بیوگرافی مایکل کورتیز

4 سال پیش
بیوگرافی مایکل کورتیز
Rate this post

بیوگرافی مایکل کورتیز به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 مایکل کورتیز کارگردان مجاری-آمریکایی که تجربه ساخت بیش از ۱۵۰ فیلم از جمله فیلم های موزیکال‌ معروفی مثل «کریسمس سفید» و «یانکی دودل دنی» و همچنین درام های کازابلانکا (۱۹۴۲) و سینوهه (۱۹۵۴) را در کارنامه خود دارد. او به عنوان یک کارگردان قردادهای بسیاری با کمپانی برادران وارنر داشت. او به خاطر فیلم کازابلانکا برنده اسکار بهترین کارگردان در سال ۱۹۴۳ شد.

زندگینامه مایکل کورتیز

بیوگرافی مایکل کورتیز

فعالیت هنری

کورتیز در ۲۴ دسامبر ۱۸۸۶ در بوداپست مجارستان به دنیا آمد. اطلاعات کمی از اوایل زندگی او وجود دارد چرا که او از خود زندگینامه خود به ندرت مصاحبه کرد. با این وجود، به نظر می رسد که او در یک طبقه متوسط خانواده یهودی در بوداپست بزرگ شد و مادر او یک خواننده کنسرت بود. او قبل از تلاش برای ورود به آکادمی تئائر و هنر سلطنتی بوداپست، در یک سیرک سیار فعالیت می کرد.او در اولین فیلم سینمایی منتشر شده در صنعت نوپای فیلم مجارستانی،به نام امروز و فردا (۱۹۱۲) حضور داشت. همچنین به عنوان کارگردان و نقش اول در فیلم آتلانتیس (۱۹۱۳) حضور داشت.

سپس او طی جنگ جهانی اول به خدمت ارتش اتریش-مجارستان درآمد و با زخمی شدنش خدمتش به پایان رسید. او یک مستند جمع آوری اعانه برای صلیب سرخ ساخت و پس از آن به ساخت فیلم های تجاری پرداخت. در سال ۱۹۱۶، با ساخت فیلمهایی صامت با هزینه شخصی خودش، به یکی از مهم ترین کارگردانان مجارستان تبدیل شد. کورتیز ۳۸ فیلم در مجارستان ساخت و یکی از مهمترین کارگردانان و بازیگران تحصیل کرده فیلم های صامت در مجارستان می باشد. او در سال ۱۹۱۹ کشورش را ترک نمود، با این حال، پس از تصاحب صنعت فیلم توسط دولت کمونیستی، در وین شروع به کارکرد ، که مهم ترین فیلم های او در آنجا سدوم و عموره (۱۹۲۲) و ماه اسرائیل (۱۹۲۴) بودند.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی شایان افضلی
همکاری با جک وارنر

در سال ۱۹۲۶ کوتیز ۲۸ ساله با دعوت جک وارنر به عنوان یک کارگردان به هالیوود رفت. پس از یک دوره کوتاه، کورتیز فیلم نیمه صامت کشتی نوح (۱۹۲۸) را کارگردانی کرد. کشتی نوح شامل دو داستان موازی بود، یکی از آنها داستان سیل معروف در کتاب مقدس، و دیگری دوران عاشقانه جنگ جهانی اول. با توجه به رشد سریع صنعت فیلم سازی و ورود رنگ و صدا به فیلم ها، کمپانی ها برای عقب نیوفتادن از رقبا با سرعت بالایی فیلم می ساختند که کورتیز نیز از این قاعده مستثناء نبود. در سال ۱۹۳۰ فیلم معرف جاذبه‌های شهر بزرگ (۱۹۳۰) که فیلمی ناطق در سبک کمدی موزیکال بود را با بازی دوروتی مک کیل ساخت. از دیگر فیلم های او در این سالها، مامی(۱۹۳۰)، بستر عروس(۱۹۳۰)، چراغ های روشن(۱۹۳۰) و درام پایان(۱۹۳۰) رودخانه است.

کورتیز در اوایل دهه ۴۰ با درآمدی حدود ۳۶۰۰ دلار در هفته و داشتن املاک زیاد و زمین گلف به یکی از پردرآمدترین کارگردانان آن دوران تبدیل شده بود. نمونه کارهای او در این دوران دریای گرگ (۱۹۴۱)، کازابلانکا (۱۹۴۲) و میلدرد پیرس (۱۹۴۵) بود. در این سال ها فیلم تبلیغاتی جنگ جهانی دوم به نام ماموریت به مسکو (۱۹۴۳) را کارگردانی کرد که به درخواست رئیس جمهور فرانکلین روزولت در حمایت از ایالات متحده و بریتانیا، واتحاد جماهیر شوروی در زمان توقف ۸۰درصد از نیروهای آلمان در روسیه بود.

کازابلانکا (۱۹۴۲)، با بازی ستارگانی همچون هامفری بوگارت، اینگرید برگمن و پل هنراید که ماجرای عاشقانه‌ای را در گیرودار جنگ دوم جهانی به تصویر می‌کشد، سه جایزه اسکار را برد، بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اقتباسی. کازابلانکا همواره بدون هیچ نوسانی در صدر جدول رده‌بندی برترین فیلم‌های تاریخ قرار گرفته‌است و بارها و در نظرسنجی‌های گوناگون بهترین فیلم عاشقانهٔ تاریخ سینما شناخته شده‌است.فیلم مهم بعدی او سینوهه (۱۹۵۴) بر اساس داستان کتاب سینوهه ساخته شد که داستان علاقه مستخدمی به پزشک مشهور دربار فرعون سینوهه را بیان می کرد.فیلم ما فرشته نیستیم(۱۹۵۵) فیلمی کمدی با بازی هامفری بوگارت از دیگر کارهای مشهور این کارگردان می باشد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی یوهان یوهانسون
فیلم‌شناسی بیوگرافی مایکل کورتیز

زن مطلوب (۱۹۲۷)
کشتی نوح (۱۹۲۸)
جاذبه‌های شهر بزرگ (۱۹۳۰)
شهردار جهنم (۱۹۳۳) کارگردانی به همراه آرچی مایو
ناخدا بلاد (۱۹۳۵) با بازی ارول فلین و اولیویا دی هاویلند
فرشتگانی با چهره‌های زشت (۱۹۳۸) با بازی جیمز کاگنی و هامفری بوگارت
چهار دختر (۱۹۳۸)
شهر داج (۱۹۳۹) با بازی ارول فلاین و بروس کابوت
کازابلانکا (۱۹۴۲) با بازی هامفری بوگارت و اینگرید برگمن
سینوهه (۱۹۵۴)
پسری از اکلاهما (۱۹۵۴)
ما فرشته نیستیم (۱۹۵۵) با بازی هامفری بوگارت و پیتر اوستینوف
پادشاه خانه‌به‌دوش (۱۹۵۶)

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی مایکل کورتیز
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه