بیوگرافی جیم جارموش

4 سال پیش
بیوگرافی جیم جارموش
Rate this post

بیوگرافی جیم جارموش به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 جیمز رابرت “جیم” جارموش ، کارگردان، نمایشنامه‌نویس، بازیگر، تهیه کننده، تدوین‌گر و آهنگساز آمریکایی که به خاطر فیلم هایی همچون مغلوب قانون(۱۹۸۶)، مرد مرده (۱۹۹۵)، روح سگ: سلوک سامورایی (۱۹۹۹) شناخته شده می باشد. او که تحصیلات آکادمی دانشگاه نورث وسترن و مدرسه معتبر فیلم دانشگاه نیویورک را دارد، در اولین تجربه فیلم سازیش ، عجیبتر از بهشت (۱۹۸۴)، با این که فیلمساز جوانی بود در کانون توجهان قرار گرفت و جارموش را به عنوان صدای جدید در سینما لقب دادند.

زندگینامه جیم جارموش

بیوگرافی جیم جارموش

فعالیت هنری

همچنین جیم جارموش به عنوان سمبل سینمای مستقل معاصر آمریکا به شمار می رود. او همیشه سعی داشته که تنوع زیادی در کارهایش داشته باشد و به همین دلیل از صاحبان سبک در سینما به شمار می رود.فیلم های او ویژگی هایی چون ساده گرایی، دارای ریتم و ساختارپذیر، ساختارروایی شاعرانه، طنز تلخ، نگاه بدبینانه و در عین حال انسانی به زندگی و تم هایی نظیر از خودبیگانگی، تنهایی، عدم درک متقابل، مرگ، سفر و رهایی دارند.

جارموش در ۲۲ ژانویه ۱۹۵۳ در آکرون، اوهایو آمریکا به دنیا آمد.در دوران دبیرستان برای تاکین هزینه های تحصیلش مجبور به کار در یک کارخانه شد. از آنجاییکه مادر او یک روزنامه نگار بود، در سال ۱۹۷۲ در دانشگاه روزنامه نگاری نورث وسترن و بعد از آن به جهت علاقه زیادش به شعر و تاریخ در رشته ادبیات در دانشگاه کلمبیا مشغول به تحصیل شد. او در این دوران ضمن فراگیری ادبیات انگلیسی و آمریکایی چندین قطعه ادبی کوتاه نیز نوشت و با مجله “کلمبیا ریویو” نیز همکاری داشت.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی نارملا

او در سال ۱۹۷۵ از دانشگاه کلمبیا فارغ التحصیل شد و علاقه او به سینما باعث شد که در مدرسه فیلمسازی دانشگاه نیویورک ثبت نام کند. در سال آخردانشگاه، جارموش به عنوان دستیار کارگردان نیکلاس ری در آخرین فیلمش “آذرخش روی آب” با وی همکاری کرد. او همچنین به عنوان دستیار تولید در مستند ویم وندرس، صاعقه بر آب انتخاب شد.

تعطیلات همیشگی بیوگرافی جیم جارموش

در بهار سال ۱۹۷۹، جارموش پول کمک هزینه تحصیلی خود را صرف ساخت فیلم دانشجویی خودش تعطیلات همیشگی(۱۹۷۹) کرد و این کار باعث شد تا دانشگاه نیویورک هیچ گاه به او مدرک پایان دوره را ندهد.این فیلم به عنوان اولین فیلمش موفق به کسب جایزه جشنواره فیلم “مانهایم هایدلبرگ” آلمان شد. در سال ۱۹۸۱، جارموش نوشتن فیلمنامه برای یک فیلم کوتاه به نام دنیای جدید، را آغاز کرد که توسط وندرس و تهیه کننده کریس سیورنیچ در ۴۰ دقیقه ساخته شد.

فیلم بعدی او عجیب تر از بهشت (۱۹۸۴) که در در ژانر کمدی و از سه اپیزود تشکیل شده بود، با استقبال شدید منتقدان همراه شد و جایزه دوربین طلایی جشنواره کن را در سال ۱۹۸۴ و یوزپلنگ طلایی جشنواره فیلم لوکارنو و جایزه بهترین فیلم از انجمن ملی منتقدین فیلم را از آن خود کرد.

فیلم بعدی او مغلوب قانون(۱۹۸۶)، فیلم مستقل سیاه و سفیدی با بازی تام ویتس، روبرتو بنینی و جان لوری با موضوع توقیف، حبس و فرار سه مرد از زندان و با تمرکز بر روی روابط میان فرار کنندگان بجای پرداخت شیوه فرار قواعد فیلمهای گونه فرار از زندان را میشکند. سپس فیلم های کمدی درام قطار مرموز(۱۹۸۹) و شب روی زمین (۱۹۹۱) که فیلمنامه را در هشت روز نوشت را کارگردانی کرد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی لارس اولریش
یک وسترن جنایی بیوگرافی جیم جارموش

فیلم بعدی او یک وسترن جنایی سیاه و سفید به نام مرد مرده (۱۹۹۵) با بازی جانی دپ تسلسل مدور زندگی و مرگ را به تصویر می کشد. این فیلم نامزد نخل طلای کارگردانی برای جیم جارموش را به ارمغان آورد. فیلم بعدی او روح سگ: سلوک سامورایی (۱۹۹۳) فیلمی اکشن با بازی فارست ویتاکر داستان فیلم درمورد قاتلی آمریکایی و آفریقایی تبار ایست که سبک زندگی و دیدگاهی خاص دارد و سرمشق او سامورایی‌های قدیمی هستند. این فیلم در جشنواره کن ۱۹۹۹ نامزد دریافت نخل طلای کن بود.

قهوه و سیگار (۲۰۰۳) فیلمی مشکل از یازده داستان طنزگونه کوتاه است که داستان و رویدادی که در کافه بین مردم اتفاق می افتد و نقطه اشتراکشان قهوه سفارش دادن و سیگار کشیدنشان است.قسمتهای مختلف این فیلم در طول سالهای مختلف ساخته شدند و اپیزود “جایی در کالیفرنیا” این فیلم در سال ۱۹۹۳ به عنوان فیلم کوتاهی به جشنواره کن ارائه و برنده جایزه شد.

جارموش با فیلم گل‌های پرپر یا گل‌های پژمرده (۲۰۰۵)،از سینمای اپیزودیک به سینمای داستانی برگشت. این فیلم داستان مردی را نشان می دهد که در کهنسالی نامه ای مبتنی بر داشتن فرزند را دریافت می کند، او که نمی‌تواند حدس بزند از کدام معشوقش بچه‌دار شده، شهر به شهر به دنبال آن‌ها می‌گردد. این فیلم در جشنواره کن ۲۰۰۵ جایزه بهترین کارگردانی را برای جارموش به ارمغان آورد. مرزهای کنترل (۲۰۰۹) فیلمی به نویسندگی و کارگردانی جیم جارموش، با بازی ایزاک دو بانکوله که در نقش یک آدمکش حرفه‌ای در اسپانیا مشغول انجام عملیاتی است با ویژگی هایی همچون جریان کند و کم دیالوگ بودن معرف سبک مینیمال جارموش می باشد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی مایکل پنیا
تنها عاشقان زنده ماندند

تنها عاشقان زنده ماندند (۲۰۱۳)، با موسیقی متن نویز راک و موضوعی خون آشامی، موفق شد برای دریافت نخل طلا در جشنوارهٔ کن ۲۰۱۳ نامزد شود. فیلم بعدی او پترسون (۲۰۱۶) که یک درام با بازی آدام درایور و گلشیفته فراهانی می باشد داستان یک هفته زندگی راننده اتوبوس و همسرش است که هر روز همان اتفاق روز قبل روی می‌دهد. آخرین فعالیت او فیلم مستند گیم خطرناک (۲۰۱۶) درباره گروه راک آمریکایی استوج می باشد.

فیلم‌شناسی
تعطیلات همیشگی (۱۹۸۰)
عجیب‌تر از بهشت (۱۹۸۲)
مغلوب قانون (۱۹۸۶)
قطار اسرارآمیز (۱۹۸۹)
شب روی زمین (۱۹۹۱)
مرد مرده (۱۹۹۵)
سال اسب (۱۹۹۷)
گوست داگ: سلوک سامورایی (۱۹۹۹)
قهوه و سیگار (۲۰۰۴)
گل‌های پژمرده (۲۰۰۵)
مرزهای کنترل (۲۰۰۹)
فقط عاشقان زنده می‌مانند (۲۰۱۳)
پترسن (۲۰۱۶)
(Gimme Danger (۲۰۱۶
مرده‌ها نمی‌میرند (۲۰۱۹)

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی جیم جارموش
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه