بیوگرافی دیوید کراننبرگ

4 سال پیش
بیوگرافی دیوید کراننبرگ
Rate this post

بیوگرافی دیوید کراننبرگ به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 دیوید پل کراننبرگ کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و بازیگری کانادایی می باشد. او یکی از بنیانگذاران ایده وحشت جسمی در ژانر وحشت می باشد. این گونه فیلم ها ترس را اساساً از طریق نابودی یا انحطاط واضح بدن مانند پوسیدگی، بیماری، انگل، جهش یا قطع عضو ایجاد می‌کند. فیلم های این کارگردان ترس افراد را از انحطاط بدن و آلودگی نشان می دهد و به هم پیوستگی جالبی از روانشناسی و علم فیزیک بدن را دارد.

زندگینامه دیوید کراننبرگ

بیوگرافی دیوید کراننبرگ

فعالیت هنری

نیمی از فیلم های اولیه او بیشتر در ژانر ترسناک و علمی تخیلی مابقی در ژانر وحشت جسمی ساخته شده اند. از فیلم های وی می توان به تصادف (۱۹۹۶) اشاره کرد که توانست جایزه هیأت داوران جشنواره کن را برنده شود. فیلم های او اکثراً با تحسین منتقدین همراه شده است ضمن اینکه از طرفی به خاطر خشونت بسیار و خون و خونریزی تا حدودی نیز مجادله انگیز شده است.

کراننبرگ در تاریخ ۱۵ مارس ۱۹۴۳ در تورنتو، کانادا به دنیا آمد. پدرش روزنامه‌نگار و ویراستار و مادرش یک موسیقیدان و پیانیست بود. خانواده او از طبقه متوسط جامعه و یهودی بودند. او از زمان کودکی نوشتن را آغاز کرد. پس از تحصیل دوره دبیرستان در انستیتو دانشگاهی هاربرد، وی در سال ۱۹۶۳ در رشته علوم در دانشگاه تورنتو مشغول به تحصیل شد و پس از مدتی در رشته زبان و ادبیات انگلیسی ادامه تحصیل داد. در دانشگاه تحت تاثیر فیلمی از یکی از همکلاسانش به نام زمستان ما را گرم نگه می دارد(۱۹۶۶) به سینما علاقه‌مند شد.

سپس در یک موسسه به آموزش هنر فیلمسازی پرداخت و در همین زمان دو فیلم ۱۶ میلیمتری به نام های انتقال و از زیرگذر اب ساخت. با همراهی دوستش ایوان رایتمن و لاین اوینگ یک شرکت فیلم‌سازی را بنیان گذاشت. بعد از حدود یک سال سفر اروپایی، او به کانادا بازگشت و در سال ۱۹۶۷ از دانشگاه فارغ التحصیل شد.

بیوگرافی دیوید کراننبرگ

پس از ساخت دو فیلم کوتاه، وی به همراه ایوان رایتمن و کمک مالی دولت کانادا اولین فیلمش را در دهه ۷۰ میلادی ساخت. این فیلم جنایت‌های آینده (۱۹۷۰) نام داشت. نخستین فیلم سینمایی کراننبرگ، فیلم ترسناک و کم‌هزینه رعشه‌ها (۱۹۷۵) در ژانر علمی تخیلی و ترسناک بود. در اکران اولیه فیلم نتوانست بازخوردهای مثبتی دریافت نماید. از مجموع ۲۸ دیدگاه از آمریکا، بلژیک، فرانسه و کانادا ۱۶ تای آنها منفی و ۶ تای آنها مثبت ارزیابی گردید.

داستان این فیلم درباره دانشمندی است که پس از قتل یک دختر در آپارتماتش، خودکشی کرده و بعدها مشخص می شود وی با پرورش انگل هایی که افراد را به زامبی تبدیل می کند، کل آپارتمان را آلوده کردن است. او این ژانر فیلم را با فیلمی در سبک ترسناک و علمی–تخیلی به نام هار(۱۹۷۷) ادامه داد. البته او فیلم درام ورزشی دسته سریع (۱۹۷۹) را با بازی ویلیام اسمیت و کلودیا جنینگز بر روی پرده های سینما برد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی مهدی یراحی

فرزندان (۱۹۷۹) فیلمی دیگر در سبک ترسناک و علمی–تخیلی به کارگردانی دیوید کراننبرگ با بازی الیور رید، سامانتا اگار و هاردینگ بکمان می باشد. این فیلم داستان مردی است که پرده از آزمایشات روانشناسی عجیبی را از بیمارستانی که همسرش در آنجا بستری است بر میدارد. سپس فیلم ترسناک اسکنرها(۱۹۸۱) را کارگردانی کرد. داستان فیلم در مورد تلاش فردی است که جزء اسکنرها، افرادی با توانایی دورجابه‌جایی و دورآگاهی، می باشد و برای یک شرکت سیستم‌های امنیتی و تسلیحاتی کار می کنند. اما با جدا شدن از آنها درصدد است جنگی علیه آن شرکت راه بیاندازد.

سایر آثار بیوگرافی دیوید کراننبرگ

این فیلم با هزینه تولید ۳٫۵ میلیون دلاری توانست ۱۴٫۵ میلیون دلار درآمد کسب کند. کراننبرگ سپس فیلمی پست‌مدرنیستی در سبک علمی–تخیلی، ترسناک جسمی را با بازی جیمز وودز، سونیا اسمیتس و دبی هری به نام ویدئودروم(۱۹۸۳) کارگردانی کرد. فیلم در مورد مدیر عامل یک ایستگاه تلویزیونی در تورنتو است که که متوجه سیگنالی غیر قانونی با عنوان «ویدئورروم» می‌شود که که صحنه‌های خشونت و شکنجه شدید را پخش می‌کند. کراننبرگ که خود نویسنده فیلمنامه بود، داستان آن را از خاطرات بچگی نوشته بود، او در بچگی سیگنال‌های تلویزیونی را در نیمه شب از تلویزیون کانادا دریافت می کرد. بسیاری از صحنه‌های این فیلم برای اکران در سینما سانسور شدند.

فیلم در کل با نقدهای مثبتی مواجه شد و در روتن تومیتوز امتیاز ۸۰ % را از ۴۰ دیدگاه منتقدین کسب کرد. ویدئودروم به عنوان یک فیلم آشفته‌کننده تکنو-سوررئالیستی توصیف شده است.

منطقه مرده (۱۹۸۳) دیگر فیلم در سبک ترسناک و تریلر سیاسی به کارگردانی دیوید کراننبرگ است که در آن کریستوفر واکن در نقش جانی اسمیت، معلم مدرسه بازی می کند که پس از یک تصادف و ۵ سال کما، دچار یک حالت ماوراء طبیعه شده و در پی تماس فیزیکی با افراد، رویدادهایی در رابطه با گذشته، حال و یا آینده آنها را در ذهنش می‌بیند تا اینکه توانایی او به کشیده شدن پایش به مسایل پلیسی و سیاسی در آمریکا می‌انجامد. پس از پیشنهاد چند فیلم‌نامه، او پذیرفت که فیلم کلاسیک سینمای ترسناک، مگس (۱۹۵۸) از کورت نویمان را بازسازی کند.

فیلم مگس بیوگرافی دیوید کراننبرگ

مگس (۱۹۸۶) داستان دانشمندی عجیب و غریب است که یکی از آزمایشاتش خوب پیش نمی رود و تبدیل به موجودی مگس-انسان می شود. کریس والاس، گریمور این فیلم همراه با گریمور استفان دوپویی برندهٔ جایزه اسکار بهترین گریم شد. موفقیت این فیلم آغازگر دوره‌ای جدید در زندگی حرفه‌ای کراننبرگ و ساخت و عرضه فیلم‌های بعدی او در سطح جهانی شد. این فیلم با ۹ میلیون دلار بودجه توانست بیش از ۶۰ میلیون دلار درآمد کسب کند.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی بهزاد رحیم‌خانی

شباهت کامل(۱۹۸۸) فیلمی به کارگردانی دیوید کراننبرگ می باشد که فیلم‌نامه آن را کراننبرگ به همراه نورمن اشنایدر برپایه کتاب دوقلوها نوشته باری وود و جک گیسلند نوشتند. داستان این فیلم درباره دو برادر دوقلو پزشک می باشد که با اشنایی با یک زن هنرپیشه زندگیشان دچار تغییر می شود. ام. باترفلای(۱۹۹۳) نیز فیلمی در سبک رمانتیک، درام و جاسوسی به کارگردانی کراننبرگ است که از بازیگران آن می‌توان به جرمی آیرونز، جان لون، باربارا سکووا و ورنون دوبتچف اشاره کرد. نخستین حضور کراننبرگ در کن با فیلم تصادف(۱۹۶۶) بود که جایزه ویژه هیئت داوران را برای او به همراه داشت.

بیوگرافی دیوید کراننبرگ

داستان این فیلم براساس رمانی به همین نام به قلم جی. جی. بالارد در سال ۱۹۷۳ است. داستان فیلم درباره گروهی است که از تصادف ماشین‌ها لذت جنسی می‌برند، که می‌تواند نوع خاصی از انحراف جنسی باشد. در این فیلم جیمز اسپیدر، هالی هانتر، الیاس کوتئاس و دبورا کارا آنگر به ایفای نقش پرداخته‌اند. فیلم پس از اکران باعث هیاهیوی زیادی میان منتقدان گردید و بازتاب‌های بسیار متفاوتی گرفت. در حالی که بعضی از منتقدان فیلم را به دلیل جرات بالا و سبک منحصربه‌فرد آن ستایش می‌کردند گروهی دیگر نقدهای تند و سختی به دلیل صحنه‌های بسیار خشن و جنسی درباره آن می‌نوشتند. با اینکه تصادف برای جایزه نخل طلای جشنواره کن نامزد شده بود اما در در نهایت موفق به بردن آن نشد اما جایزه هیأت داوران را برد.

فیلم های علمی تخیلی بیوگرافی دیوید کراننبرگ

وی سپس فیلمی علمی–تخیلی و درام به نام ناهار عریان (۱۹۹۱) را با بازی پیتر ولر، جودی دیویس، ایان هولم، جولیان سندز و روی شایدر کارگردانی کرد. فیلمنامه آن را نیز خودش با اقتباس از رمانی به همین نام نوشتهٔ ویلیام اس. باروز ا نوشته بود. ین فیلم در مجموع با نقدهای مثبتی روبرو شد. فیلم ترسناک و علمی–تخیلی اگزیستنز(۱۹۹۹) با بازی جنیفر جیسن لی و جود لا و تریلر روانشناسانه عنکبوت (۲۰۰۲) با بازی رالف فاینز و میراندا ریچاردسون از دیگر فیلم های کراننبرگ می باشد. این فیلم در جشنواره کن سال ۲۰۰۲ نیز حضور داشت.

او بار دیگر با فیلم هیجانی سابقه خشونت(۲۰۰۵) وارد جشنواره کن گردید. این فیلم اقتباسی از یک رمان مصور با همین عنوان نوشتهٔ جان واگنر و وینس لاک است. داستان این فیلم درباره مردی آرام و خوش‌رفتار است که طی یک حادثه و از طریق خشونت به عنوان یک قهرمان شناخته می‌شود. این فیلم کاندیدای اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد گردید. در سال ۲۰۰۶ نیز در حالی که کراننبرگ هیچ فیلمی در این جشنواره نداشت، جایزه دستاورد یک عمر به او اهدا شد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی اسکات دریکسون

قول‌های شرقی(۲۰۰۷) عنوان فیلمی درام و اکشن از این کارگردان است که درباره رئیس یک باند تبهکار روسی در شهر لندن است که با پوشش رستوران فعالیت می کند تا اینکه مامایی یک نوزاد روسی بدون هویت را که گمان می برد پدرش باشد پیش او می برد. در این فیلم که به قول کراننبرگ “خبری از تفنگ نیست”، بهترین استفاده از خشونت‌های رایج برده می شود. صحنه هایی از قبیل فروبردن داس درچشم، قتل در وام حمام و خالکوبی های عجیب در این فیلم به خوبی این خشونت را نشان می دهند.

همکاری با کیرا نایتلی بیوگرافی دیوید کراننبرگ

وی سپس فیلم یک روش خطرناک(۲۰۱۱) را با بازی کیرا نایتلی، ویگو مورتنسن، مایکل فاسبندر و ونسان کسل و با فیلمنامه از کریستوفر همپتون بر روی پرده های سینما برد. داستان این فیلم درباره دکتری روانشناس است که با گفتاردرمانی سعی در بهبود یک بیمار روان پریش که در گذشته مورد آزار و اذیت پدرش بوده، می کند اما به تدریج با همکارش که استاد علم روانشناسی است بر این نظریه که رابطه بین مشکلات جنسی و آشفتگی ذهنی وجود دارد به مشکل می خورد. کازموپلیس(۲۰۱۲) نیز فیلمی در سبک علمی–تخیلی و درام به کارگردانی دیوید کراننبرگ می باشد که در بخش رقابتی کن برای دریافت نخل طلایی حاضر شد.

نقشه‌های ستاره‌های سینما(۲۰۱۴) آخرین فیلم سینمایی به کارگردانی دیوید کراننبرگ است که از بازیگران آن می‌توان به جولیان مور، جان کیوساک، رابرت پتینسون و میا واشیکوفسکا اشاره کرد. کراننبرگ همچنین، کارگردانی، تهیه، نویسندگی و بازیگری فیلم‌ها، سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی زیادی را در کارنامه حرفه‌ای خود دارد.

فیلم‌های کوتاه
انتقال (۱۹۶۶)
از جوی (۱۹۶۷)
دوربین (۲۰۰۰)
هر کس سینمای خودش (۲۰۰۷)
اپیزود خودکشی آخرین یهودی دنیا

در آخرین سینمای دنیا

تاریخ تولد:

۱۵ مارس ۱۹۴۳ (سن ۷۶ سال)

تورنتو

کانادا
همسر:

کرلین زیفمن (ازدواج ۱۹۷۹–۲۰۱۷)

مرگریت هیندسن (ازدواج ۱۹۷۰–۱۹۷۷)
کتاب‌ها:

Consumed

Cronenberg on Cronenberg
کودکان:

برندون کراننبرگ

کیتلین کراننبرگ

کسندرا کراننبرگ
فیلم آینده:

Falling

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی دیوید کراننبرگ
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه