بیوگرافی آلبرتو لاتوادا

2 سال پیش
بیوگرافی آلبرتو لاتوادا

بیوگرافی آلبرتو لاتوادا به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 آلبرتو لاتوادا یک کارگردان، هنرپیشه، و فیلم‌نامه‌نویس اهل ایتالیا بود. از فیلم های وی می توان به راهزنی (۱۹۴۶)، روشنایی‌های واریته (۱۹۵۰)، آنا (۱۹۵۱)، شنل (۱۹۵۲)، قهرمان زمان ما (۱۹۵۵)، دون جووانی در سیسیل (۱۹۶۷)، التهاب عشق (۱۹۷۶)، همین‌گونه بمان (۱۹۷۸)، کریکت (۱۹۸۰) و تیغ در قلب(۱۹۸۶) اشاره کرد. از افتخارات وی نیز می توان به جایزه دیوید دی دوناتلو بهترین کارگردان اشاره کرد.

زندگینامه آلبرتو لاتوادا

بیوگرافی آلبرتو لاتوادا

فعالیت هنری

لاتوادا در ۱۳ نوامبر ۱۹۱۴ در میلان متولد شد، پدرش فلیچه لاتوادا، آهنگساز بود. او در ابتدا به ادبیات علاقه‌مند شد و در سال ۱۹۳۲ هنگامی که هنوز دانش‌آموز بود به عضویت هیئت تحریریه دو هفته‌نامه ضدفاشیستی درآمد و در سال ۱۹۳۸ عضوی از گروه هنرمندان Corrente di Vita شد. وی در سال ۱۹۴۰ فعالیت سینمایی خویش را به عنوان فیلمنامه‌نویس و دستیار کارگردان با ماریو سولداتی در فیلم جهان کوچک باستان شروع کرد. در سال ۱۹۴۳ اولین فیلم خود را به نام جاکومو ایده‌آل گرا (۱۹۴۲) کارگردانی نمود.

راهزن (۱۹۴۶) فیلم مطرح دیگری به کارگردانی آلبرتو لاتوادا است که از بازیگران آن می‌توان به آنا مانیانی و آمدئو ناتزاری اشاره کرد.وی به همراه جوزپه دسانتوس جایزه انجمن ملی فیلم ایتالیا بهترین کارگردان را در سال ۱۹۴۸ برنده شدند. سپس با دستیاری کردن در کنار کارگردان مطرح ایتالیایی فدریکو فلینی به او در کارگردانی فیلم روشنایی‌های واریته(۱۹۵۰) کمک کرد. فیلم درباره یک زن زیبای جاه‌طلب است که به یک گروه نمایش در حال سفر درجه سه می‌پیوندد و همراه با آن سهواً موجب مشکلاتی می‌شود.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی برن سات

فیلم یک درام تلخ و شیرین درباره یک گروه نمایشی درجه دو شامل بازیگران، رقاصه‌ها و اجراکنندگان نمایش است که برای به دست آوردن پول از یک شهر به شهر دیگر برای اجرا می‌روند و در این میان مدیر سالخورده آنها عاشق یک زن تازه‌ وارد می‌شود تا بدینوسیله زن خود را آزرده کند که این نقش توسط زن واقعی فلینی به نام جولیتا ماسینا بازی شده است. آنا (۱۹۵۱) با بازی سیلوانا مانگانو، رف ولونه، ویتوریو گاسمن، لامبرتو ماجورینی، و سوفیا لورن و فیلمی در سبک فانتزی به نام شنل (۱۹۵۲) با بازی آنتونلا لوالدی از دیگر فیلم هایی به کارگردانی آلبرتو لاتوادا است.

گرگ

وی پس از کارگردانی فیلم هایی نه چندان مطرح از قبیل گرگ (۱۹۵۳)، عشق در شهر (۱۹۵۳) و ساحل (۱۹۵۴) به تهیه کنندگی فیلمی پرستاره به نام قهرمان زمان ما (۱۹۵۵) پرداخت. فیلم درام دیگر این کارگردان به نام گوئندالینا (۱۹۵۷) با بازی ژاکلین ساسارد و راف متیولی در فستویال فیلم کن در سال ۱۹۵۷ اکران شد. طوفان (۱۹۵۸) نیز یک فیلم به کارگردانی آلبرتو لاتوادا است که در آن سیلوانا مانگانو، وان هفلین و ویوسا لیندفورش ایفای نقش کردند. فیلمنامه این فیلم با اقتباس از رمان دختر کاپیتان از الکساندر پوشکین نوشته شده بود. لاتوادا برای این فیلم جایزه دیوید دی دوناتلو بهترین کارگردان را برنده شد.

نو دختران زیبا (۱۹۵۸)، نامه‌های دختر تازه‌کار (۱۹۵۸)، فریب شیرین(۱۹۶۰)، بدبختی (۱۹۶۰)، غیرمنتظره (۱۹۶۱) و جلگه (۱۹۶۲) از دیگر فیلم های این کارگردان می باشند. مافیایی(۱۹۶۲) یک کمدی سیاه از سینمای ایتالیا به کارگردانی آلبرتو لاتوادا است که توانست جایزهٔ بهترین فیلم در جشنواره فیلم سن‌سباستین را برنده شود.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی سمیری آرمسترانگ
مهرگیاه

ستارهٔ فیلم، آلبرتو سوردی، در نقش مدیر یک کارخانه در طی سفری به زادگاهش در سیسیل توسط مافیا ترور می‌شود. این فیلم علاوه بر ایتالیا در آمریکا نیز اکران شد. فیلم بعدی او مهرگیاه (۱۹۶۵) نیز توانست نامزد جایزه اسکار بهترین طراحی لباس گردد. دون جووانی در سیسیل (۱۹۶۷) نیز فیلمی کمدی درام از لاتوادا می باشد که با اقتباس از رمانی به همین نام از واتالینو برانکاتی ساخته شده بود. فرولاین دکتر (۱۹۶۸)، رفیقه (۱۹۶۹)، دعوت به قهوه (۱۹۷۰)، خواهر سفید (۱۹۷۲)، قلب سگ (۱۹۷۵)، وای سرافینا (۱۹۷۶) و التهاب عشق (۱۹۷۶) از دیگر فیلم های این کارگردان می باشد.

فیلم درام و اروتیک همین‌گونه بمان(۱۹۷۸) به کارگردانی آلبرتو لاتوادا که دو سال بعد ار اکرانش در ایتالیا در ایالات متحده اکران شد، با تمجید و تحسین فراوانی روبرو گشت. با توجه به پوستر این فیلم، بروس ویلیامسون از کمپانی پلی بوی این فیلم را یک فیلم واقعاً سکسی توصیف کرد. نقش‌آفرینی شادابِ ناستاسیا کینسکی که در آن زمان نوجوانی ۱۷ ساله بود مورد تمجید منتقدان سینما قرار گرفت و به خاطر سن پایینش در زمان فیلمبرداری، نمایش برهنگی‌هایش جنجال‌هایی نیز برانگیخت.

کریکت

مجله تایمز نیز با تمجید بازی وی او را دلربا، خالصانه سکسی توصیف کرد. البته خودش در مصاحبه ای که در سال ۱۹۸۱ با مجله People داشت بیان کرد که من در آن زمان دختری جوان و احمق بودم و هیچ کس به من نگفت این کار را نکنم. کریکت (۱۹۸۰) نیز یک فیلم اروتیک به کارگردانی آلبرتو لاتوادا است که از بازیگران آن می‌توان به آنتونی فرنسیوسا، ویرنا لیزی، و رناتو سالواتوری اشاره کرد.
لاتوادا بر اثر بیماری آلزایمر در ۳ ژوئیه ۲۰۰۵ در سن ۹۰ سالگی در رم درگذشت.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی مارشال تربر

فیلم‌شناسی

جاکومو ایدئال‌گرا (۱۹۴۲)
فلش در سمت (۱۹۴۳) توسط ماریو کوستا در سال ۱۹۴۴ به پایان رسید
جنگ ما (۱۹۴۵) مستند
راهزنی (۱۹۴۶)
بدون ترحم(۱۹۴۸)
آسیاب رودخانه پو (۱۹۴۹)
روشنایی‌های واریته (۱۹۵۰) به علاوه بازیگر
آنا (۱۹۵۱)
شنل (۱۹۵۲)
گرگ (۱۹۵۳)
عشق در شهر (۱۹۵۳)
ساحل (۱۹۵۴)
قهرمان زمان ما (۱۹۵۵)
گوئندالینا (۱۹۵۷)
تندباد (۱۹۵۸)
نو دختران زیبا (۱۹۵۸)
نامه‌های دختر تازه‌کار (۱۹۵۸)
فریب شیرین(۱۹۶۰)
بدبختی (۱۹۶۰)
غیرمنتظره (۱۹۶۱)
جلگه (۱۹۶۲)
مافیایی (۱۹۶۲)
مهرگیاه (۱۹۶۵)
بی‌رقیب (۱۹۶۶)
دون جووانی در سیسیل (۱۹۶۷)
فرولاین دکتر (۱۹۶۸)
رفیقه (در تهران: لا میکا، ۱۹۶۹)
دعوت به قهوه (۱۹۷۰)
خواهر سفید (۱۹۷۲)
قلب سگ (۱۹۷۵)
وای سرافینا (۱۹۷۶)
التهاب عشق (۱۹۷۶)
همین‌گونه بمان (۱۹۷۸)
کریکت (۱۹۸۰)
تیغ در قلب(۱۹۸۶)

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی آلبرتو لاتوادا
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه