بیوگرافی مرجان ساتراپی

4 سال پیش
بیوگرافی مرجان ساتراپی
Rate this post

بیوگرافی مرجان ساتراپی به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 مرجان ساتراپی (مرجان ابراهیمی) (متولد ۱ آذر ۱۳۴۸ در رشت) نویسنده، کارگردان، فعال حقوق بشر و انیماتور داستان‌های مصور است. شهرت او بیشتر به خاطر رشته داستان‌های مصور پرسپولیس است که جلد اول آن در سال ۲۰۰۰ به زبان فرانسوی چاپ شد. همچنین فیلم انیمیشنی پرسپولیس به کارگردانی ساتراپی و ونسان پارونو در سال ۲۰۰۷، جایزه هیئت داوران را از جشنوارهٔ فیلم کن دریافت کرد.

زندگینامه مرجان ساتراپی

بیوگرافی مرجان ساتراپی

زندگی شخصی

مرجان ساتراپی در سال ۱۳۴۸ در رشت به دنیا آمد. مادر وی از نوادگان ناصرالدین شاه است.

او در سال‌های انقلاب ایران و جنگ ایران و عراق در تهران بزرگ شد و در سال ۱۹۸۳ در ۱۴ سالگی توسط خانواده به وین اتریش فرستاده شد و نوجوانی را در تنهایی گذرانید.

وی بعد از پایان دوران دبیرستان، برای تحصیلات دانشگاهی به ایران برگشت. مرجان از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ در دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه آزاد در رشتهٔ ارتباط تصویری درس خوانده‌است و از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۴، به نوبت یا هم‌زمان، به عنوان تصویرگر مجله‌ها یا تدریس زبان فرانسه و زبان انگلیسی و نقاشی یا به عنوان گرافیست و . . . مشغول به کار بوده‌است. پس از ازدواج و سپس جدایی، مرجان ساتراپی در سال ۱۹۹۴ راهی فرانسه شد و تا سال ۱۹۹۷ در استراسبورگ (فرانسه) در رشتهٔ تصویرگری آموزش دید. او از سال ۱۹۹۷ در پاریس زندگی می‌کند و حرفه اش نقاشی و تألیف کتابهای کودکان است و با مجلات و روزنامه‌های متعددی همکاری دارد.

جشنواره فیلم کن

در تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۰۸ از سوی سازمان‌دهندگان جشنواره فیلم کن اعلام شد که مرجان ساتراپی، عضوی از هیئت داوران جشنواره کن ۲۰۰۸ برای تعیین برنده نخل طلایی، جایزه اصلی جشنواره‌است.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی ‏سجاد افشاریان‏

در تاریخ ۱۶ ژوئن ۲۰۰۹، مرجان ساتراپی و محسن مخملباف، در نشست رسمی پارلمان اروپا در بروکسل حضور پیدا کرده و ضمن ابراز ادعاهایی با حمایت از اعتراضات پس از انتخابات نسبت به نتایج اعلام‌شده در انتخابات دهمین دوره ریاست‌جمهوری ایران، از مقام‌های اروپایی خواستند تا ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد را به رسمیت نشناسند و از جنبش اجتماعی مردم ایران حمایت کنند.

آثار بیوگرافی مرجان ساتراپی
پرسپولیس
رشته کتاب‌های پرسپولیس شامل چهار کتاب است که تاکنون در فرانسه بیش از دویست هزار نسخه به فروش رسیده‌است.

این رمان به شیوه اتوبیوگرافی بوده و شخصیت اصلی رمان که راوی داستان است، دختری ایرانی است به نام مرجان. مرجان دختری است که در جریان انقلاب ایران و بحران جنگ ایران و عراق به تشویق خانواده از کشور خارج شده و به اتریش می‌رود. این کتاب‌ها روایت جنگ و آوارگی، زندگی مهاجری در اروپا، بحران‌های مذهبی و سنتی جامعه ایران و حوادث انقلاب و جنگ هستند و تاریخ دههٔ بعد از جنگ ایران را از دید وی بیان می‌کنند.

پرسپولیس ۲٫۰

نوشتار اصلی: پرسپولیس ۲٫۰
در پی اعتراض جمعی از مردم ایران نسبت به نتایج اعلام‌شده در انتخابات دهمین دوره ریاست‌جمهوری ایران، داستان مصور و اینتراکتیو «پرسپولیس ۲٫۰»، که برگرفته از سبک کار مرجان ساتراپی در رشته کتاب‌های پرسپولیس بود، در شبکه اینترنت منتشر شد.

نوشتار اصلی: پرسپولیس (فیلم)
فیلم پرسپولیس نخستین فیلم سینمایی مرجان ساتراپی است که در سال ۲۰۰۷ در فرانسه و بر اساس داستان مصور پرسپولیس ساخته شده‌است.

این فیلم جایزه هیئت داوران جشنواره بین‌المللی فیلم کن در سال ۲۰۰۷ میلادی را به خود اختصاص داد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی ریچل پورتمن

وی هنگام دریافت جایزه در جشنواره فیلم کن، آن را به مردم ایران اهدا کرد.

این فیلم از سوی برخی نهادها و رسانه‌های دولتی ایران، به عنوان اثری «ضد ایرانی» و «ضداسلامی» معرفی شده‌است. در تایخ ۲۵ بهمن۱۳۹۷ این فیلم با دوبله فارسی از شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی به نمایش درآمد

فیلم خورش آلو با مرغ

نوشتار اصلی: خورش آلو با مرغ (فیلم)
مرجان ساتراپی فیلم خورش آلو با مرغ، بر اساس کتابی به همین نام، در ژانر درام و با همکاری ونسان پارونو و بازی گلشیفته فراهانی در سال ۲۰۱۱ کارگردانی کرد.

فهرست کتاب‌ها

پرسپولیس ۱، نشر به فرانسه: ۲۰۰۰
پرسپولیس ۲، نشر به فرانسه: ۲۰۰۱
پرسپولیس ۳، نشر به فرانسه: ۲۰۰۲
پرسپولیس ۴، نشر به فرانسه: ۲۰۰۳
دیوها از ماه می‌ترسند، نشر به فرانسه: ۲۰۰۱
گل‌دوزی‌ها، نشر به فرانسه: ۲۰۰۳
خورش آلو با مرغ (کتاب)، نشر به فرانسه: ۲۰۰۴
رادیواکتیو (فیلم)۲۰۱۹

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی مرجان ساتراپی
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه