بیوگرافی ویلت چمبرلین

2 سال پیش
بیوگرافی ویلت چمبرلین

بیوگرافی ویلت چمبرلین به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

ویلتون نورمن چمبرلین بازیکن بسکتبال اهل ایالات متحده آمریکا و از بزرگ‌ترین بازیکان تاریخ بسکتبال جهان و همچنین اتحادیه ملی بسکتبال است.

زندگینامه ویلت چمبرلین

بیوگرافی ویلت چمبرلین

فعالیت ورزشی

چمبرلین با قد ۲۱۶ سانتی‌متر در پست سنتر بازی می‌کرد. چمبرلین ابتدا عضو تیم بسکتبال نمایشی هارلم گلوبتراترز بود. او بعدها برای فیلادلفیا/سان فرانسیسکو واریرز، فیلادلفیا سونتی سیکسرز و لس‌آنجلس لیکرز بازی کرد. او تنها بازیکن در تاریخ NBA است که موفق به کسب ۱۰۰ امتیاز شخصی در یک مسابقه شده. ویلت هم دورهٔ بیل راسل و نیت تمند و کریم عبدالجبار که از بهترین بازیکنان پست سنتر تاریخ محسوب می‌شوند بوده‌است و دوئل او با بیل راسل و کریم عبدالجبار از بزرگترین رقابت‌های تک به تک در تاریخ بسکتبال محسوب می‌شود.

ویلت ۴ بار توانسته جایزه با ارزش‌ترین بازیکن فصل NBA را تصاحب کند. او با کسب آمارهای خیره‌کننده و باورنکردنی همواره در صدر تیترهای ورزشی آن دوران بوده‌است. آمار ۱۰۰ امتیاز در یک بازی و ۵۵ ریباند در یک بازی و هم چنین آمار میانگین امتیاز ۵۰در ۸۰ بازی در طول یک فصل از آمارهای فوق‌العاده او محسوب می‌شود که تا به امروز دست نیافتنی مانده‌است.

با وجود آمارهای خیره‌کننده و حرکات مهار نشدنی او فقط ۲ بار طعم قهرمانی NBA را چشید. بیل راسل افسانه‌ای به همراه تیمش بوستون سلتیک که همواره بهترین تیم تاریخ NBA محسوب می‌شوند هم دورهٔ ویلت چمبرلین بودند که از دلایل ناکامی ویلت در قهرمان نشدن لیگ ان بی ای بوده‌است. ویلت در ۵ سال آخر حضور خود در NBA در تیم لس آنجلس لیکرز بازی کرد و هر ۵ فصل به فینال رسیدند اما فقط یک بار به عنوان قهرمانی دست یافت.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی آریگو ساکی
ریباندهای فوق العاده

او در ریباند کردن مهارت ویژه‌ای داشت و از ویلت به عنوان بهترین ریباندر تاریخ بسکتبال یاد می‌شود.

هم چنین به عقیده برخی کارشناسان و مربیان بسکتبال او بهترین بازیکن تاریخ بسکتبال و بالاتر از مایکل جردن افسانه‌ای قرار دارد.

ویلت چمبرلین فقط امتیازآور خوبی نبود. او در صف ریباندکنندگان لیگ بسکتبال NBA هم از همه بالاتر است. او در ۱۴ فصل ۱۱ بار قهرمان لیگ شد و غالبا هم در حمله بهترین آمار تاریخ مدرن NBA را ثبت می‌کرد. ولی ۴۲ ریباند او در یکی از پنجشنبه‌شب‌های ۵۰ سال پیش مقابل بوستون سلتیکس (که به وقت اضافه کشید) یکی از بزرگترین شاهکار ریباند او بوده است.

برتری ریباندهای ویلت چمبرلین بر بیل راسل فقط در آن آمارهای بیش از ۴۰ ریباند در یک بازی نیست؛

چیزهای مهم‌تری هم هست.

او بازیکن کاملی بود که انگار او را خوب صیقل داده‌اند.

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی ویلت چمبرلین
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه