بیوگرافی نورمحمد درپور

4 سال پیش
عکس اینستاگرام نورمحمد درپور
5/5 - (3 امتیاز)

بیوگرافی نورمحمد درپور همراه با جزئیات و حاشیه ها و عکس ها و تصاویر اینستاگرام

نورمحمد دُرپور (۱۳۱۰- ۲۸ اسفند ۱۳۹۳، تربت جام) خواننده ایرانی و از بزرگان آواز خطه خراسان بود.

زندگینامه نورمحمد درپور

بیوگرافی نورمحمد درپور

وی استاد موسیقی نواحی خراسان و نوازنده دوتار بود.

آغاز کار هنری

او آموزش دوتار و روایت‌های حماسی و تغزلی موسیقی منطقه خراسان را نزد اساتید نامی منطقه حاج جهـانگیـر خان، حاج مـرتضی پـری، حاج عبدالحمید رسولی، ملاداد خدا کبودانی و ملا یاسین مریدار آموخت و سبک‌های خوانندگی حلقه ذکر را از خلیفه ملا سلـطان و ملا پایند بلوچ فراگرفت، وی مثنوی خوانی را نیز از بزرگانی همچـون ملا مقـری و آخوند ملا مخـتار و غزل خوانی را از مولاداد هزاره پل بندی و حاج لطف الله هزاره آموخت.

حاشیه ها

تولد نورمحمد درپور
نورمحمد درپور در سال ۱۳۱۱در روستای «سرخ سرا» از توابع «باخرز» منطقه تربت جام و روستای یادگار، دیده به جهان گشود.

آموزش نورمحمد درپور
نورمحمد درپور در جایی درباره آموختن هنر موسیقی گفته است: «دوتار را خودم یاد گرفتم. آنقدر زدم تا یاد گرفتم. آواز را اما پیش چندتا از استادان قدیمی آموختم. ملایاسین مریدار، ملادادخدا، ملاعیسی کبودانی، استادانم بودند. هزاران بیت از حفظ دارم که همه و همه یاد خداست…»

شرکت در جشنواره های نورمحمد درپور
درپور همانند بسیاری دیگر از خنیاگران و راویان موسیقی مناطق از طریق جشنواره موسیقی فجر و نیز جشنواره­‌های آیینه و آواز، موسیقی حماسی و نیز جشنواره موسیقی نواحی کرمان و جشنواره‌های ذکر و ذاکرین به جامعه موسیقی معرفی شد و سپس به عنوان نوازنده‌ای صاحب سبک و شیوه اجراهای متعددی را در کشورهای خارجی به صحنه برد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی جولی اندروز

جشنواره موسیقی مقدس برلین نورمحمد درپور
اجرای او در جشنواره موسیقی مقدس برلین در سال ۲۰۰۲ که به همراه محمدرضا درویشی و فرید سلمانیان در جشنواره حضور یافته بودند، تماشاگران را سخت تحت تاثیر قرار داد.

سبک نورمحمد درپور
او از معدود بازماندگان صاحب سبک در منطقه جنوب خراسان بود که گنجینه‌ای از نغمه­‌های شفاهی موسیقی این مناطق را در سینه داشت و می‌توان او را نماد موسیقی عرفانی منطقه تربت جام و خراسان به شمار آورد که در روایت‌هایش همه‌گاه از شعر شاعران و عارفان نامی این منطقه استفاده کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به شاعران و عارفانی چون حاج قاضی جلال الدین فقهی سلجوقی، ملا عبدالرئوف مجیدی شیخ احمد جامی، مولاناعبدالرحمن جامی اشاره کرد.

معرفی موسیقی خراسان به جامعه جهانی نورمحمد درپور
درپور طی سفر به کشورهای آلمان و هلـند توانست موسیـقی عرفـانی تربت جـام را به خوبی به جهانیـان معرفی کند، از درپور آلبومی تحقیـقاتی نیز درباره موسیقی خراسان منتشر شده است. او آثاری را نیز در واحد موسیقی مرکز خراسان رضوی اجرا کرده است که از آنجمله می‌­توان به مقام­های «خالق یکتا»، «صـمدا» و «حکایت احمد جامی» اشاره کرد.

درگذشت نورمحمد درپور
وی در پاییز ۱۳۹۳، به دلیل درمان توده سرطان روده بزرگ خود، در بیمارستان بستری شد و در حین شیمی درمانی، دچار عارضه قلبی و مغزی شد و در نهایت، در آخرین روزهای سال ۱۳۹۳، جان خود را از دست داد.

فعالیت های هنری نورمحمد درپور

آلبوم ها:
سیمرغ ۳
گوسان پارسی ۱
دردانه

عکس ها و تصاویر اینستاگرامی بیوگرافی نورمحمد درپور
5/5 - (3 امتیاز)
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه