بیوگرافی مارک ویلموتس

2 سال پیش
بیوگرافی مارک ویلموتس

بیوگرافی مارک ویلموتس به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

مارک روبر ویلموتس (به انگلیسی: Marc Robert Wilmots) بازیکن سابق و مربی فوتبال اهل بلژیک است. وی از ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ هدایت تیم ملی فوتبال ایران را برعهده گرفت.

زندگینامه مارک ویلموتس

بیوگرافی مارک ویلموتس

فعالیت ورزشی

ویلموتس اولین بازی ملی‌اش را برای تیم ملی فوتبال بلژیک در تاریخ ۲۶ مه ۱۹۹۰ میلادی مقابل تیم ملی فوتبال رومانی انجام داد. او در ۷۰ بازی ملی حضور داشت و جمعاً ۴۹۴۷ دقیقه برای تیم ملی فوتبال بلژیک به میدان رفت. مارک ویلموتس آخرین بازی ملی خود را در تاریخ ۱۷ ژوئن ۲۰۰۲ میلادی در برابر تیم ملی فوتبال برزیل انجام داد. وی در بازی‌های ملی‌اش ۲۹ گل به ثمر رساند.

حضور در ایران

مربی بلژیکی بدون تردید می‌تواند در تحول فوتبال ایران و پیشرفت این فوتبال برتر در قاره آسیا نقشی مهم ایفا کند، اما انتخاب مربی تیم ملی در روزگار فوتبال و غیر فوتبال ایران، کار ساده ای نبوده و فدراسیون فوتبال ایران برای رسیدن به هدف خود، کار بسیار سختی در پیش دارد.

از اولین ثانیه‌های نشر خبر مربوط به مذاکره فدراسیون فوتبال ایران با «مارک رابرت ویلموتس» بلژیکی، حاشیه‌های این خبر بر متن آن چربید. رسانه‌ها بیشتر به سراغ زندگی خصوصی، اتفاقات سیاسی و در کل بعد غیر فوتبالی زندگی این مربی رفتند تا شاید نکته جذاب و خواندنی از این ماجرا استخراج کنند.

مربیگری

این بازیکن و سرمربی بلژیکی که با ۵۰ سال سن، در کارنامه خود مربیگری در شالکه ۰۴ آلمان، دستیاری و سرمربیگری تیم ملی بلژیک و تیم ملی ساحل عاج را یدک می‌کشد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی مجید بصیرت

مرد بلژیکی در لباس بازیکن، ۴۲۱ بار به میدان رفت و با توجه به پست هافبک تهاجمی، ۱۳۳ بار گل زد. شاید اوج درخشش او مربوط به حضور در تیم فوتبال باشگاه استاندارد لیژ باشد که طی ۱۳۶ بازی موفق به ثبت رسمی ۶۷ گل زده شد. او برای تیم ملی بلژیک در ۷۰ حضور ملی، ۲۸ گل زده ثبت کرد و البته همیشه یک هافبک در خدمت تیم بود و مربیان از روحیه توأم با کار گروهی وی لذت می‌بردند.

مربی که ۴ جام جهانی را به عنوان بازیکن تیم ملی فوتبال بلژیک تجربه کرده و ۵ گل هم به ثمر رسانده است اکنون برای رساندن ایران به جام جهانی آماده می‌شود. در لباس شالکه ۰۴ آلمان، هواداران به او لقب خوک جنگی دادند، در تیم ملی بلژیک اما لقب گاو خشمگین دانگلبرگ (اشاره به زادگاه او دارد) به او اعطا شد.

سیاست

زندگی سیاسی این مربی بلژیکی را نیز نمی‌توان در خلأ تفسیر کرد، از دوران نوجوانی به عالم سیاست علاقه داشت، کتاب‌های زیادی در این حوزه خواهند و حتی به رغم رشته تحصیلی غیر مرتبط، مقاله او درباره مدیریت جهانی از حقیقت تا واقعیت، در دانشگاه ملی بلژیک پذیرفته شد.

برای چهار سال به عنوان یک سناتور در عالم سیاست، در حزب اصلاح طلبان بلژیک فعالیت کرد. این حزب که به اختصار MR نامیده می‌شد از سال ۲۰۰۲ متولد شد و هنوز هم چراغ خاموش و آرام به حیات خود ادامه می‌دهد.

خانواده دوست

ویلموتس، بسیار خانواده دوست است، علاقه زیاد به همسر و تشکر از او تقریباً در همه کنفرانس‌های مهم خبری و برنامه‌های تلویزیونی نشان‌دهنده این موضوع است.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی مایکون

مارک چند سال قبل از خداحافظی با پیراهن آژاکس با کاترین لامبیتس ازدواج کرد.

کاترین بارها اظهار کرده با وجود اینکه بیش از یک دهه زندگی کنار مارک با فوتبال سر و کار دارد اما هیچ چیزی درباره فوتبال نمی‌داند. او وکیل متخصص در قانون ورزشی و دختر رئیس سابق باشگاه سنت ترویدن است که ویلموتس به عنوان بازیکن و سرمربی در آن حضور داشت. این زوج بلژیکی صاحب دو فرزند پسر و یک فرزند دختر هستند؛ لانا، مارتین ۲۰ ساله و رنو ۲۲ ساله. رنو در سری B ایتالیا برای تیم کارپی بازی می‌کند و مارتین هم عضو تیم فرنس واروش مجارستان است.

افتخارات ورزشی 

بازیکن

مشلان

لیگ برتر فوتبال بلژیک: ۱۹۸۸–۸۹
سوپرجام اروپا: ۱۹۸۸

استاندارد لیژ
جام حذفی فوتبال بلژیک: ۱۹۹۲–۹۳
شالکه ۰۴
جام حذفی فوتبال آلمان: ۲۰۰۱–۰۲
لیگ اروپا: ۱۹۹۶–۹۷
انفرادی
بازیکن فوتبال جوان سال بلژیک: ۱۹۸۹–۹۰
بهترین‌های جام جهانی فوتبال: ۲۰۰۲ (ذخیره)
مربی
انفرادی
مربی فوتبال سال بلژیک: ۲۰۱۳, ۲۰۱۴
جوایز گلوب ساکر بهترین مربی سال: ۲۰۱۵

 

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی مارک ویلموتس
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه