بیوگرافی شلی دووال

1 سال پیش

بیوگرافی شلی دووال به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 شلی دووال، بازیگر سینما و تلویزیون، در آثاری همچون فیلم سینمایی «درخشش»، فیلم سینمایی «آنی هال» و فیلم سینمایی «McCabe & Mrs. Miller» فعالیت داشته است.

زندگینامه شلی دووال

بیوگرافی شلی دووال

فعالیت هنری

شلی دووال (به انگلیسی: Shelley Duvall) بازیگر آمریکایی است. در یک مهمانی رابرت آلتمن او را برای ایفای نقشی کوتاه در بروستر مکلود مناسب تشخیص داد. پس از آن در تعدادی از فیلم های آلتمن در نقش های اصلی و فرعی ظاهر شد و به خاطر بازی در فیلم سه زن جایزه بهترین بازیگر جشنواره کن را دریافت کرد.طی دهه ۱۹۸۰ به تهیه کنندگی در شبکه های کابلی رو آورد و یک کمپانی فیلم سازی به نام تینک اینترتینمنت را به راه انداخته است.

تنها فیلم غیر آلتمنی مهم او درخشش بود. در این فیلم نقش وی به عنوان همسر بی دفاع یک نویسنده مجنون به یادماندنی است. دووال در دهه ۱۹۸۰ و در کار تهیه کنندگی بسیار موفق ظاهر شد مجموعه های تلویزیونی او نه تنها قدرت تخیل کودکان و تفکر بزرگسالان را به کار می گیرد بلکه فرصت مناسبی را نیز در اختیار کارگردانان و بازیگران قرار داد.او همچنین در فیلم افسانه مومیایی ، کاسپر با وندی ملاقات می کند بازی کرده است.

زندگی‌نامه

پدر او یک وکیل بود. در یک مهمانی رابرت آلتمن او را برای ایفای نقشی کوتاه در بروستر مکلود مناسب تشخیص داد. پس از آن در تعدادی از فیلم‌های آلتمن در نقش‌های اصلی و فرعی ظاهر شد و به خاطر بازی در فیلم سه زن جایزه بهترین بازیگر جشنواره کن را دریافت کرد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی وارطان ساهاکیان

طی دهه ۱۹۸۰ آرام‌آرام رو به نزول گذاشت و بیشتر به تهیه‌کنندگی در شبکه‌های کابلی رو آورد و یک کمپانی فیلم‌سازی به نام تینک اینترتینمنت را به راه انداخته است.

تنها فیلم غیر آلتمنی مهم او درخشش بود. در این فیلم نقش وی به عنوان همسر بی‌دفاع یک نویسنده مجنون به‌یادماندنی است. دووال در دهه ۱۹۸۰ و در کار تهیه کنندگی بسیار موفق ظاهر شد مجموعه‌های تلویزیونی او نه تنها قدرت تخیل کودکان و تفکر بزرگسالان را به کار می‌گیرد بلکه فرصت مناسبی را نیز در اختیار کارگردانان و بازیگران قرار داد.

او همچنین در فیلم‌های افسانه مومیایی، سیب‌زمینی سرخ‌شده خانگی و کاسپر با وندی ملاقات می‌کند بازی کرده‌است.

فیلم‌شناسی

سیب زمینی سرخ شده خانگی (۱۹۹۸)

کاسپر با وندی ملاقات می‌کند (۱۹۹۸)

افسانه مومیایی (۱۹۹۸)

سه زن (۱۹۷۷)

درخشش (۱۹۸۰)

پاپای (۱۹۸۰)

بروستر مک کلود

نشویل (۱۹۷۵)

آنی هال (۱۹۷۷)

سارقان زمان (۱۹۸۱)

دزدهایی همچون ما

بوفالو بیل و سرخپوستان، یا درس تاریخ گاو نشسته (۱۹۷۶)

طبقه چهارم (۱۹۹۹)

تصویر یک بانو (۱۹۹۶)

جنگاور حومه شهر

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی شلی دووال
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه