بیوگرافی شهاب حسینی

6 سال پیش
شهاب حسینی در سریال شهرزاد
3.3/5 - (3 امتیاز)

بیوگرافی شهاب حسینی همراه با جزئیات و حاشیه ها و عکس ها و تصاویر اینستاگرام

سید شهاب الدین حسینی تنکابنی متولد ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران، هنرپیشه سینما و تلویزیون، مجری، کارگردان و گوینده ایرانی است.
شهاب حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت نمود.
شهاب حسینی در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ با ایفای نقش در فیلم فروشنده به کارگردانی اصغر فرهادی، توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد.
همچنین او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد.

زندگینامه شهاب حسینی

بیوگرافی شهاب حسینی شهاب حسینی در سریال شهرزاد

آغاز کار هنری

سینما
شهاب حسینی در سال ۱۳۸۰ با بازی در فیلم رخساره ساخته امیر قویدل وارد سینما شد. حسینی در سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۳ در فیلم‌های واکنش پنجم به کارگردانی تهمینه میلانی و این زن حرف نمی‌زند به کارگردانی علیرضا امینی و زهر عسل به کارگردانی ابراهیم شیبانی و رستگاری در هشت و بیست دقیقه به کارگردانی سیروس الوند ایفای نقش کرد و به عنوان یک بازیگر بیش از پیش مطرح شد و توانست برای بازی در شمعی در باد با کاراکتر بابک و رستگاری در هشت و بیست دقیقه با کاراکتر فؤاد دو سال پیاپی کاندیدای سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شود. وی در سال ۱۳۸۳ در قتل آنلاین و سپس در سال ۱۳۸۴ در فیلم پیشنهاد ۵۰ میلیونی به ایفای نقش پرداخت.

او سال‌های بعد برای بازی در فیلم‌های بچه‌های ابدی، شمعی در باد، محیا و دل شکسته در سال ۱۳۸۶ مورد توجه قرار گرفت. حسینی در سال ۱۳۸۶ برای فیلم محیا موفق به کسب دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر شد. سال ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ دو سال درخشان برای وی بود. او در دل شکسته ساخته علی روئین‌تن، درباره الی ساخته اصغر فرهادی، سوپراستار ساخته تهمینه میلانی، حوالی اتوبان ساخته شهرام اسدی و پرسه در مه ساخته بهرام توکلی بازی‌های متفاوت و قابل توجهی را به نمایش گذاشت و با کاراکتر کوروش زند در فیلم سوپر استار به اوج محبوبیت و شهرت رسید.

حسینی برای فیلم سوپر استار سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد و همچنین به خاطر فیلم‌های پرسه در مه و درباره الی برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد جشن خانه سینما شد. وی در درباره الی یکی از مهمترین بازی‌های خود را با کاراکتر احمد ایفا نمود و در پرسه در مه با کاراکتر امین بازی متفاوتی را از خود به نمایش گذاشت. نیلوفر ساخته سابین ژمایل در سال ۲۰۰۸ اولین کار او با کارگردان غیر ایرانی بود. حسینی در سال ۱۳۸۹ بار دیگر با اصغر فرهادی همکاری کرد و در فیلم جدایی نادر از سیمین به ایفای نقش در کاراکتر حجت پرداخت.

این فیلم برای او اولین دست‌آورد بین‌المللی اش را به ارمغان آورد و توانست خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به همراه دیگر بازیگران مرد این فیلم به دست آورد و تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشن خانه سینما و دیپلم افتخار جشنواره فیلم فجر را دریافت نمود و بازی او مورد توجه انجمن بین‌المللی سینه فیلی قرار گرفت و نامزد دریافت جایزه آی سی اس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد. حسینی در این فیلم بازی سرشار از ظرایف تکنیکی را از خود به نمایش گذاشت. شهاب حسینی در نظرسنجی برنامه هفت سال ۱۳۹۲ به عنوان بهترین بازیگر دهه هشتاد ایران انتخاب شد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی جو منندز

یکی می‌خواد باهات حرف بزنه در سال ۱۳۹۰، هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند، حوض نقاشی و تعبیر خواب در سال ۱۳۹۱ از دیگر آثار قابل توجه او در چند سال اخیر به‌شمار می‌رود. بازی وی در حوض نقاشی با سبک متد اکتینگ در کاراکتر رضا یکی از بازی‌های قابل توجه او محسوب می‌شود و وی به خاطر ایفای نقش در این فیلم جایزه ویژه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم لیسبون را دریافت نمود. حسینی در سال ۱۳۹۳ به پروژه فیلم دوران عاشقی پیوست و با بازی خود برای دومین بار کاندیدای سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر شد. وی در همین سال اولین فعالیت کارگردانی خود را با فیلم ساکن طبقه وسط آغاز نمود و خود در ۳۸ نقش متفاوت در این فیلم بازی کرد.

حسینی در سال ۱۳۹۴ به پروژه فروشنده، هفتمین فیلم بلند اصغر فرهادی پیوست و کاراکتر عماد را بازی کرد. حسینی در سال ۲۰۱۶ به موفقیت بزرگی دست یافت و توانست با ایفای نقش در فیلم فروشنده جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به دست آورد. این سومین همکاری وی با اصغر فرهادی به‌شمار می‌آید. دریافت این جایزه که برای اولین بار در تاریخ بازیگری سینما و هنر ایران اتفاق افتاد با واکنش‌های مثبت ایرانیان روبرو شد. حسینی در همین سال جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم اکشن ان فیلم آمریکا را برای بازی درفیلم هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند به دست آورد.

تلویزیون

حسینی در سال ۱۳۷۹ با سریال پس از باران پا به عرصه بازیگری گذاشت. وی در سال ۱۳۸۰ در سریال پلیس جوان و در سال ۱۳۸۲ در سریال تب سرد به ایفای نقش پرداخت. وی در سال ۱۳۸۵ در سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا به ایفای نقش پرداخت و این سریال دوره اوج وی در تلویزیون بود. مدار صفر درجه ساخته حسن فتحی محصول مشترک کشورهای ایران، مجارستان، فرانسه و لبنان است. حسینی در سال ۱۳۸۸ در نقش عباس بابایی در سریال شوق پرواز ظاهر شد و این سریال نیز به موفقیت در نزد مخاطبین دست یافت. شهرزاد در سال ۱۳۹۳ اولین کار رسانه خانگی و دومین همکاری او با حسن فتحی است. شهاب حسینی در شهرزاد در کاراکتر قباد بازی می‌کند.

اجرا
فعالیت شهاب حسینی با گویندگی در رادیو آغاز شد و در سال ۱۳۷۷ با اجرا در تلویزیون کارش را ادامه داد. حسینی در برنامه‌ای به نام اکسیژن در تلویزیون ظاهر شد. وی در چند برنامه دیگر هم مانند برپا برپا، رنگ صبح، و سایه روشن به عنوان مجری اجرای این برنامه‌ها را برعهده داشت. وی همچنین در برنامه رادیویی دو نیمه سیب، صدای ما و گلبانگ شادی به گویندگی پرداخته‌است. وی همچنین در سال ۱۳۹۴ در برنامه سحرگاهی به عنوان راوی حضور داشت.

موسیقی
شهاب حسینی به همراه چند تن از دوستانش و همچنین برادرش سید مهدی حسینی، گروه موسیقی هفت را تأسیس کردند. تاکنون چهار مجموعه آلبوم از این گروه منتشر شده‌است که شهاب حسینی در آلبوم یک و دو به دکلمه پرداخته و در آلبوم سه و چهار خوانندگی کرده‌است. هفت سین (به صورت هم‌خوان)، وقت رفتن، پرواز، خدا و خداحافظ (به صورت سولو) نام آهنگ‌هایی است که شهاب حسینی در آلبوم هفت ۳ خوانندگی کرده‌است. همچنین در آلبوم هفت ۴ آهنگ‌های پریچهر، آشنای غریب و بدرود را به صورت سولو (تک‌خوان) خوانندگی کرده‌است.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی هیلاری رودا

کارگردانی

شهاب حسینی در سال ۱۳۹۲ کارگردانی را با فیلم ساکن طبقه وسط آغاز کرد، فیلم داستان مردی را روایت می‌کند که با ورودش به یک ساختمان جدید، اتفاقات تازه‌ای در زندگی او رخ می‌دهد. وی در سال ۱۳۹۴ فیلم بیا با من را به همراه علیرضا نسایی و سینا آذین کارگردانی نمود.

تهیه کنندگی
خورشید نیمه شب نخستین فعالیت شهاب حسینی در زمینه تهیه کنندگی به کارگردانی شبیر شیرازی است که در مهرماه سال ۱۳۹۴ اتفاق افتاد.

حاشیه‌ها شهاب حسینی

انتخابات ۱۳۸۸
شهاب حسینی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران با انتشار فایل صوتی از میرحسین موسوی حمایت کرد و همچنین از امضا کنندگان بیانیه فهرست ۸۰۰ نفره حمایت از نامزدی میرحسین موسوی در انتخابات ریاست‌جمهوری بود.

۳۸ نقش
شهاب حسینی در اولین اثر خود در مقام کارگردان که به عنوان بازیگر نیز در این فیلم به ایفای نقش می‌پردازد. شهاب حسینی علاوه بر کارگردانی، در ساکن طبقه وسط نقش ۳۸ شخصیت متفاوت را بازی می‌کند که به نوعی یک رکورد جهانی به حساب می‌آید. پیشتر در سینمای جهان نیز این اتفاق افتاده بود که می‌توان به بازیگرانی چون پیتر سلرز در فیلم دکتر استرنج‌لاو ساخته استنلی کوبریک و دیتر هالروردن در فیلم دی دی و ارثیه فامیلی اشاره کرد که در چند نقش بازی کرده بودند.

تقدیم جایزه
شهاب حسینی بعد از دریافت جایزه بهترین بازیگر فستیوال کن گفت: این جایزه به نوعی از مردم من آمده بنابراین آن را به خودشان برمی‌گردانم. این جایزه را با تمام وجود و از اعماق قلبم و با عشق به مردم سرزمینم تقدیم می‌کنم.شهاب حسینی در بازگشت به ایران در کنفرانس مطبوعاتی با اشاره به اینکه جایزه بهترین بازیگر مرد در جشنواره فیلم کن را در نیمه شعبان، روز تولد امام دوازدهم شیعیان دریافت کرده‌است، گفت: بخشی از این موفقیت را که خود در آن سهیم بودم را به عنوان هدیه به منجی بشریت تقدیم می‌کنم. این خواسته مورد توجه روزنامه فیگارو قرار گرفت.

جنجال نشریه لثارات
نشریه یا لثارات الحسین بعد از برگزاری جشن حافظ ۱۳۹۵ مطلبی را با عنوان همه سرمایه‌های یک جشن و دیوث کیست منتشر نمود که حاوی توهین تند و بی‌سابقه‌ای علیه هنرمندان بود. شهاب حسینی با انتشار متنی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نسبت به متن توهین‌آمیز نشریه یالثارات دربارهٔ هنرمندان سینما واکنش نشان داد و نوشت: آقایان نه چندان محترم و مجهول‌الحال که با وقاحت تمام اقدام به چاپ مطلبی در شرمنامه خود کردید، پاسخ سوالتان ساده است. دستان شما شایسته حرمت قلم نیست. آن را زمین بگذارید و به هم کیشان داعشی خود بپیوندید. برای آوردن نام هنر و هنرمندان این مرز و بوم دهان خود را آب بکشید که به هیچ عنوان صلاحیت اظهار نظر در مورد محبوبین دل این مردم را ندارید.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی نسرین کیوانفر

فعالیت‌های هنری شهاب حسینی

فیلم‌ سینمایی

سال نام فیلم
۱۳۹۶ نبات
۱۳۹۶ مقیمان ناکجا
۱۳۹۵ لابی
۱۳۹۴ برادرم خسرو
۱۳۹۴ غلام
۱۳۹۴ فروشنده
۱۳۹۴ چهارشنبه
۱۳۹۴ امتحان نهایی
۱۳۹۳ سایه‌های موازی
۱۳۹۳ دوران عاشقی
۱۳۹۳ طعم شیرین خیال

۱۳۹۲ ساکن طبقه وسط
۱۳۹۲ پنج ستاره
۱۳۹۱ تعبیرخواب
۱۳۹۱ آشغال‌های دوست‌داشتنی
۱۳۹۱ حوض نقاشی
۱۳۹۰ یکی می‌خواد باهات حرف بزنه
۱۳۹۰ هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند
۱۳۹۰ من و زیبا
۱۳۹۰ به امید دیدار
۱۳۸۹ آفریقا
۱۳۸۹ جدایی نادر از سیمین
۱۳۸۹ خانه پدری
۱۳۸۹ برف روی شیروانی داغ
۱۳۸۹ سوت پایان
۱۳۸۸ پرسه در مه
۱۳۸۸ حوالی اتوبان
۱۳۸۸ آناهیتا
۱۳۸۷ درباره الی
۱۳۸۷ سوپر استار
۱۳۸۶ تنهایی
۱۳۸۶ پرچم‌های قلعه کاوه
۱۳۸۶ دل‌شکسته
۱۳۸۶ محیا
۱۳۸۶ نیلوفر
۱۳۸۵ ایستگاه بهشت
۱۳۸۵ بچه‌های ابدی
۱۳۸۵ غیرمنتظره
۱۳۸۵ قصه عشق
۱۳۸۴ پیشنهاد ۵۰ میلیونی
۱۳۸۳ قتل آنلاین
۱۳۸۳ رستگاری در هشت و بیست دقیقه
۱۳۸۳ گرداب
۱۳۸۲ الهه زیگورات
۱۳۸۲ شمعی در باد
۱۳۸۱ زهر عسل
۱۳۸۱ این زن حرف نمی‌زند
۱۳۸۱ واکنش پنجم
۱۳۸۰ آدمک‌ها
۱۳۸۰ رخساره
فیلم کوتاه
۱۳۹۳ با من بیا

سریال‌های شهاب حسینی

سال / نام مجموعه
۱۳۹۶ شهرزاد ۳
۱۳۹۵–۱۳۹۶ شهرزاد ۲
۱۳۹۳–۱۳۹۴ شهرزاد
۱۳۸۷–۱۳۹۲ سرزمین کهن
۱۳۸۶–۱۳۹۰ شوق پرواز
۱۳۸۵–۱۳۸۶ مدار صفر درجه
۱۳۸۳–۱۳۸۵ رقص پرواز
۱۳۸۲–۱۳۸۳ تب سرد
۱۳۸۱ وکیل
۱۳۸۰ پلیس جوان
۱۳۷۹ همسفر
۱۳۷۹ پس از باران

دیگر برنامه‌ها

تله فیلم باغ آلوچه (بهروز شعیبی) (۱۳۸۳)
تله فیلم ناشناس (احمد ظریف رفتار) (۱۳۸۶)
تله فیلم اوهام (کاظم معصومی) (۱۳۸۶)
تله فیلم تنگنا (علیرضا بذرافشان) (۸۶–۱۳۸۵)
برنامه اکسیژن
برنامه برپا برپا
برنامه رنگ صبح
برنامه زنده سایه روشن
کلاه قرمزی ۹۳ (حضور به عنوان مهمان)
هفت (بهروز افخمی) (شبکه ۳)
ساکن صحرای سکوت (الهام قره‌خانی و مهرتاش مهدوی) (۱۳۹۰)
فیلم کوتاه همین یک ساعت پیش (سینا آذین) (۱۳۹۴)
من ناصر حجازی هستم… (۱۳۹۴)
کربلا، جغرافیای یک تاریخ (۱۳۹۵)

مستند

کربلا جغرافیای یک تاریخ ۱۳۹۵
من ناصر حجازی هستم… ۱۳۹۴
ساکن صحرای سکوت ۱۳۹۰

تئاتر

اعتراف (شهاب حسینی، ۱۳۹۶)
ملاقات (شهاب حسینی و احمد ساعتچیان، ۱۳۹۱)
کرگدن (فرهاد آئیش، ۱۳۸۷)
افسانه (مینا ابراهیم‌زاده، ۱۳۷۵)
برکرانه باد (مینا ابراهیم‌زاده، ۱۳۷۴)

رادیو

دو نیمه سیب
صدای ما
گلبانگ شادی
برنامه زنده سحرگاهی (به عنوان گوینده) (۱۳۹۴)

موسیقی

آلبوم هفت ۱ (دکلمه قطعات “عزیز تنها و “پسرک روزنامه فروش”)
آلبوم هفت ۲ (دکلمه قطعات “بی گناه” و “غریبه”)
آلبوم هفت ۳ (قطعه “هفت سین” به عنوان همخوان، قطعه “وقت رفتن” به عنوان خواننده و قطعات “پرواز”، “خداً و “خداحافظ” به عنوان آهنگساز و خواننده)
آلبوم هفت ۴ (قطعات “پریچهر” و “آشنای غریب” به عنوان آهنگساز و خواننده و قطعه “بدرود” به عنوان خواننده)
تک‌آهنگ شهزاده رؤیا

تهیه کنندگی

خورشید نیمه شب (کارگردان: شبیر شیرازی) (۱۳۹۴)

عکس ها و تصاویر اینستاگرامی بیوگرافی شهاب حسینی
3.3/5 - (3 امتیاز)
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه