بیوگرافی لانا واچوسکی

4 سال پیش
Rate this post

بیوگرافی لانا واچوسکی به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 لانا واچوفسکی به همراه خواهرش لی لی کارگردان، تهیه‌کننده، فیلم‌نامه‌نویس و نویسنده کتاب‌های مصورند که با کارگردانی سه‌گانهٔ ماتریکس، V برای انتقام و اطلس ابر به شهرت رسیدند. آن دو با نوشتن فیلمنامه وارد عرصه دنیای هنر شدند و فیلم محدودیت را درسال ۱۹۹۶ قبل از ساخت سه گانه ماتریس کارگردانی کردند. او همچنین به عنوان سخنگوی مورد تمجید حقوق فراجمنسیتی ها شناخته می شود.

زندگینامه لانا واچوسکی

بیوگرافی لانا واچوسکی

فعالیت هنری

لانا در تاریخ ۲۱ ژوئن ۱۹۶۵ در شیکاگو، ایلینوی به دنیا آمد. لانا با نام لارنس (به عنوان لری نیزشناخته می شود) ، با برادر کوچکترش اندی بزرگ شد. از لحاظ بیولوژیکی او یک مرد بود ولی در جامعه به عنوان یک زن شناخته می شد و درگیریش بین این دوجنسیت منجر به افسردگی و افکار خودکشی شده بود. او قبل از حضورش در دانشگاه بارد نیویورک، دربرنامه های تلویزیونی و تئاتر شرکت می کرد. در نهایت او و برادرش از دانشگاه اخراج شدند و مدتی به عنوان فروشنده فرش و کتاب های کمیک مشغول به کار شدند. آنها در آینده کتاب کمیک اکتوکید را برای کمپانی مارول نوشتند.

واچوفسکی ها کار خود را در هالیوود با نوشتن فیلنامه فیلم آدم کش ها(۱۹۹۵) به تهیه کنندگی جوئل سیلور و بازی سیلوستر استالونه و آنتونی باندراس شروع کردند. آنها سپس کارگردانی و نویسندگی فیلم محدودیت (۱۹۹۶) که داستان سرقت زنانه-محوری داشت را بر عهده گرفتند.سپس آنها فیلم ماتریکس که یک کار پیشگامانه بود و فلسفه وجودی را در داستانی پویا به تصویر میکشید را کارگردانی کردند. این فیلم با بازی کینو ریوز و لارنس فیشبرن داستان دنیایی مجازی در آینده و تغییر در فعل و انفعالات آن را تصویر می کشد. این فیلم بیش از ۴۶۰ میلیون دلار فروش داشت و در پی آن دو سری دیگر، ماتریکی:بارگزاری مجدد (۲۰۰۳) و انقلاب های ماتریکس (۲۰۰۳) را ساختند.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی فرنوش بهزاد
بیوگرافی لانا واچوسکی

آنها در پروژه بعدی خودشان که بازگشتی به کتاب های کمیک بود فیلم، وی برای انتقام(۲۰۰۶) را که اقتباسی از رمان تصویری آلن مور بود را ساختند. داستان این فیلم به کارگردانی جیمز مکتیگو،با بازی ناتالی پورتمن در مورد ابر مرد انقلابی است که از نقاب گای فاکس استفاده می کند و علیه حاکمیت مستبد فاسد در زمانی خیالی در شهر لندن قیام می‌کند.

در سال ۲۰۰۸، آنها فیلم مسابقه سرعت که یک فیلم اکشن آمریکایی بر اساس سری مانگای ژاپنی به همین نام نوشته تاتسو یوشیدا را ساختند. در این فیلم به نویسندگی و کارگردانی برادران واچوفسکی بازیگرانی همچون امیل هرش، کریستینا ریچی، جان گودمن، سوزان ساراندون، متیو فاکس، هیرویوکی سانادا و رین ایفای نقش کرده‌اند. آنها همچنین تهیه کنندگی فیلم نینجای آدمکش محصول سال ۲۰۰۹ در سبک هنرهای رزمی، اکشن و درام به نویسندگی متیو سند و کارگردانی جیمز مک‌تیگو را بر عهده داشتند.

۲۰۱۲ یک سال مهم برای واچوفسکیها بود. در اواخر اکتبر، آنها فیلم بعدی خودشان را با اقتباس از رمان دیوید میچل بنام اطلس ابر(۲۰۱۲)، با همکاری کارگردانی آلمانی به نام تام تیکور با بازی هلی بری و تام هنکس ساختند. فیلم ارتباط، ویژگیها و شباهت انسان‌های مختلف رادر شش عصر متفاوت به تصویر می‌کشد.

بیوگرافی لانا واچوسکی

این فیلم برای جایزه اسکار بهترین جلوه‌های تصویری پیش نامزد شد , اما در جمع نامزدها جای نگرفت. همچنین در این سال او در یک بیانیه عمومی از تجربیات دوجنسیتی خود سخن گفت. او که از سال ۲۰۰۰ عملا به عنوان یک زن زندگی می کرد، در یک سخنرانی برای کمپین حقوق بشر شرکت کرد و توانست جایزه بهترین دیدگاه حقوق بشر را در سال ۲۰۱۲ برنده شود. در این سال لری واچوفسکی، طی یک عمل جراحی تغییر جنسیت داد و نام خود را لانا واچوفسکی گذاشت.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی علی تفرشی

در فوریه ۲۰۱۵، واچوفسکیها فیلم بعدی خود، صعود به مشتری که یک فیلم علمی تخیلی و اپرای فضایی بود را ساختند. اگرچه منتقدین سینما خصوصیاتی از قبیل جلوه‌های ویژه، خلق جهان و ابتکار آن را مورد ستایش قرار دادند، اما دیدگاه عمومی نسبت به این فیلم منفی بود، و بسیاری از منتقدین عدم انسجام در فیلم‌نامه، تمرکز و اتکای بیش از حد بر روی جلوه‌های ویژه را مورد انتقاد قرار دادند. این فیلم به فروش بالایی در گیشه دست نیافت.

برادرش اندی واچوفسکی هم در ۴۸ سالگی یک نامه سرگشاده نوشته و در آن داستان ترنس بودن خودش را گفته است و افشا کرده که از سمت خبرنگاران تحت فشار بوده و تهدید می شده تا هویت خودش را افشا کند.او خود را لی لی نامید و در خواست کرد که از این به بعد خواهران واچوفسکی نامیده شوند.

تاریخ تولد:
۲۱ ژوئن ۱۹۶۵ (سن ۵۴ سال)، شیکاگو، ایلینوی، آمریکا
قد:
۱٫۷۹ متر
همسر:
کرین وینزلو (ازدواج ۲۰۰۹)، ذیا بلوم (ازدواج ۱۹۹۳–۲۰۰۲)
خواهر و برادر:
جولی واچووسکی، اندی واچووسکی، لارا واچووسکی
نمایش‌های تلویزیونی:
حسی

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی لانا واچوسکی
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه