بیوگرافی ژان کلود ون دام

4 سال پیش
بیوگرافی ژان کلود ون دام
4.9/5 - (63 امتیاز)

بیوگرافی ژان کلود ون دام به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

ژان کلود وَن دام ( به زبان انگلیسی :Jean-Claude Van Damme ) با نام شناسنامه‌ای ژان-کلود کمیل فرانسوا ون ورنبرگ (متولد: ۱۸ اکتبر ۱۹۶۰ در بروکسل) بازیگر و رزمی‌کار مشهور بلژیکی است.

زندگینامه ژان کلود ون دام

بیوگرافی ژان کلود ون دام

فعالیت ورزشی

در سن ۱۱ سالگی ژان کلود به مرکز ملی کاراته در بلژیک پیوست. وی به مدت چهار سال در این رشته فعالیت کرد و تواسنت برای تیم کاراته بلژیک عناوینی را کسب کند. سپس فعالیت خود را به هنرهای رزمی دیگر همچون کیک‌بوکسینگ و فول‌کونتاکت کاراته گسترش داد.

فعالیت کاراته
ون دام در سن ۱۵ سالگی شروع به شرکت در مسابقات کاراته کرد. وی توانست رکوردهای خوبی از خود به جای بگذارد که از ان جمله می‌توان به رکورد ۴۴ پیروزی و تنها ۴ شکست در مسابقاتش اشاره نمود.

ون دام در ۲۷ دسامبر ۱۹۷۹ موفق شد با عضویت در تیم کاراته بلژیک، قهرمانی مسابقات کاراته اروپا را بدست آورد.

همچنین در مسابقات قهرمانی دیگر، وی در یک‌سری مسابقات سه‌روزه موفق شد ۲۵ حریف خود را شکست دهد ولی به دلیل این‌که بازی آخر را باخت، به جایگاه دوم رتبه‌اش کاهش پیدا کرد.

کیک بوکسینگ و فول‌کنتاکت کاراته

فعالیت وی در فول کونتاکت از سال ۱۹۷۷ شروع شد. از همین سال تا ۱۹۸۲ وی موفق شد رکورد ۱۸ پیروزی (ناک‌اوت) و یک شکست را ثبت کند. در طول فعالیت ۵ ساله او در این رشته، ون دام تنها یک‌بار شکست خورد. وی در سال ۱۹۸۲ خود را از مسابقات بازنشسته کرد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی هدر میتس

ژان کلود ون دام قرار بود در سال ۲۰۰۹ با سامروک کامسینگ دارنده ۲ مدال المپیک کیک بوکس در سطح حرفه‌ای مسابقه دهد که این مسابقه بعد از بارها به تعویق افتادن هرگز برگزار نشد و اکنون نیز ژان کلود ون دام یکی از بهترین رزمی کارهای هالیوود است.

زندگی شخصی

در اواسط دهه ۱۹۹۰ بود که به قول خود ون دام، استرس ناشی از بازی در فیلم‌ها، وی را به مصرف کوکائین معتاد کرد. این اعتیاد باعث شد که تا سال ۱۹۹۶ وی روزی ۱۰ گرم از این ماده مخدر مصرف کرده و مبلغی حدود ۱۰٫۰۰۰ دلار را هر هفته صرف خرید آن کند. وی در سال ۱۹۹۹ بخاطر رانندگی در حالت غیرعادی از سوی پلیس بازداشت شد. تلاش وی برای ترک اعتیاد موفق نبود و در همان سال به بیماری اختلال دوقطبی مبتلا شد. این شکست وی را مجبور به انتخاب روشی سخت کرد، ژان کلود ون دام بعد از مدتی کوتاه با ورزش و تمرینات سخت فیزیکی توانست اعتیاد را شکست دهد، هرچند که نتوانست آثار مخرب آن را از چهره اش پاک کند.

فیلم های ژان کلود ون دام

ون دام بازیگری را در سال ۱۹۷۷ با بازی در تبلیغات تلویزیونی شروع کرد و سپس در سال ۱۹۸۴ با نقش آفرینی در فیلم موناکو برای همیشه به دنیای بازیگری حرفه ای روی آورد.

از بهترین فیلم های فرانکی می توان به مفقودالاثر، نه عقب نشینی نه تسلیم، رینگ خونین، عقاب سیاه، سایبورگ، کیک بوکسور، تلافی، انتقام، حکم مرگ، شیردل، ضربه دو جانبه، سرباز جهانی، بازگشت، احیا، روز حساب در کنار دولف لاندگرن، راهی برای فرار نیست، هدف سخت و پلیس زمان اشاره کرد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی محسن خلیلی

مبارز خیابانی، مرگ ناگهانی، نهایت خطر، هدف نهایی، تیم دو نفره، تقلب، لژیونر، بدل، از خطر خارج شده، در جهنم، برخاسته از مرگ، سپاه سخت، دومین فرمانده، امتحان در کنار طوبا بیوک اوستون، تا دم مرگ، بازی های ترور، بی مصرف ها ۲ در کنار دولف لاندگرن و سیلوستر استالونه از دیگر فیلم های او هستند.

فیلم های جدید او شامل شش گلوله، به جنگل خوش آمدید، دشمنان نزدیک، گرمای کشنده، یک تکه گوشت، همه را بکش، عشق کامل و تفنگدار هستند.

در اواسط دهه ۱۹۹۰ و در پی موفقیت فیلم هایش به دلیل استرس به مصرف کوکائین روی آورد به طوری که در یک هفته تا ۱۰ هزار دلار برای خرید آن هزینه می کرد. تلاش های او برای ترک اعتیاد نتیجه نمی داد و سرانجام در سال ۱۹۹۸ به اختلال دو قطبی مبتلا شد.

پس از مدتی بالاخره موفق شد با ورزش و تمرینات سخت

اعتیاد را ترک کند اما هنوز هم آثار مخرب آن بر چهره اش

باقی مانده است.

۵ بار ازدواج !

ژان کلود ون دام تاکنون ۵ بار ازدواج کرده است؛

همسر سوم او گلادیس پورتوگو مربی بدنسازی بود

و حاصل این ازدواج دو فرزند به نام های کریستوفر

(متولد سال ۱۹۸۷) و بیانکا (متولد سال ۱۹۹۰) هستند.

در سال ۱۹۹۲ او با دارسی لاپیر نامزد شد و در سال

۱۹۹۴ با او ازدواج کرد، حاصل این ازدواج یک فرزند پسر به

نام نیکلاس (متولد سال ۱۹۹۵) می باشد.

در سال ۱۹۹۵ و در حالی که همسرش باردار بود با کایلی

مینوگ همبازی خود در فیلم مبارز خیابانی رابطه برقرار کرد

مطلب مرتبط:  بیوگرافی لیام ردی

و در نتیجه لاپیر او را ترک کرد.

پس از آن ژان کلود در سال ۱۹۹۹ مجددا با همسر سابقش

پورتوگو ازدواج کرد.

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی ژان کلود ون دام
4.9/5 - (63 امتیاز)
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه