بیوگرافی اسپایک لی

3 سال پیش
Rate this post

بیوگرافی اسپایک لی به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 اسپایک لی بازیگر، کارگردان، تهیه کننده و فیلمنامه نویس آمریکایی در ۲۰ مارس ۱۹۵۷ بدنیا آمد. او با ساخت فیلم مستقل و پربیننده “می‌خواهد به دستش بیاورد(۱۹۸۶)” ، که یک کمدی صریح و بی پرده در مورد بسیاری از دوستداران یک زن مستقل بروکلینی بود، شهرت بدست آورد.

زندگینامه اسپایک لی

بیوگرافی اسپایک لی

فعالیت هنری

مهارت ها و استقلالش همراه با دیدگاه صریح آمریکایی- آفریقایی و شخصیت عمومی او، باعث شد که همواره مورد توجه عموم مردم قرار گیرد. لی در فیلم های بعدی اش به داستان هایی با موضوعات نژادی و اوضاع نیویورک ادامه داد که از جمله آنها می توان به درام “کار درست را بکن(۱۹۸۹)”، “بلوز بهتر Mo”(۱۹۹۰، با دنزل واشنگتن و وسلی اسنایپس)، ” تب جنگل (۱۹۹۳، با اسنایپس و آنابلا اسکوریا)”، زندگینامه “مالکوم ایکس (۱۹۹۲، با بازی واشنگتن و بر پایه کتابی از مالکوم ایکس و الکس هیلی)”، ” تابستان سام(۱۹۹۹)” و فیلم طنز نژادی و بحث برانگیز “گول خورده(۲۰۰۰)” اشاره کرد.

لی و واشینگتون در سال ۲۰۰۶مجددا برای ساخت فیلم جنایی/درام “مرد نفوذی” با یکدیگر همکاری کردند.اسپایک لی اغلب به عنوان بازیگر در فیلم های خود حضور داشت و در فیلم معروف ” می‌خواهد به دستش بیاورد” در نقش یک ورزش دوست نیویورکی در تبلیغات شرکت نایک حاضر شد. فیلم های دیگر او عبارتند از: “تابستان قرمز هوک(۲۰۱۲)” و” چی.راک(۲۰۱۵)”.اسپایک لی به عنوان کارگردان برنده جایزه امی و نامزد جایزه اسکار شده است. او همچنین در سال ۱۹۹۰ با فیلم “کار درست را بکن” نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمنامه غیراقتباسی شد و سال ۱۹۹۸ برای ۴” دختر کوچک” در بخش بهترین مستند بلند نامزد بود.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی نگین معتضدی

اسپایک لی با نام اصلی شلتون جکسون لی در ۲۰ مارس ۱۹۵۷ در آتلانتا، جورجیا به دنیا آمد. پدر او نوازنده و آهنگساز جاز و مادرش معلم هنر و ادبیات سیاه پوستان بود. در سنین جوانی، خانواده او به بروکلین نیویورک نقل مکان کردند. «اسپایک» نامی است که در دوران کودکی، مادرش او را با این نام صدا می‌زد. او در بروکلین به دبیرستان «جان دیویی» رفت پس از آن در کالج «مور هاوس» به تحصیل پرداخت و مبانی رشته فیلمسازی را در آنجا یاد گرفت. اسپایک لی پس از پایان تحصیلاتش در «مورهاوس» به دانشگاه هنرهای زیبا رفت و در رشته فیلمسازی مشغول به تحصیل شد.

او شرکت ۴۰ Acres and a Mule Filmworks را در سال ۱۹۸۶ تأسیس کرد.

لی، در ۱۹۹۰ برای فیلم کار درست را بکن نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمنامه غیراقتباسی شد و سال ۱۹۹۸ برای «۴ دختر کوچک» در بخش بهترین مستند بلند نامزد بود. او ۲۲ در ژانویه ۲۰۱۹ با فیلم «بلکککلنزمن» برای اولین بار در دوران حرفه‌ای خود نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شد.

او رئیس هیات داوران جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۲۰ معرفی شد.

بخشی از فیلم‌شناسی

می‌خواهد به دستش بیاورد (۱۹۸۶)
گیجی مدرسه (۱۹۸۸)
کار درست را بکن (۱۹۸۹)
بهترین بلوز (۱۹۹۰)
تب جنگل (۱۹۹۱)
مالکوم ایکس (۱۹۹۲)
کروکلین (۱۹۹۴)
لومیر و شرکا (۱۹۹۵)
دختر ۶ (۱۹۹۵)
تابستان سام (۱۹۹۹)
گول خورده (۲۰۰۰)
سلطان‌های کمدی اورژینال (۲۰۰۰)
ده دقیقه بزرگ‌تر (۲۰۰۲)
بیست‌وپنجمین ساعت (۲۰۰۲)
او از من متنفر است (۲۰۰۴)
مرد نفوذی (۲۰۰۶)
بد ۲۵ (۲۰۱۲ مستند)
اولدبوی (۲۰۱۳)
بلکککلنزمن (۲۰۱۸)

مطلب مرتبط:  بیوگرافی آیشواریا رای
عکس های اینستاگرامی بیوگرافی اسپایک لی
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه