بیوگرافی روی کاستا

2 سال پیش
بیوگرافی روی کاستا

بیوگرافی روی کاستا به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

روی مانوئل سزار کاستا (به پرتغالی: Rui Manuel César Costa) ملقب به روی کاستا (متولد مارس ۱۹۷۲) است.

زندگینامه روی کاستا

بیوگرافی روی کاستا

فعالیت ورزشی

او بازیکن فوتبال اهل پرتغال است و تاکنون در تیمهای بنفیکا، فیورنتینا، میلان، بنفیکا به عنوان بازیکن حضور داشته‌است و ۹۴ بازی ملی هم برای تیم ملی فوتبال پرتغال انجام داده‌است. روی کاستا از همان سنین ابتدایی زندگی اش و در پنج سالگی به باشگاه بنفیکا راه یافت و توانست تا مدت مدیدی را در رده‌های پایه این باشگاه بازی کند. روی کاستا را به همراه تنی چند از ستارگان پرتغال دهه نود همچون لوئیس فیگو و … جزو نسل طلایی پرتغال می‌نامند که علی‌رغم اینکه نتوانستند به افتخار بزرگ و در خور شانی دست یابند ولی انقلاب بزرگی را در فوتبال این کشور ایجاد کنند.

گفته می‌شود که اوزه بیو اسطوره پرتغالی‌ها از همان دورانی که کاستای نوجوان در باشگاه بنفیکا تمرین می‌کرده‌است آینده‌ای درخشان را برای او متصور شده‌است. این بهترین شماره ۱۰ تمام ادوار تاریخ فوتبال پرتغال با بنفیکای پرتغال شروع کرد و سپس مجبور شد تا به خارج از کشور برود و در دو باشگاه معتبر ایتالیایی یعنی فیورنتینا و آث میلان توپ بزند.

روی کاستا علی‌رغم اینکه در طول دوران فوتبالی اش فوتبال زیبایی را از خود به نمایش می‌گذاشت ولی هیچ وقت این شانس را نداشت که عنوان فردی معتبری را در عرصه فوتبال جهان کسب کند. بازیکن اسبق تیم بنفیکا که اکنون دیگر مدیر ورزشی تیمش شده‌است در تاریخ ۸ می ۲۰۰۸ در دیدار بنفیکا مقابل ویتوریا دسیتوبال و در مقابل هزاران هوادار بنفیکا در استادیو دا لوز رسماً از فوتبال خداحافظی کرد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی کلینت دمپسی
شروع از ۵ سالگی

۵ سالش بود به مدرسه فوتبال بنفیکا رفت ، روز به روز بزرگتر و استعدادش شکوفا تر میشد .
یک بازیکن نوجوان و بسیار با استعداد که اوزه بیو اسطوره فوتبال پرتغال به محض دیدن استعداد زیادش اورا یکی از آیندگان فوتبال پرتغال معرفی کرد..
آری ، اوزه بیو درست گفته بود ، او یک ستاره و یک نابغه بود “استاد پاسِ دَر”

در سال ۱۹۹۱به بزرگسال بنفیکا ملحق شد .

بازی زیبایش و پاس های خارق العاده اش او را به یک هافبک بزرگ در پرتغال تبدیل کرد..
بعد از ۴ سال بازی در تیم کودکی اش که از او اوج گرفته بود طی انتقالی به ایتالیا و فلورانس شهر هنر رفت..

در سال ۹۱ با کارلوس کیروش و نسل طلایی پرتقالیها بهمراه ژائو پینتو و لوئیز فیگو قهرمان زیر ۲۱ ساله های جهان شدند …

زندگی در پایتخت هنری ایتالیا…

در سال ۱۹۹۴ به تیم رویایی فیورنتینا پیوست .

یکی از تیم های بزرگ دهه نود در لیگ کالچو..
او با ستارگانی چون ( آنتونیولی _ باتیستوتا _ مارسیو سانتوس _ دی لیویو _ لادروپ _ و اشتفان افنبرگ ) مردان طلایی شهر هنر یعنی فلورانس بودند .
اما چه اتفاقی افتاد !!! بنفش ها سال به سال ضعیفتر میشدند با وجود ستاره گلزنی چون باتسیتوتا و هافبک بزرگی به اسم کاستا در سال ۹۳ به سری B سقوط کرد .
همگان با تعجب و حیرت شاهد سقوط زنبق ها بودند ، اما کاستا در فلورانس ماند.

او تیمش را ترک نکرد و با این تیم باری دیگر به کالچو صعود کردند .

قهرمانی در جام حذفی ایتالیا و قهرمانی در سوپر کاپ ایتالیا ، کاستا و تیمش را به اوج برگرداند..

مطلب مرتبط:  بیوگرافی مارک تراشتگن
کاستا و تیمش وارد قرن جدید شدند .

مردم فلورانس که پیش از این شاهد رفتن اسطوره های خودشون باجو به یووه و باتی گل به رم بودن حال بایدخودشون رو واسه از دست دادن آخرین بازمانده از آن تیم رویایی آماده میکردن .کاستا با رقمی سنگین به شهر میلان آمد و بعد از ۷ سال پر از فراز ونشیب با تیم فیورنتینا با انجام ۲۷۵ بازی و ۵۰ گل از شهر فلورانس خداحافظی کرد .

او در خصوص فلورانس گفت:

” در فلورانس علاقه ای وجود دارد که تا اخر هم فراموش نمیشود بهترین سال های عمرم را در فلورانس گذرانده ام..”
روی کاستا با قد ۱،۸۰ توانایی بازی بعنوان هافبک میانی و تهاجمی و مهاجم کاذب را داشت ..
در سال ۲۰۰۱ با شکستن رکورد نقل و انتقالات و با مبلغ نزدیک به ۴۴میلیون یورو به روسونری پیوست…

میلان در اون سالها هزینه های زیادی برای خدمت گرفتن ستارگان میکرد و با به خدمت گرفتن نستا از لازیو و اینزاگی از یوونتوس و پیرلو و سیدورف از اینتر و کاستا از فیورنتینا قدمهای بزرگی در راه ساخت بهترین تیم اون سالهای اروپا برمیداشت .
کاستا همچون ماهی میان مدافعین میلغزید و با پاسهای ویران کننده و ضربات مهلک و فنی خودش تیم میلان رو به جلو هدایت میکرد و در این راه شاگرد خلف او “کاکا” خیلی خوش شانس بود که استادی مثل وی داشت .
اما شاگرد او آنقدر خوب کار کرد که ریوالدو و مانوئل را نیمکت نشین خود کند …

مانوئل روی کاستا بعد از پنج سال که طی آن با میلان قهرمانی ایتالیا و سوپرکاپ ایتالیا و جام باشگاههای اروپا رو تجربه کرد و نزدیک ۱۲۵بازی میلان را به مقصد تیم دوران جوانی اش بنفیکا در پرتقال ترک کرد و نهایتا در سال ۲۰۰۸ برای همیشه از دنیای فوتبال خداحافظی کرد ..

مطلب مرتبط:  بیوگرافی محمد علوی
عکس های اینستاگرامی بیوگرافی روی کاستا
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه