بیوگرافی الخاندرو گونسالس اینیاریتو

4 سال پیش
بیوگرافی الخاندرو گونسالس اینیاریتو
5/5 - (1 امتیاز)

بیوگرافی الخاندرو گونسالس اینیاریتو به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

الخاندرو گونسالس اینیاریتو کارگردان مکزیکی و اولین کارگردان مکزیکی نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی است. او توانست در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ و طی دو سال متوالی برندهٔ جایزهٔ اسکار بهترین کارگردانی برای فیلمهای مرد پرنده‌ای و بازگشته شود. همچنین اسکار بهترین فیلم نامه و فیلم را برای فیلمهای مرد پرنده‌ای بدست آورد.

زندگینامه الخاندرو گونسالس اینیاریتو

بیوگرافی الخاندرو گونسالس اینیاریتو

فعالیت هنری

او همچنین جایزه بزرگ هفته منتقدین سال ۲۰۰۰ را برای فیلم آمورس پرّوس و جایزه بهترین کارگردانی سال ۲۰۰۶ را برای فیلم بابل، از جشنواره فیلم کن از آن خود کرده است.

او در تاریخ ۱۵ آگوست سال ۱۹۶۳، در مکزیکو سیتی، در محله‌ای متوسط و در همجواری ناحیه‌ای خطرناک و معروف برای گانگسترهایش، به دنیا آمد.وی کوچکترین فرزند از هفت خواهر و برادر بود . میل و علاقه شدیدش به ادبیات و موسیقی باعث نشد که بتواند به درس خواندن ادامه دهد و از مدرسه اخراج شد. او قبل از حضور در دانشگاه Iberoamericana از راه دریانوردی تجارت می کرد. سپس با کشف استعداد موسیقیش، در سال ۱۹۸۴ در ایستگاه رادیویی معروف مکزیکی به نام WFM به عنوان دی جی مشغول به کار شد.

سپس تصمیم گرفت که به دنیای تصویر وارد شود.او کار خود را به عنوان تولیدکننده تلویزیونی و کارگردانی فیلم های تبلیغاتی شروع کرد. در سال ۱۹۹۱ او شرکت تولیدی خود را به نام، زتا فیلم، در زمینه تولید تبلیغات و برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های کوتاه ، تاسیس کرد. اولین فیلمی که ایناریتو موفق به کارگردانی آن شد فیلم Detrás del dinero نام داشت که تله فیلمی مکزیکی بود و در سال ۱۹۹۵ آن را کارگردانی کرد.در این فیلم بازیگر و خواننده معروف اسپانیایی میگل بوسه در آن به ایفای نقش پرداخت.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی ژاکلین آواره
عشق سگی بیوگرافی الخاندرو گونسالس اینیاریتو

او مدت زمانی چند ساله را صرف نوشتن فیلمنامه « عشق سگی » نمود و در سال ۲۰۰۰ عشق سگی نخستین فیلم بلندش جایزه هفته منتقدان جشنواره فیلم کن را از آن خود کرد و همچنین جایزه بفتا بهترین فیلم غیرانگلیسی را به دست آورد و در همان سال در این رشته کاندید اسکار نیز بود. دومین فیلم بلند سینمایی ایناریتو، ۲۱ گرم (۲۰۰۳) با بازی شان پن و نائومی واتس بود که این اثر موفق نیز سبب شد تا نام آلخاندرو گونزالس ایناریتو به عنوان یکی از کارگردانان مستعد سینما مطرح شود. گرچه موضوع داستان جنایی به نظر می‌رسد ولی در عمل فیلم به مفهوم پیوند اعضا و تأثیراتی که می‌تواند بر گیرنده عضو بگذارد و در نهایت به موضوع مهم‌تری یعنی مرگ می‌پردازد.

واژه ۲۱ گرم دقیقاً به مفهوم مرگ اشاره دارد زیرا طبق تحقیقات یک دانشمند اروپایی در قرن ۱۸ انسان وقتی می‌میرد ۲۱ گرم از وزنش کاسته می‌شود. فیلم به معنی و مفهوم این وزن اندک می‌پردازد. این فیلم دو نامزدی در جوایز اسکار را برای بازیگر نقش مکمل مرد و اول زن را در کارنامه دارد. در همان سال این فیلم در گلدن گلوب نیز در ۴ رشته کاندید شد که در نهایت شان پن موفق شد جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کند.

فیلم بابل بیوگرافی الخاندرو گونسالس اینیاریتو

فیلم بابل (۲۰۰۶)، در جوایز اسکار ۷۹ام در ۷ شاخه نامزد دریافت جایزه بود که توانست در اسکار بهترین موسیقی فیلم را از آن خود کند. این فیلم به بیان علت و معلول حوادث کوچک، که مجموع آن یک حادثۀ بزرگ در سطح جهانی می‌شود، می‌پردازد و تأثیر روابط کوچک را بر حادثه‌ای بزرگ که از درون خالی است بیان می‌کند.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی غلامحسین لطفی

در سال ۲۰۱۰ اینیاریتو با فیلم زیبا به سینما بازگشت و این فیلم کاندید بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول مرد در اسکار شد و همچنین کاندید بهترین غیر انگلیسی‌زبان از جایزه گلدن گلوب و نخل طلای کن بود و جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را از کن برای خاویر باردم به ارمغان آورد. اوج کار او درسال ۲۰۱۴ با فیلم بردمن بود که در ۹ رشته کاندید اسکار شد و سه اسکار بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه غیراقتباسی و بهترین کارگردانی را برای اینیاریتو به ارمغان آورد همچنین امانوئل لوبزکی فیلمبردار فیلم نیز دومین اسکارش را برد.

آخرین فیلم وی بازگشته یا از گور برخاسته (۲۰۱۵)، یک فیلم حماسی در گونهٔ وسترن و مهیج با اقتباس از رمان بازگشته نوشتهٔ مایکل پانک و نویسندگی خودش و مارک اسمیت است. این فیلم با بازی لئوناردو دی‌کاپریو، داستان یک درباره شکارچی پوست به نام “هیو گلس” (لئوناردو دیکاپریو) است که در حین شکار مورد حمله ی یک خرس قهوه ای قرار گرفته و دو مرد که در این شکار همراه او بودند، وسایلش را دزدیده و او را نیمه جان رها می کنند؛ گلس که خشم و انتقام همه ی وجودش را فراگرفته، از گور برمی خیزد و ۳۵۰ مایل را در طبیعت وحشی می پیماید تا از کسانی که به او خیانت کرده اند، انتقام بگیرد.

جوایز

عشق سگی (۲۰۰۰)
جشنواره فیلم کن جایزه بزرگ هفته منتقدین
جایزه اسکار بهترین فیلم برای مرد پرنده‌ای جایزه اسکار بهترین کارگردانی برای مرد پرنده‌ای

جشنواره فیلم کن جایزه منتقدین جوان، بهترین فیلم
۰۱”۰۹’۱۱ سپتامبر ۱۱ (۲۰۰۲)
جشنواره فیلم ونیز جایزه فیلم یونسکو
۲۱ گرم (۲۰۰۳)
جشنواره فیلم ونیز نامزد رسمی
بابِل (۲۰۰۶)
جشنواره فیلم کن جایزه بهترین کارگردانی
جشنواره فیلم کن جایزه هیئت داوران بین‌المللی

مطلب مرتبط:  بیوگرافی همایون ارشادی

تاریخ تولد: ۱۵ اوت ۱۹۶۳ (سن ۵۶ سال)، مکزیکوسیتی، مکزیک
همسر: ماریا الادیا هگرمن
جوایز: جایزهٔ اسکار بهترین فیلم، جایزهٔ اسکار بهترین کارگردانی، بیشتر
کودکان: María Eladia Iñárritu، الیسیو اینیاریتو
کتاب‌ها: Babel (2006).

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی الخاندرو گونسالس اینیاریتو
5/5 - (1 امتیاز)
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه