بیوگرافی ولی‌الله مؤمنی

5 سال پیش
عکس اینستاگرامی ولی‌الله مؤمنی
Rate this post

بیوگرافی ولی‌الله مؤمنی همراه با جزئیات و حاشیه ها و عکس ها و تصاویر اینستاگرام
ولی‌الله مؤمنی (زاده ۱۰ خرداد ۱۳۲۳ در روستای ایردموسی اردبیل – درگذشته ۸ دی ۱۳۹۴ در تهران) بازیگر (سینما، تلویزیون و تئاتر) و دوبلور بود.

زندگینامه ولی‌الله مؤمنی

بیوگرافی ولی‌الله مؤمنی

آغاز کار هنری
مؤمنی کلاس‌های تئاتر را در تروپ اسکار با مدیریت منوچهر قاسمی گذراند. پس از آن وارد تئاتر لاله زار شد. از سال ۱۳۴۲ به غیر از بازیگری در زمینه‌های تئاتر، به عنوان مدیر صحنه و گوینده نیز به فعالیت خود ادامه داد. پس از آن در سال ۱۳۴۷ با پیشنهاد دوستان و آشنایان از جمله داریوش اسدزاده در زمینه دوبله فیلم مشغول به کار شد و فعالیت خود را در این زمینه تا پایان عمر ادامه داد. او بازی‌هایی ماندگار در فیلم‌های «سال‌های حادثه» در نقش روح‌الله خمینی، سردار جنگل در نقش میرزا کوچک‌خان، ولایت عشق در نقش طاهر ذوالیمینین و در سریال مختارنامه نقش شُرحبیل را داشته است.

حاشیه های ولی‌الله مؤمنی

ولی‌الله مؤمنی در دهم خرداد سال۱۳۲۳ در اردبیل به دنیا آمد. وی در کلاس چهارم ابتدایی تحصیل می‌کرد که همراه خانواده از اردبیل به تهران نقل مکان کرد. مؤمنی به خاطرعلاقه‌ای که به هنر داشت از سال ۱۳۴۳ به بازی در تئاتر روی آورد و ازسال ۱۳۴۵ نیز با بازی درفیلم «دو انسان» ساخته آرامائیس آقامالیان وارد سینما شد. وی در این فیلم با فرانک میرقهاری و ایرج قادری هم بازی شد.
مؤمنی یک سال بعد در سال ۱۳۴۶ فعالیت در گویندگی را آغاز و از سال ۱۳۴۷ وارد حرفه دوبله شد و گویندگان معاصری همچون ژرژ پطرسی، جواد پزشکیان، خسرو شکیبایی و فریبرز صالح بودند. مؤمنی در همان سال با بازی در مجموعه سریال «پهلوان نایب» به عنوان بازیگر وارد تلویزیون شد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی جواد بدیع‌ زاده

وی همزمان فعالیت در سینما، تلویزیون و دوبلاژ را ادامه داد و تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران دربیش از ۱۰ فیلم سینمایی و مجموعه سریال تلویزیونی ایفای نقش کرد و در فیلم‌های زیادی نیز به جای بازیگران خارجی وایرانی گویندگی کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به فرهاد حمیدی اشاره کرد که بیشتر در نقش‌های منفی سینما ظاهر می‌شد. مؤمنی پس از انقلاب فعالیت بازیگری خود را با فیلم قیام ساخته رضا صفایی آغاز کرد. وی در سال۱۳۶۰ به دلیل علاقه‌ای که به هنرخوشنویسی داشت به کلاس‌های غلامحسین امیرخانی (خط نستعلیق) و استاد کابلی (شکسته نستعلیق) رفت و موفق به اخذ مدرک عالی خوشنویسی شد.

مؤمنی بازیگر نقش اصلی میرزا کوچک خان جنگلی در فیلمی به همین نام بود. او علاوه بر هنر هفتم در هنر خوشنویسی نیز دارای ذوق و مهارت فراوان بود؛ ولی‌الله مؤمنی دربارهٔ چگونگی انتخاب شدنش برای ایفای نقش میرزا کوچک خان جنگلی می‌گوید: «آن زمان حدود هشت سال از ورود من به عرصه دوبله می‌گذشت. سازندگان فیلم به دنبال فردی بودند که از نظر ظاهری شبیه میرزا باشد. زمانی که مرا برای ایفای این نقش در نظر گرفتند، پیشنهاد کردند که مو و ریش‌هایم را بلند کنم. پس از مدتی مرا نزد شادروان ابراهیم فخرایی (وزیر فرهنگ میرزا کوچک‌خان و نویسنده کتاب سردار جنگل) بردند. فخرایی زمانی که مرا دید، جاخورد،

گریه کرد و من را بوسید و گفت که کپی میرزا کوچک خان شده‌ام.» مؤمنی در سال ۱۳۷۵ با بازی در مجموعه سریال «آفتاب و زمین» در نقش پدر امام خمینی نیز دوباره توانایی خود را به تصویر کشید. وی از جمله معدود بازیگرانی است که درتمام ژانرهای منفی و مثبت ایفای نقش می‌کند. بازی تأثیر گذار او در نقش بسیار منفی «شرحبیل بن ذی الکلاع» در سریال مختارنامه و در نقش مثبت «امیر بخارا» در سریال جلال الدین فراموش نشدنی است.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی آرمان صورتگر

مؤمنی در سال ۱۳۹۰ نیز در فیلم «سال‌های حادثه» در نقش امام خمینی ایفای نقش کرد که این فیلم بنا به دلایلی ناتمام ماند. مؤمنی در حالی در هشتم دیماه ۱۳۹۴ در تهران درگذشت که آخرین کارش معمای شاه در حال پخش از تلویزیون است.
او در عصر روز سه شنبه هشتم دی ماه ۱۳۹۴، در بیمارستان رجایی شهر بر اثر عارضه قلبی درگذشت.

فعالیت‌های هنری ولی‌الله مؤمنی

سینما
۱۳۵۹ قیام رضا صفایی
۱۳۶۰ آفتاب نشین‌ها مهدی صباغ زاده
۱۳۶۰ عصیانگران جهانگیر جهانگیری
۱۳۶۲ سردار جنگل میرزا کوچک خان امیر قویدل
۱۳۶۲ میرزا کوچک خان میرزا کوچک خان امیر قویدل
۱۳۶۹ عروس حلبچه حسن کاربخش
۱۳۷۱ افعی محمد رضا اعلامی
۱۳۷۲ دمرل یدالله صمدی
۱۳۷۲ ضربه آخر داوود موثقی
۱۳۷۳ دل و دشنه مسعود جعفری جوزانی
۱۳۷۴ جهنم سبز اسماعیل براری
۱۳۸۳ بشارت منجی نادر طالب زاده

تلویزیون
سال عنوان نقش کارگردان توضیحات
۱۳۵۶ غارتگران محمد متوسلانی
۱۳۶۱–۱۳۶۰ داستان راستان اکبر حر و هوشنگ پاکروان
۱۳۶۳ سربداران محمدعلی نجفی
۱۳۷۲ یک حرف از هزاران جهانگیر صمیمی‌فرد
۱۳۷۴ راهیان علی بیابانی
۱۳۷۶ پهلوانان نمی‌میرند حسن فتحی
۱۳۷۹–۱۳۷۸ آفتاب و زمین جواد شمقدری
۱۳۷۹ ولایت عشق طاهر ذوالیمینین مهدی فخیم زاده
۱۳۸۸ سال‌های مشروطه محمدرضا ورزی
۱۳۸۷ آخرین غزل نادر برهانی مرند
۱۳۸۳–۱۳۸۸ مختارنامه شرحبیل بن ذی کلاع داود میرباقری
۱۳۸۹ تبریز در مه محمدرضا ورزی
۱۳۹۳ جلال‌الدین شهرام اسدی و آرش معیریان
۱۳۹۳ معمای شاه محمدرضا ورزی

دوبله
مادر بعنوان گوینده محمود لطفی
جنگجویان کوهستان بعنوان گوینده
خورشید مصر
ای ایران
کارتون زورو در نقش گروهبان گارسیا
سریال کارتونی پهلوانان
قطار چنای (فیلم هندی)
فیلم سینمایی سرقت از بانک با بازی جیسون استتهام
سریع و خشن ۶
انیمیشن دور دنیا در ۸۰ روز

مطلب مرتبط:  بیوگرافی مینو ابریشمی
عکس ها و تصاویر اینستاگرامی بیوگرافی ولی‌الله مؤمنی
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه