بیوگرافی دنی الفمن

3 سال پیش
Rate this post

بیوگرافی دنی الفمن به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

دنی الفمن (به انگلیسی:Danny Elfman؛ زادهٔ ۲۹ مه ۱۹۵۳) آهنگساز، خواننده، تهیه‌کننده موسیقی و بازیگر آمریکایی است.

زندگینامه دنی الفمن

بیوگرافی دنی الفمن

فعالیت هنری

او با آهنگسازی فیلم‌های تلویزیونی و سینمایی از جمله بتمن و موسیقی متن مجموعهٔ تلویزیونی سیمپسون‌ها شناخته شده‌است. او با تیم برتون کارگردان آمریکایی دوستی بسیار دیرینه و نزدیکی دارد و برای همه به جز ۵ فیلم از آثار تیم برتون آهنگسازی کرده‌است. او از سال ۱۹۷۶ تا ۱۹۹۵ خواننده و آهنگساز گروه راک اوینگو بوینگو بود.

او در لس آنجلس، کالیفرنیا به دنیا آمد و در سال ۱۹۷۶ به عنوان بازیگر وارد صنعت سینما شد. اولین نقش‌آفرینی او در فیلم منطقهٔ ممنوع به کارگردانی برادر بزرگترش، ریچارد الفمن در سال ۱۹۸۰ بود. او تا کنون ۴ بار نامزد جایزهٔ اسکار، برندهٔ جایزهٔ گرمی برای موسیقی متن فیلم بتمن به کارگردانی تیم برتون و برندهٔ جایزهٔ امی برای موسیقی متن مجموعهٔ تلویزیونی کدبانوهای ناامید شده‌است. همچنین او مفتخر به دریافت جایزهٔ بزرگ ریچارد کرک در جوایز فیلم تلویزیون BMI سال ۲۰۰۲ شده‌است. این جایزه سالانه به آهنگسازهایی اهدا می‌شود که مشارکت‌های مهمی در آهنگسازی فیلم و تلویزیون داشته‌باشند.

دنی الفمن و تیم برتون

در سال ۱۹۸۵ تیم برتون و پل روبنس از الفمن دعوت کردند تا برای فیلم ماجراجویی بزرگ پی وی آهنگسازی کند. این فیلم اولین همکاری تیم برتون و الفمن بود و از آن زمان به بعد دنی الفمن و تیم برتون با هم همکاری کرده‌اند. الفمن برای همه به جز ۵ فیلم از آثار تیم برتون در مقام کارگردان و/ یا تهیه‌کننده آهنگسازی کرده‌است.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی بابک نوری

فیلم‌های بیتل جوس، بتمن، ادوارد دست‌قیچی، بازگشت بتمن، کابوس قبل از کریسمس، مریخ حمله می‌کند!، اسلیپی هالو، سیارهٔ میمون‌ها، ماهی بزرگ، چارلی و کارخانه شکلات سازی، عروس مرده، ۹، آلیس در سرزمین عجایب، سایه‌های سیاه و فرنکن‌وینی دیگر همکاری‌های الفمن و برتون هستند. همچنین الفمن در انیمیشن کابوس قبل از کریسمس علاوه بر آهنگسازی، آوازهای شخصیت اصلی داستان یعنی جک اسکلینگتن، برل و دلقکی که صورتش جدا می‌شود را هم اجرا کرده‌است. او همچنین در انیمیشن عروس مرده صداپیشهٔ یکی از اسکلت‌ها بوده‌است.

تیم برتون دربارهٔ الفمن گفته‌است: «دربارهٔ موسیقی حتی لازم نیست با هم صحبت کنیم. حتی لازم نیست با هم دربارهٔ آن فکر کنیم. این طور برای هر دوتایمان بهتر است، هر دو از این نظر مثل همدیگر هستیم. ما خیلی خوش شانسیم که با هم ارتباط داریم» (برسکین، ۱۹۹۷)

زندگی خصوصی

الفمن ۲۹ نوامبر ۲۰۰۳ با بازیگری به نام بریجیت فوندا ازدواج کرد. آن‌ها پسری به نام الیور (زادهٔ سال ۲۰۰۵) دارند. همچنین الفمن از ازدواج اولش هم دو فرزند به نام‌های لولا (زادهٔ سال ۱۹۷۹) و مالی (زادهٔ سال ۱۹۸۴) دارد.

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی دنی الفمن
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه