بیوگرافی ژنویو بوژو

4 سال پیش
3.6/5 - (5 امتیاز)

بیوگرافی ژنویو بوژو به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 ژنویو بوژو یک هنرپیشه کانادایی می باشد که از سال ۱۹۵۴ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده‌است. او با بازی در نقش آن بولین در فیلم برنده جایزه اسکار، یک هزار روز از آن(۱۹۶۹) به شهرت زیادی رسید. وی برای بازی در این فیلم برنده جایزه گلدن گلوب بهترین هنرپیشه زن و نیز نامرد جایزه اسکار گردید. از فیلم‌ها یا برنامه‌های تلویزیونی دیگری که وی در آن نقش داشته است می‌توان به وسواس (۱۹۷۶)، کما (۱۹۷۸)، شباهت کامل(۱۹۸۸) اشاره کرد.

زندگینامه ژنویو بوژو

بیوگرافی ژنویو بوژو

فعالیت هنری

او در تاریخ ۱ ژوئیهٔ ۱۹۴۲ در موترال، کبک در کانادا به دنیا آمد. پدرش یک راننده اتوبوس بود. اصالت وی کانادایی فرانسوی می باشد که رگه هایی از ایرلند نیز دارد. او به مدت ۱۲ سال در صومعه ای سختگیر درس خواند و پس از آن وارد مدرسه هنرهای دراماتیک مونترآل گردید. او در آنجا درس های کلاسیک تئاتر فرانسه را فراگرفت. اولین حضور وی در استیج نیز در نقش روزین در نمایش مزر سویل(۱۹۶۲) از پیر بیمارچاس بود.

اولین نقش مهم وی در سال ۱۹۶۵، و در حین توری با کمپانی تئاتری در پاریس بود که کارگردانی فرانسوس به نام آلن رسنیاس او را برای بازی در نقش مقابل یوس مونتاند در فیلمش جنگ تمام شده(۱۹۶۶) انتخاب کرد. بوژو در فرانسه ماند و دو فیلم دیگر بازی کرد: پادشاه قلب ها(۱۹۶۶) از فیلیپ دبورکا و دزد پاریس(۱۹۶۷) از اوئیس مال با همبازی جان پاول بلموندو. با بازگشتش به کانادا، او با کارگردان پاول آلموند در سال ۱۹۶۷ ازدواج کرد. سپس در سه تا از فیلم های او بازی کرد: ایزابل(۱۹۶۸)، رفتار قلب(۱۹۷۰) و سفر(۱۹۷۲). او برای دو فیلم اول برنده جایزه بهترین هنرپیشه از جوایز فیلم کانادا گردید.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی بهنام صبوحی

این دو در سال ۱۹۷۳، از یکدیگر جدا شدند اما دوباره با همدیگر در فیلم آخرین جایگزینی(۱۹۸۰) و رقص بابرجاست(۱۹۹۱) با بازی پسرشان، متیو الموند همکاری کردند. وی همچنین در فیلمی از میشل برالت به نام بین اب شور و شیرین(۱۹۶۷) و فیلم کاماسوترا(۱۹۷۳) از کلوید جاترا بر اساس رمانی ار آن هبرت بازی کرد که برای این فیلم موفق به دریافت سومین جایزه فیلم کانادایی برای بهترین بازیگر زن گردید.

نمایش سنت جان

بوژو در بسیاری از فیلم ها و سریال های کانادایی و آمریکایی از قبیل اقتباسی تلویزیونی از نمایش سنت جان(۱۹۶۷) جورج برنارد شاو از شبکه NBC که او نامزد دریافت جایزه امی گردید، و سزا و کلئوپاترا(۱۹۷۶) بازی کرده است. شهرت بین المللی وی با بازی در فیلم یک هزار روز از آن(۱۹۶۹) به کارگردانی چارلز جروت و همبازی با ریچارد برتون حاصل گردید.

او برای بازی در این فیلم توانست برنده جایزه گلدن گلوب بهترین هنرپیشه زن و کاندیدای اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن گردد. او که تبدیل به یک ستاره شده بود قصد کرد قراردادش را با یونیورسال استدیو به هم بزند. پس از دادگاه، وی موافقت کرد در فیلم زمین‌لرزه (۱۹۷۴) به کارگردانی مارک رابسون، که برنده جایزه اسکار بهترین صدابرداری شد و نیز در فیلم مردپرهیاهو(۱۹۷۶) از این کمپانی بازی کند. سپس در فیلم وسواس (۱۹۷۶) به کارگردانی برایان دی پالما در نقش مقابل کلیف رابرتسون، کما (۱۹۷۸) به کارگردانی مایکل کرایتون، طناب بندبازی (۱۹۸۴) به کارگردانی کلینت ایستوود بازی کرد.

منو انتخاب کن

او که دوستی و رابطه حرفه ای خود را با آلن رودولف شکل داده بود، در فیلم های وی به نام منو انتخاب کن(۱۹۸۴)، مشکلات ذهنی(۱۹۸۵) و امروزی ها(۱۹۸۸) بازی کرد. سپس در فیلم روانشناسانه و ترسناک شباهت کامل(۱۹۸۸) به کارگردانی دیوید کراننبرگ در نقش بازیگر مشهوری که نابارور است و با مراجعه به یک بیمارستان و آشنایی با دوبرادر دوقلو مسیر زندگیشان عوض می شود. پس از غیبتی طولانی در کپک، او در دو فیلم از کارگردان میچل به نام ها دعوتنامه عروسی(۱۹۸۹) و دوست من مکس(۱۹۹۴) بازی کرد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی تام ویزدم

او برای بازی در فیلم اول برنده جایزه پریکس ژماکس گردید. از دیگر افتخارات وی می توان به برنده شدن جایزه بهترین بازیگر از جوایز فیلم های کانادایی برای بازی در فیلم تروتسکی(۲۰۰۹) و جایزه بهترین بازیگر از جوایز فیلم های کانادایی برای بازی در فیلم مال من بمان(۲۰۱۲) به دست آورد.

تاریخ تولد:

۱ ژوئیهٔ ۱۹۴۲ (سن ۷۷ سال)، مونترآل، کانادا
شریک:

دنیس هیستینگز (۱۹۷۷–)
همسر:

پاول آلموند (ازدواج ۱۹۶۷–۱۹۷۳)
کودکان:

مت آلموند، Emmanuel Bujold
جوایز: جایزهٔ گلدن گلوب بهترین بازیگر زن فیلم درام، Genie Award for Best Performance by an Actress in a Supporting Role

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی ژنویو بوژو
3.6/5 - (5 امتیاز)
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه