۳۸۲
کتاب ترانه‌های رامی، گردآورنده: حسام‌الدین نقوی، نشر ماه‌ریز، تهران، ۱۳۸۴
کتاب زخم هزار ترانه (شناخت‌نامهٔ ابراهیم منصفی)، گردآورنده: حسام‌الدین نقوی، نشر ماه‌ریز، تهران، ۱۳۸۹
آلبوم موسیقی زندگی منتشر شده در سوئد، (ترانه‌ها)
آلبوم رنج، منتشر شده در سوئد، (ترانه‌ها)
آلبوم ترانه‌های رامی، نشر ماه‌ریز، تهران، ۱۳۸۵

عکس ها و تصاویر اینستاگرامی بیوگرافی ابراهیم منصفی
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه