بیوگرافی کن تامسون

2 سال پیش
بیوگرافی کن تامسون
Rate this post

بیوگرافی کن تامسون به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 کن تامسون یکی از تأثیرگذارترین متخصصان دنیای کامپیوتر است که پدیده‌های پرطرفداری همچون زبان C و سیستم‌عامل لینوکس، از تلاش‌های او زاده شده‌اند.

زندگینامه کن تامسون

بیوگرافی کن تامسون

زندگی شخصی

کن تامسون متولد ۱۵ بهمن سال ۱۳۲۱ (۴ فوریه‌ی سال ۱۹۴۳) در شهر نیواورلئان است. او از همان کودکی علاقه‌ی شدیدی به ریاضیات و الگوریتم‌ها داشته است. کن تعریف می‌کند که در دوران تحصیل حتی مسائل معمولی ریاضیات را نیز به کمک معادلات باینری حل می‌کرده است.

تامسون برای ادامه‌ی تحصیل در مقطع دانشگاهی به دانشگاه کالیفرنیا رفته و مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته‌ی مهندسی برق و علوم کامپیوتر در سال‌های ۱۳۴۴ و ۱۳۴۵ (۱۹۶۵ و ۱۹۶۶) از این دانشگاه دریافت کرده است. استاد راهنمای تامسون در مقطع کارشناسی ارشد، الوین برلیکمپ (Elwyn Berlekamp)، دانشمند مشهور دنیای کامپیوتر و برنده‌ی جایزه‌ی ریچارد همینگ بود. برلیکمپ در توسعه‌ی نظریه‌ی کدگذاری و همچنین بازی‌های ترکیباتی، نامی شناخته شده است.

همکاری با گوگل

تامسون در سال‌های پایانی دهه‌ی ۱۳۷۰ (۱۹۹۰) از بل لبز بازنشسته شده و در شرکت Entrisphere مشغول به کار شد. او تا سال ۱۳۸۵ (۲۰۰۶) در این شرکت مشغول بود تا این که گوگل، او را در سال ۱۳۸۶ استخدام کرد. تامسون یکی از توسعه‌دهندگان پروژه‌ی گوگل در زمینه‌ی زبان‌های برنامه‌نویسی یعنی زبان Go است. او در مورد این همکاری می‌گوید:

من و پایک و گریسمر در این پروژه با هم همکاری کردیم و ابتدا، تمرکز اصلی روی تحقیقات بود. ما همگی از زبان ++C متنفر بودیم. تیم توسعه تمامی جزئیات زبان جدید را با ما سه نفر در میان می‌گذاشت و به همین دلیل، هیچ قابلیت اضافی و بی‌فایده به این زبان افزوده نشد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی مریسا مایر

تامسون در مصاحبه‌های مختلف، موفقیت یونیکس و توسعه‌ی آن را روندی برای تغییر رویکرد از کامپیوترهای متمرکز و بزرگ، به سیستم‌های توزیع شده و کوچک بیان می‌کند. او موفقیت‌های خودش را نیز مرهون تفکر پایین به بالا می‌داند و معتقد است پرداختن به مشکلات و چالش‌ها از نگاهی جزئی به کل سیستم، یافتن راه‌حل‌ها را آسان‌تر می‌کند.

جوایز و افتخارات

تامسون در سال ۱۳۵۹ (۱۹۸۰) به‌خاطر فعالیت در توسعه‌ی سیستم‌عامل یونیکس، از طرف آکادمی ملی مهندسی آمریکا به‌عنوان برنامه‌نویس منتخب انتخاب شد. او و ریچی در سال ۱۳۶۲ (۱۹۸۳) به‌طور مشترک جایزه‌ی تورینگ را به‌خاطر توسعه‌ی سیستم‌عامل یونیکس و تدوین نظریه‌ی کامل سیستم‌‌عامل، دریافت کردند. این دو نفر، در سال ۱۳۶۹ (۱۹۹۰) نیز جایزه‌ی ریچارد همینگ را به همین خاطر از IEEE دریافت کردند.

تامسون یکی از تأثیرگذارترین بازیگران تاریخ دنیای فناوری است. نام او به همین خاطر در سال ۱۳۷۶ (۱۹۹۷) در موزه‌ی تاریخ کامپیوتر ثبت شد. دلیل این ثبت نیز بار دیگر توسعه‌ی یونیکس و همچنین زبان برنامه‌نویسی C بود. بیل کلینتون، رئیس جمهور وقت آمریکا، مدال ملی فناوری سال ۱۳۷۷ (۱۹۹۸) را به این برنامه‌نویس و همکار همیشگی‌اش ریچی اهدا کرد.

از دیگر جوایز دریافت شده توسط کن تامسون می‌توان به اولین مدال تسوتمو کانای مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) در سال ۱۳۷۸ (۱۹۹۹) و همچنین جایزه‌ی ملی ژاپن در بخش اطلاعات و ارتباطات در سال ۱۳۹۰ (۲۰۱۱) اشاره کرد. هر دوی این جوایز نیز در کنار دنیس ریچی دریافت شدند.

مشخصات کلی

تاریخ تولد: ۴ فوریهٔ ۱۹۴۳ (سن ۷۷ سال)، نیواورلئان، لوئیزیانا، آمریکا
کتاب‌ها: Queen and Pawn Against Queen، Roycroft’s 5-man Chess Endgame Series
آموزش: دانشگاه كاليفرنيا (۱۹۶۶)، دانشگاه كاليفرنيا (۱۹۶۵)
جوایز: جایزه تورینگ
معروف به: یونیکس، بی، Belle، یوتی‌اف-۸، پلان ۹ از آزمایشگاه‌های بل، اینفرنو، grep، Endgame tablebase، گو
مشاور علمی: الوین برلیکمپ

مطلب مرتبط:  بیوگرافی بروک تیلور
عکس های اینستاگرامی بیوگرافی کن تامسون
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه