بیوگرافی نادر فقیه زاده

4 سال پیش
Rate this post

بیوگرافی نادر فقیه زاده به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 نادر فقیه زاده یک طراح خودرو ایرانی – آلمانی است که نام او همیشه در ادامه و یا قبل از این سه حرف شنیده شده است : BMW . فقیه زاده مدیر یکی از بخش های طراحی شرکت BMW است. او طراح فضای داخلی و خارجی حداقل چهار سری از خودروهای BMW است. سری هایی که در تمامی نمایشگاه های معتبر اتومبیل دنیا، تحسین منتقدین را از آن خود کرده اند.

زندگینامه نادر فقیه زاده

بیوگرافی نادر فقیه زاده

زندگی شخصی

نادر فقیه زاده متولد سال ۱۳۵۳ در تهران است. نادر در سن ده سالگی به واسطه ی شغل پدرش، به همراه خانواده از ایران مهاجرت کرد.
شاید کودکی نادر تا ده سالگی مانند خیلی از هم نسل هایش بوده است. بازی، تحصیل و بچگی. اما نادر ده ساله به سبب شغل پدر که در کنسولگری ایران در آلمان فعالیت داشت، به آنجا رفت و این شروع تحصیل وی در آلمان بود. نادر در آن سال ها شاید دقیقا نمی دانست می خواهد چه کاره شود، ولی به گفته ی خودش همیشه برایش جالب بوده که بنز S280 همسایه چقدر باشخصیت به نظر می آید.

تحصیلات نادر فقیه زاده

مسیر تحصیلی نادر نهایتا او را به سمت علاقه مندی اش هدایت کرد، یعنی طراحی وسایل نقلیه. او تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه معتبر «فورزهایم» مونیخ ادامه داد. او از این دانشگاه با رتبه ی بالا فارغ التحصیل گردید. نحوه ی آشنایی نادر با کمپانی BMW نیز در همین دانشگاه و طی یک پروژه ی دانشگاهی صورت گرفت.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی کن تامسون

آغاز فعالیت حرفه ای

نادر فقیه زاده همزمان از دو شرکت پورشه و بی ام دبلیو پیشنهاد همکاری داشت. اما علاقه ی شخصی موجب گردید تا او شرکت BMW را انتخاب کند. اولین بخشی که نادر فقیه زاده در آن مشغول به کار شد، دپارتمان طراحی فضای خارجی در بخش طراحی های حرفه ای BMW بود. جایی که تا شش سال آینده مهمان این مهندس جوان بود؛ مهندسی که قرار بود به زودی به یکی از طراحان برجسته خودروسازی بی ام دبلیو تبدیل شود.

نادر فقیه زاده از اواسط سال ۲۰۰۶، تا انتهای سال ۲۰۰۷ به بخش طراحی داخلی BMW منتقل شد. ارتقای طراحی های جامع، دارای روح و یکپارچه او موجب گردید تا طرح پیشنهادی او برای فضاهای داخلی، مدل های F01 و F02 از سری ۷ بی ام دبلیو، مورد تایید و اجرا در مدل نهایی گردد. او در رابطه با این طراحی می گوید: «از تمام تکنولوژی های برتر و به روز بی ام دبلیو در طراحی فضای داخلی این سری استفاده کرده ام.» او ریشه ی این سبک از طراحی اش را در تکنولوژی روز می داند و توجه به جزئیات را پیش نیاز هر نوع طراحی می داند که، قرار است روزی مخاطبین را شگفت زده کند.

=

بسیاری از منتقدین صنعت خودرو و مهندسین BMW اعتقاد دارند که فضای داخلی سری هفت فعلی از نظر طراحی فضای داخلی بهترین، در نوع خود است. با آغاز سال ۲۰۰۸ نادر فقیه زاده مجددا به بخش طراحی های خارجی BMW بازگشت. جایی که او سه شاهکار از خود بر جای گذاشت:

مطلب مرتبط:  بیوگرافی جوزف بلک

– اول طراحی فضای خارجی BMW 6 Series Convertible

– دوم طراحی فضای خارجی BMW 6 Series Grang Coupe

– و در نهایت طراحی فضای خارجی BMW 6 Series Coupe

=

بسیاری از منتقدین معتبر دنیای خودرو، طراحی سوم وی مربوط به بی ام دبلیو سری شش کوپه را یکی از سه طرح برتر شرکت BMW طی ده سال گذشته می دانند. بی ام دبلیو سری شش کوپه در سال ۲۰۱۰ و در Paris Motor Show نمایش داده شد. جایی که طراحی بی نظیر و پر ریسک نادر فقیه زاده، تحسین منتقدین دنیای خودرو را برانگیخت. طرحی که به قول BMW هفت سال جلوتر از امروز بود.

روند طراحی یک خودرو در BMW بسیار پیچیده و در عین حال رقابتی است:

در ابتدا به طراحان تنها ۳ کلمه در وصف خودروی آینده بی ام دیبلیو گفته می شود، و آن ها باید طراح های خود را با حفظ استانداردهای طراحی و بر اساس این سه کلمه ارائه دهند. طرحی که آن ها برای آن، یکسال فرصت دارند. سپس طرح منتخب فضای داخلی و خارجی از میان تمامی طرح ها انتخاب شده و به طراح فرصتی شش ماهه برای تحویل نهایی آن و ساخت ماکت در اندازه واقعی داده می شود. شاید این جمله از وب سایت رسمی مهندسین شرکت BMW بیانگر نبوغ نادر فقیه زاده در طراحی اتومبیل باشد :

«نادر فقیه زاده یکی از بهترین طراحان مدرن اتومبیل و یک طراح شگفت انگیز است.

او در حال حاضر سرپرست طراحی خارجی بدنه خودرو شرکت BMW در بخش طراحی های حرفه ای است.»

نادر فقیه زاده در یکی از مصاحبه هایش گفته است:

مطلب مرتبط:  بیوگرافی کریستین هاخنس

«در طراحی از طبیعت، حرکت و جنبش اشیاء و حرکت طبیعی و زیبایی های طبیعت الهام می گیرد.

به گونه ای که او شیارهای زیبای کناری سری شش را از حرکت آب الهام گرفته است.»

نادر فقیه زاده خودش یک BMW سری سه سال ۲۰۱۰ دارد.

او طراحی مدل های سری CSL 3.0 و سری قدیمی ۲۰۰۰tii و سری های M3 و X6 را می پسندد.

او به غیر از BMW برخی از ماشین های لامبورگینی و استون مارتین را هم دوست دارد.

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی نادر فقیه زاده
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه