بيوگرافی شبنم قلی خانی

6 سال پیش
عکس اینستاگرام شبنم قلی خانی
Rate this post

بيوگرافی شبنم قلی خانی همراه با جزئيات و حاشيه ها و عکس ها و تصاوير اينستاگرام

شبنم قلی‌خانی (زادهٔ ۱۹ آبان ۱۳۵۶ در تهران) بازیگر و کارگردان اهل ایران است که در تلویزیون، سینما و تئاتر فعالیت می‌کند.

زندگینامه شبنم قلی‌خانی

بيوگرافی شبنم قلی خانی

شبنم قلی‌خانی فعالیت بازیگری را در سال ۱۳۷۶ با بازی در تئاتر آنتیگونه در تئاتر شهر تهران آغاز نمود. او مورد توجه شهریار بحرانی قرارگرفت و در فیلم سینمایی مریم مقدس به کارگردانی وی درخشید. او نقش مریم، مادر عیسی مسیح را در این فیلم سینمایی ایفاکرد. او در نخستین مجموعهٔ تلویزیونی خود به نام اولین شب آرامش به کارگردانی احمد امینی درخشید. در سال ۲۰۰۵، شبنم نخستین اثر خود به نام حقیقت یک دست‌فروش را که یک فیلم مستند بود، کارگردانی کرد و وارد عرصهٔ کارگردانی شد. او تاکنون چندین فیلم مستند و کوتاه و یک فیلم انیمیشن را کارگردانی کرده‌است.
شبنم یک سال بعد در مجموعهٔ تلویزیونی سال‌های برف و بنفشه که از کانال‌های اروپا، آمریکا و آسیا پخش‌شد، ایفای نقش کرد. او به زودی با علیرضا افخمی آشنا شد و در دو مجموعهٔ تلویزیونی پنجمین خورشید و پنج کیلومتر تا بهشت به کارگردانی وی درخشید. او به فاز دوم مجموعهٔ تلویزیونی سرزمین کهن به کارگردانی کمال تبریزی پیوست و در این نقش نیز ایفای نقش کرد. پنج‌شنبهٔ آخر ماه واپسین کار شبنم قلی‌خانی است که در سال ۱۳۹۰ ساخته‌شد. او هم‌چنین دارای چندین جایزه و تقدیرنامه از جشنواره‌های مختلف است.او دارای دیپلم ریاضی فیزیک است و در دانشگاه در رشتهٔ تئاتر قبول‌شد و گرایش طراحی صحنه را برگزید. چندی پس از آن، در کنکور کارشناسی ارشد در گرایش کارگردانی تئاتر مشغول به تحصیل شد و هم‌اکنون فارغ‌التحصیل شده‌است. او از سال ۲۰۰۴ عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ایران بود و به آموزش بازیگری و تئاتر می‌پرداخت. وی هم‌چنین بازیگری به کودکان را برای چندین سال در یک مؤسسهٔ فرهنگی تدریس می‌کرد. او استاد کارگردانی تئاتر از دانشگاه آزاد اسلامی تهران است و لیسانس طراحی صحنه را در سال ۲۰۰۰ از دانشگاه آزاد اسلامی تهران دریافت کرد. او به علت کار شخصی همسرش و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته کارگردانی تئاتر از ابتدای سال ۹۲ به استرالیا نقل مکان کرد و هم‌اکنون به ایران بازگشته و زندگی می‌کند.
شبنم نویسندگی و کارگردانی چندین فیلم کوتاه و مستند را بر عهده داشته‌است. در سال ۲۰۰۴، او نخستین فیلم کوتاه خود به نام واقعیت یک فروشندهٔ خیابانی را کارگردانی کرد. از فیلم‌های کوتاه او می‌توان به فیلم کوتاه زندگی اشاره کرد که او نویسندگی، تهیه‌کنندگی و کارگردانی آن را بر عهده داشت.داستان این فیلم کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای مربوط به یک زندگی و مرگ ساده است. شبنم قلی خانی در سال ۱۳۸۶ ازدواج کرده و صاحب یک دختر بنام شانا است.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی فرانک آز

حاشيه ها

ماجرای آشنایی و ازدواج
شبنم قلی خانی : خواهر رضا و خواهر من که هر دو از ما بزرگتر هم هستند، دوستان صمیمی یکدیگر بودند زمانی که در دانشگاه قبول شدم برای درس ماکت سازی احتیاج داشتم یک نفر به من کمک کند. خواهرم گفت برادر دوستم در رشته معماری تحصیل می کند و می تواند به تو کمک کند، آشنایی ما از ساخت این ماکت آغاز شد و در نهایت خواهرهای ما برایمان این نقشه را کشیدند و در نهایت سال ۸۶ با هم ازدواج کردیم.

علاقه به طنز
راستش زیاد علاقه‌ ای نداشتم در کارهای طنز بازی کنم اما الان که با فاصله بیشتری کارها را نگاه می‌ کنم، متوجه می‌ شوم سریال‌ های طنز در بین ایرانیان خارج‌ نشین طرفداران زیادی دارد. به همین دلیل خیلی دوست دارم ژانر طنز را با یک گروه خوب تجربه کنم.

سفیر محیط زیست
شبنم قلی خانی به عنوان یکی از سفیران محیط زیست در پنجمین جشنواره بین‌ المللی فیلم سبز انتخاب شد وی در ارتباط با حفظ محیط‌ زیست گفت :
مادر همه ما طبیعت است : حیف است اقلیم‌ های ما تغییر کند. با استفاده بی‌ رویه از مواد آلاینده، رشد جمعیت و افزایش ماشین‌ آلات که همگی باعث افزایش گرمای زمین می‌ شوند به مرور باعث تغییر اقلیم‌ ها می‌ شوند و آن‌ وقت کمی دیر است. بیایید تا قبل از آنکه دیر شود به فکر طبیعت، این موهبت خداوندی باشیم.

سوتی در برنامه حالا خورشید
برنامه های رضا رشیدپور برای هر مهمانی چالش انگیز هستند و این بار شبنم قلی خانی در برنامه ای با مجری گری رضا رشیدپور دچار یک کوچک اشتباه شد که با توجه به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی خیلی بولد شد. رضا رشیدپور پرسید خورشید به دور زمین می چرخد یا زمین به دور خورشید؟ شبنم قلی خانی جواب داد که خورشید به دور زمین می چرخد. کاملا مشخص بود که این پاسخ بر اثر عدم تمرکز شبنم قلی خانی بر روی سوال صورت گرفته است.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی مارسلا مار

فعاليت های هنری شبنم قلی خانی

فیلم سینمایی
۱۳۷۹مریم مقدس
۱۳۸۰یک الف ناقابل
۱۳۸۱جوجه اردک من
۱۳۸۱عطش
۱۳۸۱سفرنامه خواب
۱۳۸۲وعده دیدار
۱۳۸۶ستاره سهیل
۱۳۸۶به خاطر خواهرم
۱۳۸۷خاطره
۱۳۸۸شور شیرین
۱۳۸۹پریناز بهرام بهرامیان
۱۳۸۹بچه تهران
۱۳۹۰فرزند خوانده
۱۳۹۰درخشش پنهان
۱۳۹۰بزرگ‌مرد کوچک
۱۳۹۰پنجشنبه آخر ماه
۱۳۹۵غریبه ها

تلویزیون
۱۳۸۴–۱۳۸۵اولین شب آرامش
۱۳۸۵ما چند نفر
۱۳۸۵سال‌های برف و بنفشه
۱۳۸۷–۱۳۸۸نردبام آسمان
۱۳۸۸پنجمین خورشید
۱۳۸۹گمشده
۱۳۹۰پنج کیلومتر تا بهشت
۱۳۹۲سرزمین کهن
۱۳۹۵هشت و نیم دقیقه
۱۳۹۶آنام

تئاتر
۱۳۷۶آنتیگونه
۱۳۸۹کا

فیلم ویدئویی
۱۳۸۲آیه‌های زمینی

فیلم کوتاه
۱۳۸۲آبگینه

کارگردانی
۱۳۸۴حقیقت یک دست‌فروش مستند
۱۳۸۵من تنها فیلم کوتاه
۱۳۸۶خونه فیلم کوتاه
۱۳۸۷فارسی ناآشنا مستند
۱۳۸۷زندگی فیلم کوتاه
۱۳۹۰روز فیلم کوتاه
۱۳۹۰امروز سه‌شنبه‌ست فیلم کوتاه
۱۳۹۰دست فیلم انیمیشن

جوايز

تشکر و قدردانی انجمن اسلامی هنرمندان برای بازی در نقش مریم مقدس
تشکر و قدردانی شبکهٔ جهانی جام جم به عنوان بازیگر زن برجسته برای بازی در نقش مریم مقدس
تشکر و قدردانی مدیرعامل صدا و سیمای ایران برای بازی در نقش مریم مقدس
نامزد جایزهٔ بهترین بازیگر زن از تماشاگران شبکهٔ جام جم در ژانویه ۲۰۰۴
جایزهٔ بهترین بازیگر زن از پلت‌فرم طلایی (جشنواره‌ای در روسیه) در سال ۲۰۰۵
قدردانی هیئت داوران جشنوارهٔ فیلم دانشجویان ایرانی برای ساخت فیلم کوتاه تنهایی من در آوریل ۲۰۰۶
شبنم قلیخانی به انتخاب لیست جهانی CB150 به عنوان یکی از زیباترین زنان جهان ثبت شده‌است.
گواهینامهٔ موفقیت و دستاورد از نخستین جشنوارهٔ فیلم بهینه‌سازی مصرف گاز ایرانی در نوامبر ۲۰۱۰
گواهینامهٔ موفقیت و دستاورد از دومین جشنوارهٔ فیلم ایرانی کانادا در سپتامبر ۲۰۱۰
تشکر و قدردانی هیئت مدیرهٔ کارگردانان صدا و سیما برای بازی در مجموعهٔ تلویزیونی نردبام آسمان
تشکر و قدردانی سومین هیئت مدیرهٔ کارگردانان صدا و سیما برای بازی در مجموعهٔ تلویزیونی پنج کیلومتر تا بهشت

مطلب مرتبط:  بیوگرافی کیهان ملکی
عکس ها و تصاوير اينستاگرامی بيوگرافی شبنم قلی خانی
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه