بیوگرافی دیوید ممت

4 سال پیش
بیوگرافی دیوید ممت
Rate this post

بیوگرافی دیوید ممت به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 دیوید ممت نمایشنامه‌نویس، فیلمنامه‌نویس و کارگردان آمریکایی است که شهرتش بدلیل نمایش‌نامه‌های شاهکار “بوفالوی آمریکایی” و “گلن گری گلن راس” است.

زندگینامه دیوید ممت

بیوگرافی دیوید ممت

فعالیت هنری

استفاده مینیمال ممت از زبان، کلید اصلی نمایشنامه‌هایش است؛ او از عبارت‌بندی موجز، انقطاع‌ها، مکث‌ها، توقف‌های میان‌جمله‌ای و شتاب ناگهانی در بیرون‌ریزی خصوصیات شخصیت، در متونش استفاده می‌کند. با اینکه ممت همیشه در دید هنری‌اش نگاهی فراگیر و گسترده داشته است، اما بعضی وقت‌ها او خود را در قالب یک انسان محافظه‌کار و ترسوی کنترل‌کننده نیز نشان می‌دهد. اولین نمایش‌های او شامل “انحراف جنسی در شیکاگو(۱۹۷۳)” و “بوفالوی امریکایی(۱۹۷۵)” می شود که هر دو خارج از برادوی به موفقیت رسیدند.

نمایش “گلن گوری گلن راس” او در سال ۱۹۸۴ جایزه پولیتزر را برای او به ارمغان آورد. این نمایشنامه همچنین در سال ۱۹۸۳ دو جایزه الیویر و جامعه تئاتری وست‌اند را گرفت و برندهٔ جایزه منتقدان نیویورک در سال ۱۹۸۴ و جایزه تونی در سال ۲۰۰۵ شد.
ممت در دهه ۸۰ میلادی به فیلمنامه نویسی روی آورد و اولین فیلمنامه خود را در سال ۱۹۸۱ برای بازسازی فیلم “پستچی همیشه دو بار زنگ می زند” نوشت و بعد از آن برای فیلمنامه بعدی اش برای فیلم “هیئت منصفه (۱۹۸۲ با بازی پل نیومن) ” توانست نامزدی جایزه اسکار را کسب نماید.

فیلمسازی بیوگرافی دیوید ممت

ممت کار فیلمسازی خود را در سال ۱۹۸۷ با فیلم ” خانه بازی” که یک فیلم دورهمی بود و همسرش به نام لینزی کرویس وجمعی از همکاران همیشگی از جمله ویلیام اچ.مکی و جو مون تگنا در آن به ایفای نقش پرداختند، آغاز نمود. از آن به بعد او به نمایشنامه نویسی و فیلمنامه‌نویسی ادامه داد و گه گاه فیلم‌های خود را کارگردانی می کرد. ممت برای فیلم‌هایی از قبیل “لمس ناپذیران (۱۹۸۷)”، “لبه(۱۹۹۷)” و “سگ را بجنبان (۱۹۹۷، نامزد اسکار)” و نیز فیلم‌هایی که خود آنها را کارگردانی کرده شامل “قتل (۱۹۹۱)”، “سرقت (۲۰۰۱ با بازی جین هاکمن و همسر دوم ممت به نام ربکا پیدئون)” و “کمربند قرمز(۲۰۰۸، با بازی چیوتل اجیوفور)”، نمایش نامه نوشته است. او همچنین مجموعه تلویزیونی “واحد(۲۰۰۶-۲۰۰۹)” را کارگردانی کرده است.

مطلب مرتبط:  بيوگرافی رویا میرعلمی

ممت را می توان یکی از اسطوره‌های نمایشنامه‌نویسی در قرن حاضر نامید. هیچ نمایشنامه‌نویس دیگری، جز “تنسی ویلیامز” با این وسعت کاری به جلو حرکت نکرده است. او در مجموع خالق ۱۴ فیلمنامه، ۲۲ نمایشنامه و دو رمان( “در کارگردانی فیلم” و “سه استفاده از چاقو” ) بوده و پنج تجربه کارگردانی فیلمنامه‌های خود را در کارنامه دارد.

زندگی شخصی

دیوید آلن ممت در ۳۰ نوامبر سال ۱۹۴۷ در شیکاگو، ایلنویز بدنیا آمد. پدر و مادر او از مهاجران یهودی تباری بودند که از اروپا به امریکا نقل مکان کردند. تا زمان جدایی آنها، دیوید و خواهرش در شیکاگو بزرگ شدند و پس از آن با مادر و ناپدری اش زندگی کردند. او دوران کودکی را خود را با اجرای تئاتر، کارهای رادیو و تلویزیونی سپری کرد. سپس در سال ۱۹۶۹ از دانشگاه گودارت واقع در ورمونت فارغ التحصیل شد و برای تدریس بازیگری در بین سال های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۳ به دانشگاه گدار رفت.

در آنجا او به کار نویسندگی نمایش پرداخت و یک شرکت تئاتر بنام “سنت نیکولاس” تاسیس کرد و بعدها آنرا به شیکاگو منتقل نمود. ممت در سال ۱۹۹۰ با هنرپیشه زنی به نام لیندسی کرویس ازدواج کرد و تا سال ۱۹۹۷ با یکدیگر زندگی کردند و صاحب دو فرزند به نام‌های ویلا و زوسیا شدند. ممت پس از جدایی از کرویس با همسر دومش ربکا پیدئون که به نظر او را آرام کرد، به همراه فرزندانش مدت‌ها در ورمونت زندگی می‌کرده‌اند. مامیت از سال ۱۹۹۱ تا کنون در نیوانگلند زندگی می‌کند.

آثار

نمایشنامه‌ها
برخی از آنها به فارسی ترجمه شده‌است

مطلب مرتبط:  بیوگرافی اما دومان

«زندگی در تئاتر»
«انحراف جنسی در شیکاگو»
«سریع شخم بزن»
«گلن‌گری گلن راس» (برنده جایزه پولیتزر)
«نوشته رمزی»
«بوفالوی آمریکایی»
«اولئانا»
«جولی»
«گاه دلتنگی»
فیلم‌نامه‌ها
«لمس‌ناپذیر»
«هیئت منصفه»
«پستچی همیشه دوبار زنگ می‌زند»

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی دیوید ممت
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه