بیوگرافی پدرو آلمودوار

4 سال پیش
بیوگرافی پدرو آلمودوار
Rate this post

بیوگرافی پدرو آلمودوار به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 پدرو آلمودوار کارگردان، فیلمنامه‌نویس وتهیه کننده اسپانیایی، حرفه فیلمسازی را در اواسط دهه ۷۰ میلادی آغاز کرد و اولین فیلم بلند خود را با عنوان “پپی، لوسی، بون” در سال ۱۹۸۰ منتشر نمود. در آزادی فرهنگی اسپانیا در دوره پست-فرانکو، او بواسطه فیلم‌های سرشار از شادی و لذت خود با پس زمینه درگیری‌های انسانی و تمایلات جنسی، محبوبیت خاصی بدست آورد و به شهرت رسید. برخی از این کمدی‌ها که تابوهای متداول جامعه اسپانیا را به سخره گرفت عبارتند از: “عادت‌های تاریک (۱۹۸۳)”، “ماتادور (۱۹۸۶)”، “قانون میل (۱۹۸۷)”، “زنان در آستانه فروپاشی عصبی (۱۹۸۸)” و “کیکا (۱۹۹۳)”.

زندگینامه پدرو آلمودوار

بیوگرافی پدرو آلمودوار

فعالیت هنری

تغییر در لحن و سبک کارهای آلمودوار با فیلم “گل اسرار من(۱۹۹۵)” بوجود آمد. آلمودوار در سبک جدیدش، بمنظور تمرکز کردن بر روی احساساتی باز‌تر و تا حدودی غمناک، از افراط در اغراق‌های عمدی اش در فیلم‌های کمدی دوری کرد که در این سبک جدید فیلمسازی او، غم و اندوه تا حد زیادی با استفاده از قدرت هنر، به مهربانی و زیبایی تبدیل می شود. در میان آثار بعدی او فیلم‌های “همه چیز در مورد مادرم(۱۹۹۹،برنده جایزه بهترین کارگردانی جشنواره کن و جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان)”، “با او حرف بزن(۲۰۰۲، برنده جایزه اسکار بهترین فیلمنامه)”، “تربیت بد(۲۰۰۴)”، “بازگشت(۲۰۰۶)”، فیلم مبهم، غم‌انگیز و در عین حال درخشان “آغوش‌های گسسته(۲۰۰۹)” و ملودرام ” پوستی که در آن زندگی می‌کنم (۲۰۱۱)”، مشهورترین فیلم های آلمودوار هستند.

او علاوه بر کارگردانی، فیلمنامه‌نویسی بسیاری از فیلمنامه‌های خود را نیز بر عهده داشته است.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی فواد غفاری (ایوان بند)
زندگی شخصی

پدرو آلمودوار در ۲۵ سپتامبر سال ۱۹۴۹ در کالزادا د کالاتراوا شهر کوچکی در نزدیکی سیوداد رئال در ایالت کاستیا-لامانچا اسپانیا بدنیا آمد. او یکی از چهار فرزند (دو پسر و دو دختر) خانواده‌ای بزرگ و تهیدست روستایی بود. پدرش آنتونیو آلمودوار که اندکی سواد خواندن و نوشتن داشت، بیشتر عمرش را به حمل و نقل بشکه‌های شراب با قاطر مشغول بود و مادر او با نوشتن نامه برای همسایگانی که خواندن و نوشتن یاد نداشتند، درآمد اندکی داشت.

او در یک دبیرستان شبانه روزی کاتولیک تحصیل کرد و پس از آن در اواخر دهه ۱۹۶۰ به مادرید رفت. او در آنجا عشق خود به فیلم و تماشای فیلم‌های کارگردانان بین المللی را توسعه داد و همزمان با کار کردن در شرکت تلفن “تلفنیکا”، کار ساخت فیلم‌های کوتاه خود را با دوربین سوپر۸ آغاز و مهارت خود به عنوان نویسنده داستان‌های کوتاه و رسانه طنز به حد عالی رساند و پس از مرگ دیکتاتور اسپانیا و تجربه آزادی نویافته، در موج مخالف فرهنگی بوجود آمده، او بواسطه سابقه کارهای طنز و شهوانی‌اش مورد توجه قرار گرفت.

فیلم‌شناسی

پپی، لوسی، بوم (۱۹۸۰)
هزارتوی شور (۱۹۸۲)
عادت‌های تاریک (۱۹۸۳)
مگر من چه کرده‌ام؟ (۱۹۸۴)
ماتادور (۱۹۸۶)
قانون میل (۱۹۸۷)
زنان در آستانه فروپاشی عصبی (۱۹۸۸)
منو ببند! (۱۹۹۰)
کفش پاشنه‌بلند (۱۹۹۱)
کیکا (۱۹۹۳)
گل اسرار من (۱۹۹۵)
جسم زنده (۱۹۹۷)
همه چیز درباره مادرم (۱۹۹۹)
با او حرف بزن (۲۰۰۲)
تربیت بد (۲۰۰۴)
بازگشت (۲۰۰۶)
آغوش‌های گسسته (۲۰۰۹)
پوستی که در آن زندگی می‌کنم (۲۰۱۱)
خیلی هیجان زده‌ام (۲۰۱۳)
جولیتا (۲۰۱۶)
درد و شکوه

مطلب مرتبط:  بیوگرافی آنا گان
عکس های اینستاگرامی بیوگرافی پدرو آلمودوار
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه