بیوگرافی ثریا اسفندیاری

3 سال پیش
Rate this post

بیوگرافی ثریا اسفندیاری به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 ثریا اسفندیاری بختیاری در ۱ تیر ۱۳۱۱ در اصفهان متولد شد. ثریا دختر خلیل اسفندیاری و اوا کارل در یک خانواده سرشناس بختیاری در شهر اصفهان متولد شد. ثریا تا هشت ماهگی در ایران بود و پس از آن خانواده‌اش او را با خود به برلین بردند.

زندگینامه ثریا اسفندیاری

بیوگرافی ثریا اسفندیاری

زندگی شخصی

وی دومین همسر محمدرضا پهلوی و ملکه ایران بود.

وی کودکی را در برلین گذراند و در پاییز ۱۳۱۶ به اتفاق خانواده‌اش به ایران بازگشـت. در اصفهان وارد مدرسه آلمانی‌های مقیم اصفهان شد و زبان فارسی را نزد معلم خصوصی فرا گرفت. تا ۱۳۲۰ در آن مدرسه به تحصیل پرداخت ولی پس از اشغال ایران در جریان جنگ جهانی دوم مدارس آلمان ها تعطیل شـد. او در ۱۳۲۳ وارد مدرسه میسیونرهای انگلیسی شد و تا پانزده سالگی در این مدرسه به تحصیلاتش ادامه داد تا اینکه در ۱۳۲۶ به همراه خانواده‌اش به سوییس رفت. در آنجا زبان فرانسه آموخت و انگلیسی را نیز بعد ها در موسسه‌ ای در لندن تکمیل کرد.

در ۲۳ بهمن ۱۳۲۹ با محمدرضا در مراسمی ساده ازدواج کرد ولی چند سال بعد به دلیل بچه دار نشدن شاه از ثریا خواست تا به سن مورتیز برود. او روز ۲۴ بهمن ۱۳۳۶ با تشریفات رسمی تهران را ترک گفت و بعد از آن دیگر هیچ وقت به ایران باز نگشت. در روز ۲۴ اسفند ۱۳۳۶ از شاه جدا شد و طلاق او از طریق مجلس شورای ملی اعلام گردید. ثریا بعد از جدایی از شاه ایران مدتی به ایتالیا رفت.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی الیو پتری

ثریا به دلیل اینکه به سینما و بازیگری عشق می‌ ورزید سعی می‌کرد طعم تلخ طلاق را با گذراندن اوقات در مجالس بازیگران و کارگردانان معروف ایتالیایی که از قبل زمانی که ثریا ملکه ایران بودند وی را می‌شناختند سپری می‌کرد. در بین اینها کارگردانی ایتالیایی به نام Franco Indovina که پیش از این به ثریا پیشنهاد بازی در فیلمی را داده بود ولی ثریا به دلیل اینکه ممکن بود محمدرضا اجازه ندهد پیشنهاد وی را رد کرده بود اما این بار پیشنهاد فرانکو را می‌پذیرد و در فیلمی بنام سه چهره یک زن ایفای نقش می‌کند.

زندگی در ایتالیا

بعدها با رفت‌ و آمدهای با فرانکو این دو شریک زندگی می شوند و ثریا در ایتالیا همراه فرانکو زندگی جدید را آغاز می‌کند. اما چند وقت بعد فرانکو برای انجام یک کاری عازم سفر به کشوری دیگر می‌شود و ثریا هم تصمیم می‌گیرد به آلمان برود و به مادر و پدرش سری بزند. ولی چند ساعت بعد پسر عموی فرانکو به ثریا تماس می‌گیرد و خبر می‌دهد که هواپیمایی که فرانکو در آن بوده سقوط کرده و فرانکو فوت کرده. فرانکو در سن ۳۹ سالگی از دنیا رفت و در جزیره سیسیل در ایتالیا به خاک سپرده شد.

ثریا اسفندیاری در ۴ آبان ۱۳۸۰۱۳۸۰ در سن ۶۹ سالگی بر اثر سکته مغزی در پاریس درگذشت. مراسم تشییع جنازه وی در کلیسایی آمریکایی در پاریس برگزار شد. در این مراسم اشرف پهلوی و غلامرضا پهلوی نیز حضور داشتند. ثریا را در قبرستانی در مونیخ آلمان دفن کردند. ثریا وصیت کرده بود تمامی اموال، حتی آلبوم وی را به حراج بگذارند و پولش را به صلیب سرخ فرانسه، کودکان عقب ­مانده فرانسه و سگ ­های ولگرد پاریس بدهند.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی براندن فرازر

پس از مرگش، اموال ملکه سابق در حراجی ای در پاریس به فروش رسید که از آن ۸٫۳ میلیون دلار عاید شد. لباس عروسی مارک کریستین دیور او ۱٫۲ میلیون دلار به فروش رسید.

دانستنی هایی از ثریا اسفندیاری:

یک خواهر و یک برادر کوچکتر از خودش داشت.

ثریا به ملکه‌ ای با چشمان زمردین معروف بود.

به زبان‌های آلمانی، فارسی، انگلیسی و فرانسه مسلط بود.

او نوه ی اسفندیار خان سردار اسعد بختیاری بود.

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی ثریا اسفندیاری
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه