بیوگرافی ژان رنوآر

4 سال پیش
Rate this post

بیوگرافی ژان رنوآر به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 ژان رنوآر تهیه‌کننده، کارگردان و نویسنده پرآوازه فرانسوی، در سال ۱۹۸۴ در پاریس متولد شد و در طول دوران حرفه‌ای خود حدود ۴۰ فیلم را کارگردانی کرد.

زندگینامه ژان رنوآر

بیوگرافی ژان رنوآر

فعالیت هنری

ژان اولین فیلم خود را که فیلمی صامت بود در سال ۱۹۲۶ کارگردانی نمود. او که فرزند دوم پیر آگوست رنوآر نقاش امپرسیونیست مشهور فرانسوی بود، بواسطه حرفه پدرش، که در اطراف خود گروهی خاص از هنرمندان و تکنسین می‌دید، توانست یک رویکرد جمعی برای فیلم‌سازی، بازیگری ، تصویر برداری و داستانهایی با تاکید بر ماهیت متغیر اخلاق را توسعه دهد. فیلم “توهم بزرگ(۱۹۳۷)” رنوآر که نامزدی جایزه اسکار بهترین فیلم را برای او به ارمغان آورد، یکی از بهترین فیلم‌هایی است که درباره نوع‌دوستی و مسئولیت‌پذیری هنگام بحران‌ها و جنگ، ساخته شده است و به عنوان یکی از بزرگترین آثار تصاویر متحرک ساخته شده تاریخ در نظر گرفته می‌شود.

آثار جنگ جهانی دوم

او در دوره زمانی جنگ جهانی دوم در هالیوود فعالیت می کرد اما هرگز نتوانست بطور منظم با استودیوهای فیلمسازی همکاری کند. آثار ساخته شده او پس از جنگ جهانی به نوعی مرز مشترک بین فیلم و تئاتر می باشد. بسیاری از فیلم های ساخته شده رنوآر در دهه ۳۰ میلادی که نقطه اوج سینمای کلاسیک فرانسه بحساب می‌آید، درخشید. از جمله این فیلم ها می توان به “زن هرزه(۱۹۳۱)”، “شب در چهارراه (۱۹۳۲)”، “جرم ام.لانگ(۱۹۳۵)”، “یک روز در ییلاق(۱۹۳۶)”، “وحش بشر(۱۹۳۸)” و “قواعد بازی(۱۹۳۹)” اشاره کرد.

او بواسطه سفری که به هندوستان داشت، توانست فیلم فوق‌العاده “رودخانه(۱۹۵۱)” را کارگردانی کند. او پس از آن به اروپا بازگشت و ادامه حرفه کارگردانی خود را در آنجا پیگیری کرد. فیلم های “جنوبی‌ها(۱۹۴۴،نامزد جایزه اسکار بهترین کارگردانی)”، “خاطرات یک خدمتکار(۱۹۴۵)” و “پیک نیک در چمن (۱۹۵۹)” از دیگر فیلم های برجسته ژان هستند. او علاوه بر کارگردانی و تهیه‌کنندگی، به نوشتن رمان و زندگی‌نامه ( کتاب “رنوار، پدر من” و رمان “دفتر یادداشت کاپیتان ژرژ” ) پرداخت. او در سال ۱۹۷۵ موفق به دریافت جایزه اسکار برای یک عمر فعالیت هنری گردید.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی ژاله درستکار
زندگی شخصی

ژان رنوآر در ۱۵ سپتامبر ۱۸۹۴ در محله مون مارتر در پاریس بدنیا آمد. در سالهای اولیه زندگی به همراه خانواده خود به جنوب فرانسه مهاجرت کرد. در طول جنگ جهانی اول او به عضویت ارتش فرانسه در آمد و بدلیل آسیب دیدگی ناشی از تیرخوردگی، در ادامه به عنوان خلبان به خدمت خود ادامه داد. او پس از مهاجرت به آمریکا، توانست تابعیت آمریکایی بگیرد. او در اواخر عمر در آمریکا زندگی کرد و در نهایت به علت سکته قلبی درگذشت.

فیلم شناسی

دخترک کبریت‌فروش (۱۹۲۸)
زن هرزه (۱۹۳۱)
شب در چهارراه (۱۹۳۲)
در اعماق (۱۹۳۶)
توهم بزرگ (۱۹۳۷)
قواعد بازی (۱۹۳۹)
این زمین مال من است (۱۹۴۳)
جنوبی (۱۹۴۶)
رودخانه (۱۹۵۱)
رقص فرانسوی (۱۹۵۵)
النا و مردان (۱۹۵۶)

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی ژان رنوآر
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه