بیوگرافی فردوس حاجیان

5 سال پیش
بیوگرافی فردوس حاجیان
Rate this post

بیوگرافی فردوس حاجیان به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 فردوس حاجیان پاشاکلایی متولد ۳ دی ۱۳۴۲ در قائم شهر مازندران است. او که مجری و مبتکر برنامه تلویزیونی شهرک الفبا در صدا و سیماست مدرک دکترای رشته هنر‌های زیبا از دانشگاه تهران دارد و آموزگار و نویسنده کتاب‌های درسی نیز هست.

زندگینامه فردوس حاجیان

بیوگرافی فردوس حاجیان

فعالیت هنری

اگر از متولدین دهه پنجاه و شصت باشید حتما عمو فردوس برنامه شهرک الفبا را به یاد دارید. بچه‌های این دو دهه خاطرات خوبی از این برنامه و عمو فردوس مهربان دارند. فردوس حاجیان مشهور به عمو فردوس با مجری گری برنامه شهرک الفبا توانست به اوج شهرت و محبوبیت برسد. او تا کنون بیش از ۴۰ میلیون تیراژ کتاب‌های آموزشی و ثبت ۱۴ اختراع در تکنولوژی آموزش و نویسندگی کتاب درسی دارد. در ادامه با بیوگرافی کامل فردوس حاجیان و فعالیت هایش آشنا خواهید شد.

بیوگرافی فردوس حاجیان

فردوس حاجیان پاشاکلایی متولد ۳ دی ۱۳۴۲ در قائم شهر مازندران است. او دیپلم علوم تجربی دارد و در تربیت معلم شهید خورشیدی مشهد و دکتر شریعتی ساری، فوق دیپلم آموزش ابتدایی خود را می‌گیرد. پس از آن در روستای پالند سواد کوه به شغل شریف معلمی مشغول می‌شود و از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۶ از پالند تا مدارس شاهد قائم شهر، روش جدید آموزش شهرک الفبا را ابداع می‌کند.

او اکنون مدرک دکترای رشته هنر‌های زیبا از دانشگاه تهران دارد و آموزگار و نویسنده کتاب‌های درسی، مجری و مبتکر برنامه تلویزیونی شهرک الفبا در صدا و سیما است. فردوس حاجیان از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۸ رئیس دانشکده هنر و معماری و از اردیبهشت سال ۱۳۹۲ تا آذر ۱۳۹۳ سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی بود. او همچنین مدیریت بخش فرهنگ و هنر مرکز گفتگوی تمدن‌ها را نیز بر عهده داشت. بد نیست بدانید آقای حاجیان از مجروحان شیمیایی جنگ ایران و عراق است.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی میمی گامر

خانواده و ازدواج

عمو فردوس در خانواده‌ای پر جمعیت متولد و بزرگ شده است. پدرش مسلم جاجیان نجار معتمد قائم شهر بود و فردوس نیز در کودکی در کارگاه پدرش به ساخت صنایع دستی با چوب مشغول می‌شد. فردوس حاجیان اکنون متاهل و دارای سه فرزند با نام‌های سارا، سجاد و سیناست. دخترش سارا در رشته پزشکی درس خوانده و پسر بزرگترش سجاد دندانپزشک است. پسر کوچکش سینا مسلط به زبان انگلیسی و در جشنواره نخبه سوئیس، جایزه از آن خود کرده است.

ابداع شهرک الفبا

فردوس حاجیان از چگونگی به وجود آمدن شهرک الفبا می‌گوید: “من مدت‌ها در این فکر بودم که چطور می‌توان با استفاده از تخیل و عنصر خلاقیت جمعی، شادابی و طراوت و نشاط را در کودکان نهادینه کرد و ثمره سال‌های جوانی من که در تحقق این امر گذشت، شهرک الفبا بود. شهرک الفبا در ابتدا برای کودکان یتیمی که پدرانشان به شهادت رسیده بودند ایجاد شد چرا که من حس می‌کردم فرزندان شاهد با توجه به مشکلات روحی فراوان که هجران پدر برایشان ایجاد کرده نیازمند عنصر شادی هستند و حس کردم موسیقی و شعر و ترانه و نمایش‌های عروسکی می‌تواند در جهت باور و خلاقیت جمعی این بچه‌ها موثر باشد.”

معلم و پژوهشگر منتخب یونسکو

آقای حاجیان تا کنون چندین هزار معلم را در روستا‌ها و شهر‌های مختلف آموزش داده و سازمان علمی فرهنگی تربیتی ملل متحد (یونسکو) او را به عنوان معلم و پژوهشگر برگزیده در جهان معرفی کرده است. علاوه بر این نام فردوس حاجیان در مسابقات بین‌المللی معلمان برتر جهان در لندن در میان ۵۰ فینالیست دریافت جایزه نوبل معلمی قرار گرفت.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی کوین جیمز
وضع نامساعد فردوس حاجیان

عمو فردوس این روز‌ها حال و روز مساعدی ندارد. او در ۲۵ اسفند ۱۳۶۴ در جنگ ایران و عراق با گاز خردل شیمیایی شد و سالهاست که با مصرف دارو با این بیماری مقابله می‌کند. او اکنون برای درمان در بیمارستان شفای ساری بستری و متاسفانه سمت چپ صورتش از کار افتاده است. سارا حاجیان دختر عمو فردوس با انتشار پستی در صفحه اینستاگرامش از حال و روز پدرش نوشت: “پدرم در حال حاضر وضعیت جسمانی بسیار بدی دارد، او در سال ۱۳۸۹ سمت راست صورتش و حالا سمت چپ صورتش فلج شده و در بیمارستان شفای ساری بستری است و حال او روز به روز وخیم‌تر می‌شود. او از همه خواست برای سلامتی پدرش دعا کنند.

کتاب‌ها

مجموعه کتاب‌های فارسی سبز (ویژه دوره دبستان)، فردوس حاجیان، ناشر: راه اندیشه، نگاهی دیگر
مجموعه کتاب‌های ریاضی سبز (ویژه دوره دبستان)، فردوس حاجیان، ناشر: راه اندیشه، نگاهی دیگر
مجموعه کتاب‌های املای سبز (ویژه دوره دبستان)، فردوس حاجیان، ناشر: راه اندیشه، نگاهی دیگر
شاپرک الفبا: بخوانیم و بنویسیم، فردوس حاجیان، ناشر: راه رشد
دوستان ما، فردوس حاجیان، علی ذوالفقاری (تصویرگر)، ناشر: استادیار
آتش و گل سرخ، فردوس حاجیان، مهتاب روغنی، عفت صفری، ناشر: ابوعطا – ۱۳۸۳
آب و گل سرخ، فردوس حاجیان، مهتاب روغنی، عفت صفری، ناشر: ابوعطا – ۱۳۸۳

کار‌های تلویزیونی

شهرک الفبا
ماجرا‌های عمو فردوس و داروک ۱
ماجرا‌های عمو فردوس و داروک ۲
ماجرا‌های عمو فردوس و داروک ۳

سوابق اجرایی

دبیر انجمن شعر و ادب از ۲۲ سالگی (۵ سال)
مشاور مدیر کل آموزش و پرورش مازندران در ۲۲ سالگی در امور آموزشی و شاهد و ایثارگران
مشاور مدیر کل آموزش و پرورش تهران (۲۸ سالگی)
تهران مرکز در ۲۹ سالگی
مدیربخش ادب وهنر مرکز بین المللی گفت وگوی تمدن‌ها در نهاد ریاست جمهوری
ریاست دانشگاه آزاداسلامی واحدتهران مرکزی
عضو شورای راهبردی سازمان صدا و سیمای ایران (۲ سال)
عضو اصلی هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران

مطلب مرتبط:  بیوگرافی لیلی دونالدسون

سوابق برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌ها

دبیر جشنواره ملی – دانشگاهی، با موضوع فرهنگ صلح (سال ۱۳۷۹)
دبیر همایش علمی کاربردی هنرومعماری درسطح کشور ب اپیام نماینده‌ی یونسکو در ایران
دبیر همایش علمی کاربردی فرهنگی، صلح و توسعه پایدار در دانشکده هنر و معماری
دبیر جشنواره کوچک زیباست درسطح ملی (علمی-کاربردی) با موضوع گرافیک، نقاشی برای صلح جهانی
دبیر همایش فیزیک و اسطوره با حضور استادان بین رشته‌ای فیزیک و …

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی فردوس حاجیان
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه