بیوگرافی کریم صالح عظیمی

5 سال پیش
عکس اینستاگرام کریم صالح عظیمی
3.8/5 - (5 امتیاز)

بیوگرافی کریم صالح عظیمی همراه با جزئیات و حاشیه ها و عکس ها و تصاویر اینستاگرام

کریم صالح عظیمی (متولد ۱۳۲۵ در تبریز) ردیف‌دان و خواننده موسیقی سنتی ایرانی است.

زندگینامه کریم صالح عظیمی

بیوگرافی کریم صالح عظیمی

وی اهل تبریز و سبک موسیقی وی موسیقی سنتی ایرانی است. در سال ۱۳۴۲ با اقبال آذر آشنا شد و تا آخر عمر او از درسش بهره برد.

آغاز کار هنری

او با شنیدن صدای آواز ابوالحسن خان اقبال آذر (اقبال السطان) به موسیقی سنتی علاقمند شد و پس از معرفی از سوی محمود فرنام (نوازنده نامی دایره) به محضر ابوالحسن اقبال آذر راه یافت.
او در اواخر عمر اقبال جلساتی را نزدش به فراگیری ردیف آوازی و شیوه آوازخوانی آن استاد گذراند.

حاشیه ها

دوره عالی ردیف آوازی کریم صالح عظیمی
پس از فوت اقبال آذر بنا به درخواست وزارت فرهنگ و هنر وقت، به تهران آمد و پس از گذراندن دوره عالی ردیف آوازی در محضر عبدالله خان دوامی موفق به اخذ گواهینامه پایان دوره کامل ردیف با دستخط این استاد نامی شد.

کنسرت‌های کریم صالح عظیمی
او کنسرت‌هایی را با مجید کیانی، داریوش طلایی و محسن نفر و داود آزاد اجرا کرده است که عمده آنها با تاکید بر اجرای ردیف موسیقی کلاسیک‌آوازی ایران تدوین شده بودند. همچنین به همراه داود آزاد کنسرت‌هایی را در داخل و خارج از ایران به صحنه بردند و مدتی نیز با حمید سکوتی کنسرت‌هایی برگزار کردند.

سبك و شیوه آوازی کریم صالح عظیمی
صالح عظیمی ردیف‌دان و مدرس آواز و خواننده موسیقی سنتی تاكنون تنها ارائه‌دهنده سبك و شیوه آوازی استاد اقبال آذر است و وفادارترین شاگردی به شمار می رودکه استاد آذر طی یک صد و چند سال زندگی خویش تربیت کرد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی یاسمین توکس

ارادت به استاد کریم صالح عظیمی
انس و مودت صالح عظیمی تا آخرین لحظه حیات به اقبال ادامه یافت و او از محضر آن خواننده بزرگ بهره بسیار برد و به حد مقبول اهل فن از لحاظ اجرای آواز ایرانی رسید تا جایی که روزی در حضور استاد شهریار، استاد محمود فرنام و دکتر بهروزیه به امر استاد اقبال آذر ، دنباله آواز چهارگاه را پس از استاد در گوشه های حصار، کرشمه ، مویه و فرود ادامه داد و مورد تشویق حاضران (که همگی صاحب نظران موسیقی اصیل ایران بودند) قرار گرفت. در حقیقت می‌توان صالح عظیمی را در بخش آموزش ردیف‌های مکتب تبریز، تنها یادگار اقبال بزرگ دانست.

شغل کریم صالح عظیمی
صالح عظیمی از سال ۱۳۶۰ در مركز موسیقی صداوسیما، مركز حفظ و پژوهش موسیقی سنتی ایران، حوزه هنری، مركز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاه سوره به تدریس موسیقی و آواز مشغول بود.

اساتید کریم صالح عظیمی
در کنار رضا قلی ظلی و ابراهیم بوذری، از شاگردان برجسته اقبال آذر است. همچنین در سال ۱۳۵۳ در مکتب آذر به فراگیری ردیف‌های آوازی پرداخت و موفق به اخذ گواهی از او گردید. او همچنین نزد عبدالله دوامی، دوره عالی ردیف آوازی را گذراند.

شاگردان کریم صالح عظیمی
آرش کامور، پرواز همای، عبدالحسین مختاباد و ابوالحسن مختاباد از شاگردان او هستند. او از معدود استادانی است که شاگردان بسیاری در حوزه ردیف آوازی تربیت کرد که از جمله آنها می‌توان به سید عبدالحسین مختاباد، فاضل جمشیدی، امیر مداح، امیر اثنی عشری، سبحان مهدی‌پور، پرواز همای و کمال‌الدین عباسی و سید ابوالحسن مختاباد اشاره کرد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی شیلا نهرور

فعالیت های هنری کریم صالح عظیمی

آلبوم ها:

تاکنون دو اثر (آوای همایون و آواز شور) از صالح عظیمی منتشر شده‌ است.

عکس ها و تصاویر اینستاگرامی بیوگرافی کریم صالح عظیمی
3.8/5 - (5 امتیاز)
1
برچسب ها :

دیدگاه شما

یک دیدگاه

  • امیرمبسمی
    4 سال پیش

    یادش گرامی سال ۱۳۶۶ تالار محراب هنرستان موسیقی مدتی شاگرد ایشان بودم استادی کاردان ومتعهد به فرهنگ وآواز اصیل ایرانی پاینده باشی استاد . همیشه شاگرد شما امیرمیسمی