بیوگرافی جیم شریدان

3 سال پیش
بیوگرافی جیم شریدان
Rate this post

بیوگرافی جیم شریدان به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 جیم شریدان کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده اهل ایرلند است. در بین سال های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ و در ایرلند، او سه فیلم بسیار موفق و تحسین شده ساخت که توانستند در موجموع ۱۳ نامزدی اسکار را به دست آورند که خود شریدان شخصا توانست شش نامزدی اسکار به دست بیاورد. این سه فیلم پای چپ من (۱۹۸۹)، مزرعه (۱۹۹۰)، به نام پدر (۱۹۹۳) نام داشتند. علاوه بر فیلم های یاد شده، فیلم های مطرح دیگری نیز از قبیل بوکسور(۱۹۹۷)، در آمریکا (۲۰۰۲)، پل سن لوئیس ری (۲۰۰۴)، برادران (۲۰۰۹) و خانه رؤیایی (۲۰۱۱) در کارنامه کارگردانی خود دارد. او همچنین در سال ۲۰۰۴ توانست جایزه بهترین کارگردانی را از جوایز بفتا لس‌آنجلس بریتانیا به دست آورد.

زندگینامه جیم شریدان

بیوگرافی جیم شریدان

فعالیت هنری

شریدان در تاریخ ۶ فوریهٔ ۱۹۴۹ در دوبلین، ایرلند به دنیا آمد. مادرش آنا و پدرش پیتر نام داشتند. برادرش پیتر یک فیلمنامه نویس می باشد. آنها یک خانه اجاره ای داشتند و مادرش برای امرار معاش در یک هتل کار میکرد. شغل پدرش نیز منشی یک شرکت ریلی بود. او دوران ابتدایی تحصیلش را در مدرسه براردان کریستین گذراند.

در سال ۱۹۶۹، در رشته ادبیات انگلیسی و تاریخ وارد دانشگاه دوبلین شد. در آنجا و پس از درگیرشدن با یک دانشجوی تئاتر با نیل جوردن، که بعدهای تبدیل به معروف ترین کارگردان ایرلندی شد، آشنا گردید. او در سال ۱۹۷۲ از دانشگاه فارغ التحصیل شد و به همراه برادرش شروه به نوشتن نمایشنامه و بازی در استیج شدند. در همین دوران یک شرکت به نام کمپانی پروژه های تئاتری تاسیس کردند. در سال ۱۹۸۱، شریدان به کانادا مهارجت کرد اما در نهایت در بخش هلز کیچن نیویورک سیتی ساکن شد. او در دانشگاه هنرهای تیش دانشگاه نیویورک ثبت نام کرد و به عنوان کارگردان هنری در مرکز هنرهای ایرلند مشغول به کار شد. او در اواخر دهه ۱۹۸۰ به ایرلند بازگشت.

اولین فیلمی که شریدان کارگردانی کرد، پای چپ من: داستان کریستی براون(۱۹۸۹) نام داشت که با فیلمنامه ای اقتباسی از کتابی به همین نام نوشتهٔ کریستی براون ساخته شد. ستاره این فیلم درام دانیل دی-لوئیس بود. شریدان برای این فیلم مورد تمجید و تحسین بسیاری از منتقدین قرار گرفت و فیلم نیز به فروش خوبی دست یافت.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی رایان رینولدز
نامزدی اسکار

این فیلم داستان زندگی کریستی براون است که مبتلا به فلج مغزی است و تنها می‌تواند پای چپ خود را حرکت دهد. این فیلم نامزد ۵ جایزه اسکار شد که از این بین برندهٔ جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای دانیل دی-لوئیس و همچنین جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای برندا فریکر شده است. شریدان نیز نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردان شد. همچنین او به همراه دیگر نویسنده فیلم، شین کاناگتون نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم نامه اقتباسی شدند. جایزه بهترین فیلم حلقه منتقدان فیلم نیویورک در سال ۱۹۸۹ به فیلم پای چپ من اهدا شد. عوامل و بازیگران این فیلم در دیگر جوایز سینمایی نظیر بفتا و گلدن گلوب صاحب جایزه و نامزدی های بسیاری شدند.

فیلم بعدی جیم شریدان مزرعه (۱۹۹۰) نام داشت. در این فیلم ریچارد هریس نقش اصلی را بازی می کرد که توانست در جوایز اسکار و گلدن گلوب همان سال نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شود. جان هارت، شون بین، برندا فریکر و تام برگنر از دیگر بازیگران این فیلم بودند. این فیلم با اقتباس از نمایشنامه ای از جان بی کینی در سال ۱۹۶۵ ساخته شده بود و داستان آن در اوایل دهه ۱۹۳۰ در منطقه روستایی بسیار بدوی و توسعه نیافته در ایرلند اتفاق می افتد. این فیلم با نقدهای مثبت و منفی همراه شد. البته از نظر تجاری با شکست همراه شد و حتی نتوانست هزینه های تولیدش را جبران نماید. در سال ۱۹۹۶، شرکت پست ایرلند اقدام به چاپ تمبرهایی با عکس هنرپیشه های اصلی این فیلم نمود.

به نام پدر

شریدان بار دیگر با ساختن فیلمی زندگی‌نامه‌ای به نام، به نام پدر (۱۹۹۳) توانست توانایی های خود را به عنوان یک کارگردان مطرح به نمایش بگذارد. داستان این فیلم درباره حوادث واقعی گیلدفورد فور در سال ۱۹۷۴ می باشد، که در آن چند نفر عضو ارتش موقت جمهوریخواه ایرلند در گیلدفور بمب گذاری می کنند و چهار افسر بازنشسته بریتانیایی و یک غیرنظامی کشته می شوند. این فیلم به طور گسترده ای طرف منتقدین تحسین شد و توانست نامزد هفت جایزه اسکار، از قبیل بهترین بازیگر مرد برای دنیل دی لوئیس، بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای اما واتسون، بهترین کارگردان و بهترین فیلم شود. همچنین شریدان برنده جایزه خرس طلایی بهترین کارگردان از فستیوال بین المللی فیلم برلین گردید.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی جینا دوان

شریدان سپس فیلمنامه ای برای فیلم برخی از فرزندان مادر(۱۹۹۶) را برای کارگردان ایرلندی به نام تری جورج نوشت. فیلم تحسین شده دیگر شریدان بوکسور (۱۹۹۷) با بازی دانیل دی-لوئیس، امیلی واتسون و برایان کاکس می باشد. فیلمنامه این فیلم درام و ورزشی را نیز خود شریدان نوشت.

این فیلم درباره زندگی بوکسور و عضو داوطلبانه سابق ارتش موقت جمهوریخواه ایرلند، دنی فلین می باشد که سعی داشت پس از آزادی در زندان به زندگی سابقش برگردد. این فیلم سومین همکاری شریدان و دی لوئیس بود و در آن سعی داشت متلاشی شدن ارتش جمهوی خواه ایرلند را به تصویر بکشد. این فیلم نامزد ۳ جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم، بهترین بازیگر و بهترین کارگردان شد. همچنین برای دریافت جایزه خرس طلایی ۴۸ امین فستیوال بین المللی فیلم برلین را رقابت پرداخت.

در آمریکا

چند سال بعد شریدان فیلمی نیمه اتوبیوگرافی به نام در آمریکا(۲۰۰۳) را کارگردانی کرد. فیلمنامهٔ در آمریکا، به‌نوعی زندگی‌نامهٔ خودنوشتِ شریدان است که او با کمک دو دخترش، نائومی و کیرستن، نوشته است. در این فیلم به مشکلات خانوادهٔ مهاجر ایرلندی پرداخته می‌شود که تازه به شهر نیویورک وارد شده‌اند و قصد دارند زندگی جدیدی را شروع کنند. این فیلم موفق شد در ۳ رشتهٔ بهترین فیلم‌نامهٔ غیراقتباسی، بهترین بازیگر نقش اول زن (سامانتا مورتون) و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (جایمون هانسو) نامزد جایزه اسکار شود. این فیلم دربسیاری جوایز دیگر نظیر ایندپندنت اسپرینت، ستلایت، انجمن های منتقدین سن دیگو، فونیکس نامزد دریافت جایزه بود.

ثروتمند شو، یا در حال تلاش بمیر(۲۰۰۵) عنوان فیلمی جنایی و رپ هیپ هاپی گونه به کارگردانی شریدان می باشد. ۵۰ سنت در این فیلم اولین تجربه بازیگرش را انجام داد. این فیلم اقتباسی ضعیف از زندگی واقعی ۵۰ سنت نیز دارد. البته فیلم با نقدهای خوبی همراه نشد و در وب سایت روتن تومیتو تنها توانست امتیاز ۱۶% را از مجموع ۱۱۷ دیدگاه منتقدین به دست آورد. برادران (۲۰۰۹) فیلم بعدی شریدان می باشد که در ژانر درام و مهیج با بازی جیک جیلنهال، ناتالی پورتمن، توبی مگوایر و سام شپارد می باشد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی ایمی اکر
خانه رؤیایی

داستان این فیلم درباره فردی عضو ارتش آمریکاست که پس از رفتن به افغانستان خانواده اش را به دست برادر تازه از زندان آزاد شده اش می سپارد. با اسیرشدن او به دست طالبان، خانواده اش فکر میکنن او مرده است و روزبه روز همسر و برادرش به هم نزدیک تر می‌شوند، تا اینکه او آزاد می شود و به آمریکا باز میگردد اما دیگر هیچ چیز مثل قبل نیست. یکی از آثار معروف این کارگردان فیلم برادران است. برای تماشای این فیلم جذاب می‌توانید بر روی دانلود فیلم brothers با لینک مستقیم کلیک کنید.

پروژه بعدی این کارگردان، فیلمی در ژانر تریلر روانشناسانه به نام خانه رؤیایی(۲۰۱۱) می باشد. بازیگران اصلی فیلم دنیل کریگ، ریچل وایس، نائومی واتس و مارتون سوکاس هستند. داستان این فیلم درباره یک ناشر می باشد که به همراه خانواده اش به منطقه‌ای آرام با فضایی از رؤیای آمریکایی نقل مکان کند. اما قبلا در این منزل جنایت هولناکی اتفاق افتاده و عامل این جنایت پس از گذشت چند سال از ارتکاب این جرم آزاد شده است. دست‌نوشته محرمانه(۲۰۱۶) نیز یک فیلم در سبک درام به کارگردانی جیم شریدان است که از بازیگران آن می‌توان به رونی مارا اشاره کرد.

تاریخ تولد:
۶ فوریهٔ ۱۹۴۹ (سن ۷۱ سال)

دوبلین

ایرلند
همسر:
فرن شرایدن (ازدواج ۱۹۷۲)
کودکان:
کیرستن شریدان

نیومی شرایدن

تس شرایدن
کتاب‌ها:
Leave the Fighting to McGuigan: The Official Biography of Barry McGuigan
آموزش:
کالج دانشگاهی دوبلین، دانشگاه نیویورک

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی جیم شریدان
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه