بیوگرافی سوکراتس

4 سال پیش
5/5 - (2 امتیاز)

بیوگرافی سوکراتس به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

سوکراتس برازیلیرو سامپائو د سوزا ویرا د الیویرا بازیکن و کاپیتان تیم ملی فوتبال برزیل بود.

 زندگینامه سوکراتس

بیوگرافی سوکراتس

فعالیت ورزشی

سوکراتس در ۱۹۵۴ متولد و در زمانی که در تیم ملی فوتبال بازی می‌کرد، موفق به اخذ درجه دکترای پزشکی شد. دوستداران فوتبال او را به خاطر رهبری تیم ملی برزیل در جام‌های جهانی ۱۹۸۲ و ۱۹۸۶ به یاد دارند، به‌ویژه برای بازی‌های زیبای او در جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا در تیم برزیل.

او با برزیل برنده جام جهانی نشد، اما در ۶۰ حضور ملی خود در تیم ملی فوتبال برزیل در فاصله سال‌های ۱۹۷۹ و ۱۹۸۶ میلادی، نام خود را در سرتاسر جهان بر سرزبان‌ها انداخت و ۲۲ گل برای این تیم به ثمر رساند.

سوکراتس که در کنار زیکو و اِدِر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازیکن فوتبال‌های نسل خود شناخته می‌شد

بازیکن فوتبال، پزشک، فعال سیاسی

سوکراتس که با ترکیب ریش و سربندش در میادین فوتبال شناخته می‌شد و توان بالای او در بازکردن خطوط دفاع حریف با استفاده از هر دو پا زبانزد بود.

به عنوان یک فعال سیاسی نیز شناخته شده بود

علاقه او به فوتبال و سیاست در کنار هم، باعث شکل‌گیری جنبش دموکراسی کورینتیانس در اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی شد.

او در سال ۲۰۱۰ در گفتگویی به بی‌بی‌سی گفت:” این مردم هستند که به من، به عنوان یک بازیکن فوتبال محبوب، قدرت می دهند… اگر آنها قدرت بیان چیزی را نداشته باشند، من به جای آنها حرف می‌زنم. اگر من طرف مردم نبودم، هیچ کس حاضر نبود به حرف‌های من گوش کند.”

سوکراتس که پیش از ورود به دنیای فوتبال ملی در سن ۲۵ سالگی، مدرک پزشکی خود را گرفته بود، بعد از خداحافظی با فوتبال در سال ۱۹۸۹، بیشتر به کار پزشکی مشغول شد و در شهر ریبرائو پرتو به مداوای بیماران پرداخت.

سال ۱۹۸۳ باشگاه اینتر میلان در تلاش برای خریدن سوکراتس بود، اما او ماندن در برزیل را ترجیح داد، به ویژه آن که در آن زمان در کنار فوتبال، خود را برای امتحانات پایانی تحصیلات پزشکی آماده می‌کرد. در طول فعالیت حرفه‌ای خود تنها یک بار تسلیم پیشنهادهای لیگ‌های بزرگ اروپا شد و در سال ۱۹۸۴ در ازای حدود ۶ میلیون یورو، قراردادی دو ساله با باشگاه ایتالیایی فیورنتینا امضا کرد. البته این پیوند دوام چندانی نداشت و پس از تجربه‌ای ناموفق به بزریل بازگشت و سرانجام در سال ۱۹۸۹ با فوتبال خداحافظی کرد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی نلسون سمدو
۲۵ گل ملی

سوکراتس در ۶۳ بازی ملی خود برای برزیل ۲۵ گل زد. او طی فعالیتش در باشگاه کورینتیانس ۲۹۷ بازی انجام داد و ۱۷۲ گل برای این تیم زد.

پیش از این هم دو بار در ماه‌های اوت و سپتامبر سال جاری میلادی به دلیل خون‌ریزی مجاری گوارشی بستری شده بود. در آن زمان او به زیاده‌روی در مصرف الکل، به خصوص در دوران حرفه‌ای ورزشی‌اش اذعان کرد. سوکراتس در گفتگویی الکل را “همدم” خود خوانده بود، اما گفته بود که مصرف الکل تأثیری بر عملکرد حرفه‌ای ورزشی اش نداشته‌است.

سوکراتس در سن ۵۷ سالگی در سائو پائولو به علت مسمومیت غذایی و شوک سپتیک درگذشت.

شناسنامه
زادروز ۱۹ فوریهٔ ۱۹۵۴
زادگاه بلم، برزیل
تاریخ مرگ ۴ دسامبر ۲۰۱۱ (۵۷ سال)
محل مرگ سائو پائولو، برزیل
قد ۱۹۳ سانتیمتر
نام مستعار دکتر سوکراتس

اطلاعات باشگاهی
باشگاه کنونی
پُست مهاجم
باشگاه‌های حرفه‌ای
سال‌ها باشگاه‌ها بازی (گل)
بوتافوگو
کورینتیانس
فیورنتینا
فلامینگو
سانتوس
بوتافوگو

۱۰ حقیقت در باره او

۱٫ يك فوتباليست به اسم سوكراتس (سوكراتس نام لاتين سقراط مي باشد)؟ در حالى كه ستارگان امروز دنياي فوتبال اسامى همانند ليونل، كريستيانو‌،‌ ماريو و … دارند، پدر سوكراتس به خاطر علاقه اش به ادبيات و فلسفه، نام سوكراتس را، از روي سقراط، فيلسوف يونان باستان براي فرزندش برگزيد. خود سوكراتس در اين باره مي گويد: “پدرم در حال خواندن كتاب جمهوري از افلاطون بود كه من به دنيا آمدم.”

۲٫ به سوكراتس لقب دكتر را به حق و به خاطر تحصيلاتش در رشته پزشكى داده بودند. وي با اينكه درآمد خوبى از فوتبال داشت، ولى تحصيلات خود را در رشته پزشكى و تخصص كودكان به پايان رساند. براى اينكه در حين تحصيل با مربيان و مديران باشگاه به مشكلى برنخورد،‌ وى هميشه بندى را در قراردادش با باشگاه براى حق تحصيل خود در نظر مى گرفت.

===

۳٫ سوكراتس با ۱٫۹۲ متر قد، در دنياى فوتبال به روشنفكر نيز مشهور بود،‌ نه فقط به خاطر تحصيلات دانشگاهى، بلكه به خاطر فعاليتهايش در اوايل دهه ۸۰ ميلادى در مبارزه با رژيم ديكتاتورى برزيل. او جنبشى از بازيكنان شاغل در برزيل را، به نام Domocracia Corinthiana بنا نهاد كه جهت تشكيل حكومت دموكراسى در برزيل فعاليت مى نمود. پيش از برگزارى انتخابات ايالتى در تاريخ ۱۵ نوامبر ۱۹۸۲، بازيكنان تيم كورينتيانس برزيل به رهبرى سوكراتس پيراهن هايى را بر تن نمودند كه بر روى آن با دست خود شعار Dia 15 Note به معني “در پانزدهم راي بده” را، درج كرده بودند.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی دیه‌گو سیمئونه

۴٫ چنين فعاليت هاي غير معمولى به تدريج در تمام باشگاه فراگير شد،‌ سوکراتس در گفتگويى گفته بود: “چنين تصميماتى در باشگاه به صورت جمعى گرفته مى شود، در باشگاه از يك كارمند ساده گرفته تا بازيكنان و سران باشگاه، همه از حق راى مساوي برخوردار هستند.”، البته در باقى باشگاه هاى فوتبال، چنين بحث ها و فعاليتهاى سياسى مطرح نبود، به طورى كه وى در اين باره مى گويد: “بازيكنان جديد كه به باشگاه مى آمدند، در اوايل مايوس و تعجب زده بودند، آنها مى گفتند چرا كسي در مورد فوتبال صحبت نمى كند؟”‌

۵٫ از همان دوران حرفه اى فوتبال خود، سوكراتس مى خواست تا همه او را به عنوان مردى خاص بشناسند. خبرنگاران در مصاحبه هاى طولانى به بحث با وى بر سر مسائل هنرى و سياسى مى پرداختند. به گفته خبرنگاران در هر يك از اين مصاحبه هاى طولانى، وى تا ده ليوان آبجو و تعداد زيادى سيگار مصرف مى كرد. در سال ۱۹۸۴ وى به دليل علاقه زيادش به هنر، در مصاحبه اى گفت: “من ورزشكار نيستم، من هنرمندم.”

===

۶٫ در سال ۱۹۸۴ سوكراتس به عنوان يك ستاره دنياي فوتبال به ازاى قراردادى به ارزش حدودي ۴٫۵ ميليون دلار به فيورنتيناى ايتاليا پيوست. پس از نيم فصل ناموفق با ۲۵ بازي و ۶ گل زده، سوكراتس به برزيل بازگشت و از سوي مطبوعات ايتاليا، اين نابغه دنياى فوتبال با تفسيرهاي اهانت آميز بدرقه شد. سوكراتس قبل از پيوستن خود يه تيم شهر فلورانس و فوتبال ايتاليا برنامه هاى بلند پروازانه اى داشت. او در جايي گفته بود: “من مي خواهم دموكراسى را به فوتبال ايتاليا بياورم.”

۷٫ سوكراتس مترادفى است براي واژه joga bonito، يا فوتبال زيباى برزيل در دهه ۸۰ ميلادى. اين زيبايى در جام جهانى ۱۹۸۶ مكزيك، بازى با فرانسه قهرمان آن روزهاى اروپا و در مرحله يك چهارم نهايى آن رقابت ها به اوج خود رسيد. مقصر اصلي شكست اين فوتبال زيبا در مقابل ميشل پلاتيني و يارانش، كسى نبود جز معمار اين فوتبال زيبا،‌ سوكراتس. در ضربات پنالتي در انتهاى نبرد ۱۲۰ دقيقه اى، سوكراتس مغلوب ژول باتس سنگربان فرانسوي شد. و برزيل از راه يابي به مراحل بالاتر جام بازماند.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی آرش افشین
===

۸٫ سال ۲۰۰۴ و ۱۴ سال بعد از خداحافظى سوكراتس با دنياي فوتبال، وى بار ديگر به فوتبال بازگشت. وى همكاري با يك موسسه انگليسي را آغاز كرد كه بيش از ۷۰۰ مدرسه فوتبال در انگلستان تاسيس كرده است. سوكراتس قرار شد كه براي تبليغ، در يك بازي از تيم دسته نهمي گيرفورت تون كه يكى از زيرمجموعه هاى اين موسسه انگليسي بود بازى كند. وي همچنين قول داد كه در فصل بعد بازيكنانى نظير كاركا و زيكو نيز به وى ملحق خواهند شد. اين بازى كه با تعقيب گسترده مطبوعات همراه بود، بالاخره برگزار شد و سوکراتس به مدت ۱۲ دقيقه در آن بازى كرد. وى در اين مورد گفت: “اين يك بازى نمايشى است و من ۵۰ سال سن دارم، ۱۵ دقيقه هم كافى است.”

===

۹٫ سوكراتس علاوه بر فعاليت هاى فوق، به جمع آورى و كلكسيون دارى تمبر نيز علاقه داشت و كلكسيوني از تمبرهاى تاريخى را گرد هم آورده بود. وى با اينكه فوتباليستى مشهور بود،‌ پزشك، فعال سياسى،‌ نقاش، نويسنده، نوازنده و هنرمند قابلى نيز بود.

۱۰٫ در چهارم دسامبر ۲۰۱۱ سوكراتس به دليل ناراحتى هاى سيستم گوارشى و كليه، به بيمارستانى در سائوپائولو منتقل شد. و بعد از مرخصى از بيمارستان،‌ وى مشكلات الكلى خود را در گفتگويى آشكار كرد. تا قبل از اين اتفاق وى تا مدت ها در انظار عمومى حاضر نبود. در آخرين روزهاى عمرش، سوكراتس در صفحه فيس بوك يكي از دوستانش نوشت: “بازهم از من حمايت كن، ما پيروز مى شويم. زندگي فقط شادى است، مرسى، مرسى، مرسى.”

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی سوکراتس
5/5 - (2 امتیاز)
1
برچسب ها :

دیدگاه شما

یک دیدگاه

  • Sampishro
    3 سال پیش

    فقط خدامیدونه چندین نفرتودنیابادیدن استیل بازی واندام وبازی منحصربه فردش به فوتبال وهمچنین تیم ملی برزیل علاقه مندشدن،انگارخدانگاه خاصی به اون داشت که اینجورمردم علاقه مندبه خودش گیکردوقتی مردم میفهمیدن که اوپزشک وسیاسد مدارمردمی خوبیم هست علافه به اون به حدعشق میرسیدیادش گرامی وروحش شت
    کاپیتان سوکراتس