بیوگرافی علی جهاندار

3 سال پیش
عکس اینستاگرام علی جهاندار

بیوگرافی علی جهاندار همراه با جزئیات و حاشیه ها و عکس ها و تصاویر اینستاگرام

علی جهاندار (زادهٔ ۱۳۲۷ در روستای شمام، شهرستان رودبار)، خوانندهٔ موسیقی سنتی ایرانی است.

زندگینامه علی جهاندار

بیوگرافی علی جهاندار

علی جهاندار، در سال ۱۳۲۷ در روستای شمام از توابع رستم‌آباد شهرستان رودبار به دنیا آمد.

آغاز کار هنری

از سال ۱۳۶۸–۱۳۶۲ جهاندار نزد شجریان به تحصیل آواز مشغول بود و در این مدت تمام پروژه‌هایی که در آن کار می‌کرد را رها ساخته بود.

حاشیه ها

کودکی علی جهاندار
شغل اصلی مردم آن منطقه کشاورزی و دامداری بود او بیشتر زمان کودکی اش را صرف کمک به خانواده می‌کرد. او علاقه اش به موسیقی را اینچنین بیان می‌کند: از کودکی به هر صدای خوشی توجه می‌کردم خواه این صدای آبشار یا زنگوله‌ای می‌بود. کم‌کم به نی محلی علاقه پیدا کردم و ازآن لذت می‌بردم و برای خود دنیایی را ساخته بودم که با دنیای دیگر همبازی‌هایم متفاوت بود در آن زمان هیچ وسیله ارتباطی نبود و هیچ‌کس در آن منطقه با آواهای موسیقیا یی آشنایی نداشت.

نوجوانی علی جهاندار
دوران نوجوانی ایشان از کار در کارگاه سدسازی سد سیاهرود آغاز گشت. مدتی را در آن جا مشغول بود و به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای دست یافت، که منجر شد مراحل کاری را به سرعت طی کند.

ازدواج علی جهاندار
در سن ۱۹ سالگی ازدواج نمودند و پس ازمدتی به پیش‌نهاد یکی از پیمان‌کاران به اهواز رفتند.

کار در اهواز علی جهاندار
در آن‌جا پیمان‌کار قسمتی از پروژه هفت تپه اهواز بود، ولی برای این‌که نزدیک به اداره فرهنگ و هنر اهواز باشد، خانه‌ای استیجاری در اهواز انتخاب کردند تا شاید از این طریق به آواز که یکی از علاقه‌های ذاتی شان بود، بپردازند. برحسب اتفاق رئیس اداره فرهنگ و هنر اهواز صاحب‌خانه منزلشان بود. ماجرا از این قرار بود که جهاندار که یک شب درحال آوازخواندن در منزل بود، صاحب‌خانه می‌آید و از ایشان می‌پرسد که شما می‌خواندید؟ جهاندار که فکر می‌کرد ایشان از آواز خواندنش شاکی شده، پاسخ می‌دهد که بله، من می‌خوندم. صاحب‌خانه هم می‌گوید که شما خیلی خوب و منظم می‌خوانید. بنده رئیس اداره فرهنگ و هنر اهواز هستم. اگر ماییلید به آن جا بیایید تا بیشتر آشنا شویم. سپس در یکی از مراسمی که به همت اداره فرهنگ و هنر برگزار شد، جهاندار به عنوان خواننده آن مرکز معرفی می‌شود.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی شهاب عسگری

آشنای با میرجلالی و افتخاری و شجریان علی جهاندار
شهرام میرجلالی نوازنده تار و عود نیز در سن ۱۲ سالگی در آن گروه عضویت داشت. زمانی که برای پروژه نیروگاه رامین به اصفهان رفت (بعد از انقلاب) برادر علی‌رضا افتخاری همکار ایشان بود، که مسبب آشنایی ایشان با علی‌رضا افتخاری می‌شود. سال ۶۲ بود که ایشان نزد استاد محمدرضا شجریان رسیدند. زمینه این آشنایی را محمد موسوی فراهم کرده بود.

فعالیت حال حاضر علی جهاندار
در حال حاضر علی جهاندار به آموزش آواز می‌پردازد و هم‌چنین در حال تهیه اثری است که ردیف‌های آوازی را آموزش می‌دهد.

فعالیت های هنری علی جهاندار

آلبوم‌ها:
آثار پیشین او عبارتند از:

صبح مشتاقان
سال ۶۸ – در ابوعطا -آهنگ‌سازی پرویز مشکاتیان: این آلبوم به زعم بسیاری از کارشناسان این حوزه یکی از بهترین‌های آن دهه بود. در این آلبوم که در ابوعطا اجرا شده‌است، جهاندار به خوبی از عهده آوازهای آن برآمده و با این که شیوه شجریان در این اثر به چشم می‌خورد، ولی صدای او معرف آواز منحصر به خود اوست.

نقش پندار
آهنگ‌سازی سعید فرجپوری: به اندازه اثر اول موفق نبود. شاید یکی از دلایل آن قطع همکاری با مشکاتیان بود که به خوبی صبح مشتاقان را آماده کرده بود. جهاندار پس از قطع همکاری با مشکاتیان نقش پندار را روانه بازار کرد و سپس به درازناکی، سال‌ها روزه سکوت گرفت و هیچ اثری را تاسال ۸۷ وارد بازارنکرد.

دختر گل‌فروش
سال ۸۷ – آهنگ‌سازی حسن کسایی: در سال ۱۳۶۳ جهاندار با کسایی آشنا می‌شود، ولی از سال ۱۳۷۳ به بعد همکاریشان بیشتر می‌شود. در این سال‌ها جهاندار نزد کسایی ردیف‌های موسیقی را کار می‌کرد و در بیشتر محافل ادبی با ایشان بود و در آن جا آواز می‌خواند. آلبوم دخترگل‌فروش با فرمی دیگراز موسیقی سنتی که حاصل نگاه نو استاد کسایی می‌باشد ساخته گردیده‌است. جهاندار این اثر را در محدوده صدای بم خوانده‌است و شهرام میرجلالی نیز در این اثر تار نوازی کرده‌است.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی حمید گلی

ساکن جان
سال ۸۷ – آهنگ‌سازی حسین پرنیا: با حضور میرجلالی بود. آلبوم ساکن جان حال و هوای متفاوتی با دختر گل فروش و صورتگر نقاش دارد. جهاندار اثر دیگری را نیز با پرنیا برای مرکز موسیقی و سرود صدا و سیما به مناسبت بزرگ‌داشت صائب تبریزی اجرا کرده‌است که هنوز وارد بازار نشده‌است. در حال حاضر علی جهاندار به آموزش آواز می‌پردازد و همچنین در حال تهیه اثری هستند که ردیف‌های آوازی را آموزش می‌دهد.

صورتگر نقاش
سال ۸۷ – آهنگ‌سازی محمدجواد ضرابیان: با حضور میرجلالی بود.

بزرگ‌داشت صائب تبریزی
جهاندار اثر دیگری را نیز با پرنیا برای مرکز موسیقی و سرود صدا و سیما به مناسبت بزرگ‌داشت صائب تبریزی اجرا کرده‌است که هنوز وارد بازار نشده‌است.

عکس ها و تصاویر اینستاگرامی بیوگرافی علی جهاندار
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه