بیوگرافی ویسنته دل بوسکه

6 سال پیش
5/5 - (1 امتیاز)

بیوگرافی ویسنته دل بوسکه به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

ویسنته دل بوسکه گونزالس (زاده ۲۳ دسامبر ۱۹۵۰)، ویسنته دل بوسکه گونزالس در تاریخ ۲۳ دسامبر سال ۱۹۵۰ در سالامانکا در اسپانیا به دنیا آمد.

زندگینامه ویسنته دل بوسکه

بیوگرافی ویسنته دل بوسکه

 

فعالیت ورزشی

دل‌بوسکه از دوران کودکی در رئال مادرید بازی می‌کرد و با این تیم به عنوان بازیکن، پنج بار مقام قهرمانی لیگ و چهار بار قهرمانی جام حذفی اسپانیا را به دست آورد. برای تیم ملی اسپانیا نیز هجده مرتبه به میدان رفت.

پس از دوران فعالیت به عنوان بازیکن، با سمت هماهنگ‌کننده امور جوانان در رئال مادرید شروع به کار کرد. چندین مرتبه نیز از او به عنوان راه‌حل موقتی در پست مربی استفاده شد، مانند سال ۱۹۹۴ (برای چند هفته) و سال ۱۹۹۹.

همین‌طور به عنوان جانشین موقتی که در سال ۲۰۰۰، رئال را به سوی هشتمین قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، و نیز در جام حذفی اسپانیا رهنمون کرد، از سوی فلورنتینو پرز، رئیس وقت باشگاه، قراردادی چند ساله به عنوان سرمربی تیم رئال مادرید دریافت کرد. در همان زمان‌بندی در قرارداد وی گنجانده شد مبنی بر اینکه وی در صورت عدم نتیجه‌گیری مطلوب، باید به تیم جوانان باشگاه برگردد و پست سابقش را تحویل بگیرد.

دوران مربی گری
رئال مادرید
دل‌بوسکه در فصل ۲۰۰۱–۲۰۰۰ توانست با رئال قهرمان لالیگا شود. با شیوه آرام و متعادلش توانست تیمی رهبری کند که از ستارگان بزرگی چون لوئیس فیگو، زین الدین زیدان، رونالدو، روبرتو کارلوس، رائول گونزالس بلانکو تشکیل شده بود، بدون این‌که اختلاف و کشمکشی در تیم پدید بیاید.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی محمد مایلی‌کهن

در فصل ۰۲–۲۰۰۱ این مرد همیشه آرام و متواضع، با رئال مادرید یک باردیگر قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد. قبل از این که قرارداد وی در پایان فصل ۰۳–۲۰۰۲ از سوی مسئولین وقت باشگاه تمدید نشد، موفق شد در طول بیش از سه سال، دو قهرمانی لالیگا و دو قهرمانی باشگاه‌های اروپا را به دست آورد.

جانشینان او، هیچ‌کدام نتوانستند موفقیت‌های او را تکرار کنند و تداوم در نیمکت مربیگری این تیم از میان رفت. تازه در فصل ۰۷–۲۰۰۶ بود که دوباره رئال توانست قهرمان لیگ اسپانیا شود. مسئولین تیم، دلیل اخراج دل‌بوسکه را این موضوع اعلام کردند که می‌خواستند هویت و مشی جدیدی برای پست مربیگری تیم پیدا کنند.

در سال‌های قبل، از این جهت دل‌بوسکه جلب توجه می‌کرد که هیئت مدیره سابق رئال مادرید و در راس آن، فلورنتینو پرز را چندبار مورد انتقاد شدید قرار داده بود. وی در مجموع به همراه رئال مادرید هفت بار قهرمانی لالیگا، پنج بار قهرمانی جام حذفی اسپانیا، دو عنوان لیگ قهرمانان اروپا، یک قهرمانی سوپرجام اسپانیا، یک بار قهرمانی جام باشگاه‌های جهان و یک بار قهرمانی سوپرجام اروپا را به دست آورد.

بشیکتاش
ویسنته دل‌بوسکه از ژوئن سال ۲۰۰۴ هدایت تیم بشیکتاش استانبول از لیگ دسته اول ترکیه را به دست گرفت، اما به دلیل کسب نتایج ضعیف، در تاریخ ۲۷ ژانویه سال ۲۰۰۵ از این تیم اخراج شد. در فوریه سال ۲۰۰۷ باشگاه بشیکتاش مجبور شد که به وی و سه مربی بعد از او در مجموع ۸ میلییون یورو به عنوان جبران خسارت پرداخت کند. در ۱۳ ژوئیه سال ۲۰۰۷ دادگاه سوئیس، شکایت باشگاه بشیکتاش نسبت به رای هیئت داوری بین‌المللی ورزش را رد کرد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی آلن ویتل

کادیز
در ژوئن سال ۲۰۰۷ به تیم دسته دومی کادیز اسپانیا رفت و به عنوان مدیر ورزشی مشغول به کار شد. فعالیت او در آنجا در رابطه با پروژه آرتور بالداسانو، مالک جدید باشگاه بود. بالداسانو در سال ۲۰۰۶ برای انتخابات ریاست باشگاه رئال مادرید نامزد شده بود و اعلام کرده بود که در صورت پیروزی، دل بوسکه را دوباره به عنوان سرمربی رئال استخدام می‌کند.

تیم ملی اسپانیا
در ژوئیه سال ۲۰۰۸، دل بوسکه به عنوان جانشین لوئیس آراگونس که از تیم ملی کنار رفته بود، معرفی شد. اولین بازی تیم ملی که به تازگی قهرمان اروپا هم شده بود، تحت هدایت او در تاریخ ۲۰ اوت ۲۰۰۸ در مقابل دانمارک انجام شد. دل‌بوسکه قرادادی دوساله با فدراسیون فوتبال اسپانیا امضاء کرده‌است.

بهترین مربی جهان
دل بوسکه به عنوان بهترین مربی جهان در سال ۲۰۱۲ انتخاب شد.

حضور در لیست ده مربی برتر تاریخ فوتبال اروپا
دل بوسکه در لیست ده نفره برترین مربیان تاریخ فوتبال اروپا از دیدگاه یوفا قرار گرفته‌است.

رکورد
دل بوسکه تنها مربی تاریخ فوتبال است که موفق به فتح هر سه جام لیگ قهرمانان اروپا ، جام ملت های اروپا و جام جهانی شده‌است.

افتخارات ورزشی

بازیکن

رئال مادرید:
لالیگا (۵)
کوپا دل ری (۴)

مربی
رئال مادرید:
لالیگا (۲)
سوپر جام اسپانیا (۱)
لیگ قهرمانان اروپا (۲)
سوپرکاپ اروپا (۱)
جام بین قاره‌ای (۱)
تیم ملی اسپانیا

جام جهانی ۲۰۱۰
یورو ۲۰۱۲

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی ویسنته دل بوسکه
5/5 - (1 امتیاز)
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه