بیوگرافی پرستون استرجیس

4 سال پیش
Rate this post

بیوگرافی پرستون استرجیس به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 پرستون استرجیس نمایشنامه نویس، فیلمنامه نویس، و کارگردان آمریکایی است که بین سال‌های ۱۹۲۸ تا ۱۹۵۶ میلادی فعالیت می‌کرد. از افتخارات او می توان به جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی بخاطر فیلم مک‌گینتی بزرگ اشاره کرد. او که سبک کمدی اسکروبال در دهه ۳۰ میلادی را دنبال می کرد با نوشتن دیالوگ های شگفت آور طبیعی و جلوتر از زمان خود یک سطح بالاتری از آن را ارائه داد.

زندگینامه پرستون استرجیس

بیوگرافی پرستون استرجیس

فعالیت هنری

استرجیس در ۲۹ اوت سال ۱۸۹۸ در شیکاگو، ایلینوی به دنیا آمد. اجداد مادری او از مهاجران ایرلندی و پدرش انگلیسی تبار بود. هنگامی که استرجس سه ساله بود، مادرش به قصد خوانندگی به پاریس رفت و همان جا از پدرش طلاق گرفت. با بازگشتش به آریکا با دلال ثروتمند سهام، سالامون استرجس ازدواج کرد که پرستون را در سال ۱۹۰۲ به فرزند خواندگی قبول کرد.

با توجه به موقعیت شغلی پدرخوانده اش اکثرا به کشورهای اروپایی سفر می کرد و دوران کودکی و جوانی خود را بیشتر در فرانسه گذراند و به زبان فرانسه مسلط بود. در سال ۱۹۱۶، با کمک پدرش به عنوان پادو برای کارگزاران سهام نیویورک استخدام شد. یک سال بعد در ارتش خدمات هوایی ایالات متحده داوطلب خدمت سربازی شد و به عنوان ستوان از کمپ دیک در تگزاس فارغ التحصیل شد. بعد از آن به مدت ۸ سال در یک فروشگاه متعلق به شوهرچهارم مادرش کار می کرد.

در سال ۱۹۲۸، استرجس در تئاتری به نام گلخانه در برادوی بازی کرد که نقطه عطفی در زندگی حرفه ای او به شمار می رفت. در همان سال نمایشنامه ای را در شش روز نوشت که این تئاتر به مدت ۶ ماه بر روی سن رفت و ۳۰۰هزار دلار برای استرجس درآمد داشت. همین موضوع او را به سمت هالیوود کشاند و در پایان همان سال شروع به نوشتن برای کمپانی پارامونت نمود.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی اشکان خطیبی
اولین حضور حرفه ای

اولین حضور حرفه ای استرجس در هالیوود با فیلم نامه فیلم مرد نامرئی (۱۹۳۳) بود که با اقتباسی از رمانِ علمی–تخیلی مرد نامرئی اثرِ هربرت جورج ولز و با همکاری آر.سی شریف و فیلیپ وایلی نوشته شد. در همان سال فیلم نامه قدرت و جلال (۱۹۳۳) را نوشت که ویلیام کی. هاوارد آن را کارگردانی نمود. پس از همکاری در نوشتن فیلم نامه قرن بیستم(۱۹۳۴)، فیلم نامه به دلت بد نیار(۱۹۳۹) را که نوشت که برپایهٔ نمایش‌نامه‌ای به همین نام اثر ویلیام اچ پُست و ویلیام کولی‌یرساخته شد که در سال ۱۹۱۲ میلادیدر برادوی به روی صحنه رفته و ۱۵۱ مرتبه اجرا شده بود.

اولین فیلم استرجس در مقام کارگردان فیلم مک‌گینتی بزرگ(۱۹۴۰) می باشد که خود استرجس نویسندگی آن را نیز برعهده داشت. این فیلم کمدی سیاسی با بازی برایان دانلوی و آکیم تامیروف همراه شد. استرجس برای این که این فیلم را کارگردانی کند حاضر شد به همین شرط فیلم نامه را به قیمت ۱۰ دلار به کمپانی پارامونت بفروشد. او برای نوشتن فیلم نامه این فیلم موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی شد. در همین سال فیلم دیگری نیز به نام کریسمس در جولای(۱۹۴۰) را کارگردانی نمود که فیلمی کمدی بر اساس نقش خود در تئاتر یک فنجان قهوه در سال ۱۹۳۱ بود.

بانو ایو(۱۹۴۱) یک فیلم در سبک کمدی رمانتیک به کارگردانی پرستون استرجس بود که در آن باربارا استانویک، هنری فوندا و چارلز کوبرن بازی می کردند. این فیلم بر اساس داستان مونکتون هافی درباره یک زوج نامتعارف است که همدیگر را در سرمیز ناهار در یک کشتی اقیانوس پیما ملاقات می کنند. این فیلم برای حفاظت و نگهداری در دفتر ثبت ملی فیلم ایالات متحده آمریکا توسط کتابخانه کنگره انتخاب شد و به آن لقب فرهنگی، تاریخی و زیبا و قابل توجه داده شد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی پژمان جمشیدی
نامزدی اسکار

این فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین نویسنده و بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی شد. استرجیس سپس فیلم نامه ای با نام سفرهای سولیوان(۱۹۴۱) نوشت که توسط پرستون اشتورگس و با بازی جول مک‌کریا ساخته شد. فیلم بعدی این کارگردان داستان پام بیچ(۱۹۴۱) نام دارد که یک فیلم در سبک کمدی رمانتیک با بازی جوئل مک‌کری، کلودت کولبرت و مری استور می باشد.

فیلم بعدی این کارگردان معجزه نهر مورگان(۱۹۴۴) می باشد که یک فیلم کمدی با بازی ادی براکن و بتی هاتن می باشد. استرجیس به خاطر این فیلم بار دیگر نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم نامه غیراقتباسی شد. در همین سال فیلم کمدی دیگری با عنوان درود برقهرمان فاتح(۱۹۴۴) با بازی ادی براکن، الا رینز و ویلیام دمارست کارگردانی نمود.

استرجیس برای نوستن فیلم نامه این فیلم نیز نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم نامه شد. بسیاری از منتقدان این فیلم را یکی از بهترین فیلم های استرجس می دانند. این فیلم نیز در کتابخانه ثبت فیلم ایالات متحد آمریکا حفط و نگهداری می شود. فیلم دیگری که در سال ۱۹۴۲ ساخته شد ولی در همین سال اکران شد فیلم لحظات بزرگ(۱۹۴۴) نام داشت که درباره دکتر ویلیام توماس گرین مورتون، دندانپزشک ۱۹ قرن بوستون بود که استفاده از اثر داروی بیهوشی عمومی را کشف میکند.

گناه هارولد دیدلبوک

گناه هارولد دیدلبوک(۱۹۴۷) فیلم کمدی بعدی پرستون استرجس است که در آن هنرپیشه صامت، هارولد لوید بازی می کند. لوید به خاطر بازی در این فیلم نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب بهترین هنرپیشه فیلم های کمدی موزیکال و فیلم نیز نامزد دریافت جایزه بزرگ فستیوال کن شد. پس از آن استرجس فیلم کمدی برایت متاسفم(۱۹۴۸) را با بازی رکس هریسون، لیندا دارنل، رودی والی و باربارا لارنس ساخت. این فیلم سیاه و سفید در مورد تلاش ناموفق یک مرد به قتل همسرش، که معتقد است به او خیانت کرده است. می باشد. از آخرین فیلم های استرجیس می توان به فیلم های بانوی بوند زیبا از باشفول بند(۱۹۴۹) و فرانسوی، یک نژاد خنده دار(۱۹۵۵) می باشد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی یسنا خوش فکر

استرجس در ۶ اوت ۱۹۵۹ بر اثر حمله قلبی در هتل آلگونکویین درگذشت.

بخشی از فیلمشناسی

مرد نامرئی (تنها نویسنده، در عنوان بندی نیامده) (۱۹۳۳)
قدرت و جلال (تنها فیلم‌نامه) (۱۹۳۳)
مرد نامرئی (فیلم ۱۹۳۳) (تنها فیلم‌نامه) (۱۹۳۳)
توئنتی‌اث سنچری (تنها نویسنده، در عنوان بندی نیامده) (۱۹۳۴)
به دلت بد نیار (تنها فیلم‌نامه) (۱۹۳۹)
مک‌گینتی بزرگ (۱۹۴۰)
بانو ایو (۱۹۴۱)
سفرهای سولیوان (۱۹۴۱)
داستان پالم بیچ (۱۹۴۲)

جوایز و افتخارات
برنده جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی (۱۹۴۰) بخاطر فیلم مک‌گینتی بزرگ
نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی (۱۹۴۴) بخاطر فیلم‌های The Miracle of Morgan’s Creek و Hail the Conquering Hero

نام کامل
Edmund Preston Biden
تاریخ تولد
August 29, 1898
سن
۱۲۱ سال
حرفه
کارگردان
جوایز
Won 1 Oscar
Another 3 wins & 4 nominations

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی پرستون استرجیس
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه