بیوگرافی حسن حبیبی

4 سال پیش
بیوگرافی حسن حبیبی
4.4/5 - (5 امتیاز)

بیوگرافی حسن حبیبی به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

حسن حبیبی (متولد ۱۳۱۸ کرمان) بازیکن سابق تیم‌های باشگاه شاهین، تاج (استقلال) و پاس تهران است.

زندگینامه حسن حبیبی

بیوگرافی حسن حبیبی

فعالیت ورزشی

او بعد از انقلاب، اولین کسی است که سمت سرمربی تیم ملی فوتبال ایران را به عهده داشته‌است.

دوران باشگاهی

حبیبی در سال ۱۳۱۸ در کرمان به دنیا آمد. بعد از انتقال پدرش به تهران با خانواده اش ساکن محله چهارصد دستگاه درتهران شد. او در زمین‌های خاکی همان محله فوتبال را آغاز کرد و همان‌جا بود که مورد توجه عباس اکرامی پدر باشگاه‌داری نوین در ایران قرار گرفت و وارد باشگاه شاهین شد.

بعد از مدتی کوتاه عضویت در باشگاه شاهین به تیم تاج سابق رفت. او تا سال ۱۳۴۲ در خدمت باشگاه تاج بود اما همچون نفراتی چون محمد رنجبر و حشمت مهاجرانی با تشکیل رسمی تیم پاس پیراهن این تیم را در سال ۱۳۴۲ به تن کرد. او به همراه پاس قهرمان جام حذفی باشگاه‌های تهران شد.

حسن حبیبی تا سال ۱۳۵۲ زمانی که ۳۴ ساله شده بود، در خدمت باشگاه پاس بود و سپس با پیراهن این تیم از فوتبال خداحافظی کرد. طی دوران بازیگری، حبیبی یکی از بهترین‌های تیم ملی بود.

مرد سال فوتبال ایران به انتخاب مجله کیهان ورزشی

حسن حبیبی در سال ۱۳۴۸ از سوی مجله کیهان ورزشی به عنوان مرد سال فوتبال ایران برگزیده شد.

دعوت و بازی در تیم ملی فوتبال ایران

او در سال ۱۳۳۸ در مسابقات مقدماتی جام ملت‌های آسیا در کرالای هندوستان وقتی تنها ۲۰ ساله بود یار تیم ملی شد و آخرین بار در سال ۱۳۴۹ وقتی ۳۱ ساله شده بود پیراهن تیم ملی را برتن کرد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی محمد جمشیدی

در دوران حضور در تیم ملی فوتبال صاحب ۲ افتخار عمده شد. یکی صعود به مسابقات فوتبال المپیک ۱۹۶۴ توکیو و حضور در این رقابتها و سپس قهرمانی در مسابقات فوتبال جام ملتهای ۱۹۶۸ آسیا، اما او صاحب موفقیتهای دیگری در این عرصه نیز بود، قهرمانی در مسابقات جام عمران منطقه‌ای در سال ۱۳۴۴ از این دست موفقیتها بوده‌است.

بازی خداحافظی او از بازی‌های ملی در تاریخ ۱۸ بهمن ۱۳۴۹ در حضور بیست هزار نفر در امجدیه برگزار شد. در این بازی تیمی منتخب از بازیکنان تیم‌های ملی سال‌های قبل با کاپیتانی او به مصاف تیم منتخب جوانان تهران رفت. استنلی ماتیوس کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال انگلیس و اولین برنده توپ طلای اروپا که برای برگزاری کلاس آموزشی و شرکت در یک بازی در آبادان در ایران حضور داشت، در این بازی به میدان رفت و کاپیتانی منتخب جوانان را بر عهده داشت.

دوران مربیگری

حسن حبیبی بعد از پایان دوران بازیگری مربیگری را آغاز کرد. او از سال ۱۳۵۲ تا سال ۱۳۵۶ سر مربی تیم پاس بود. پاس در این مدت موفق شد ۲ بار فاتح مسابقات لیگ تخت جمشید شود. او مربیگری در تیمهای آرارات، برق شیراز و استقلال اهواز درسابقه دارد.

او در تیرماه ۱۳۶۴ سرمربی استقلال شد، ولی هیچ‌گاه روی نیمکت ننشست.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران

حسن حبیبی اولین سرمربی رسمی فوتبال ملی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود. او در تیر ماه سال ۱۳۵۸ تیم منتخب تهران را در مسافرت به شوروی سابق همراهی کرد و بلافاصله بعد از آن به دنبال حضور ناصر نوآموز در راس فدراسیون فوتبال ایران به سمت سرمربی رسمی تیم ملی فوتبال کشورمان منصوب شد. حبیبی بعد از پرویز دهداری و محمد رنجبر، سومین مردی بود که بعد از تجربه کردن بازوبند کاپیتانی تیم ملی فوتبال سرمربیگری این تیم را هم تجربه کرده‌است.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی جراردو تاتا مارتینو

در بدو کارش بسیاری از یاران اصلی تیم ملی برای ادامه فوتبال به خارج از کشور رفته بودند و برخی از آن‌ها هم دچار افت شده بودند. با این حال حسن حبیبی با اتکا به ستارگان روز فوتبال ایران در اسفند ماه سال ۱۳۵۸ عامل صعود ایران به مسابقات فوتبال المپیک ۱۹۸۰ مسکو شد اما این مسابقات توسط مسئولان درجه اول ایران تحریم شد، بنابراین فوتبال ایران حضور در یک میدان را به سادگی از دست داد.

در سال ۱۳۵۹ فوتبال ایران خودش را برای مسابقات جام ملت‌های ۱۹۸۰ آسیا و دفاع از عنوان قهرمانی خود آماده می‌کرد. این مسابقات در شهریور و مهر ماه سال ۱۳۵۹ در کویت برگزار شد. در اواسط دیدارها، جنگ عراق علیه ایران آغاز شد و ایران کم روحیه و ناامید مسابقات خود را ادامه داد. با این حال، آنچه در پایان کار ثبت شد کسب مقام سوم جام ملت‌های ۱۹۸۰ آسیا بود.

سرمربی تیم ملی امید ایران

حبیبی بعد از کناره‌گیری نوآموز از ریاست فدراسیون از

مسئولیت مربیگری در تیم ملی کنار رفت اما درست

۱۱ سال بعد این بار به عنوان مربیگری در تیم ملی

زیر ۲۳ سال به سطح اول مربیگری در ایران برگشت.

او ۲ بار در جریان ۲ صعود ناکام تیم ملی امید به

المپیک‌های بارسلون ۱۹۹۲ و آتلانتا ۱۹۹۶ سرمربی

تیم ملی بود اما علی‌رغم ناکامی، با معرفی مردانی

چون خداداد عزیزی، رضا شاهرودی، یحیی گل محمدی،

افشین پیروانی، جواد منافی، نیما نکیسا، کریم باقری،

مهرداد میناوند و مهدی مهدوی کیا نشان داد که در

کارش یک مربی موفق است.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی سیمونه پروتا
عکس های اینستاگرامی بیوگرافی حسن حبیبی
4.4/5 - (5 امتیاز)
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه