بیوگرافی اسفندیار قره‌باغی

3 سال پیش
عکس اینستاگرام اسفندیار قره‌باغی

بیوگرافی اسفندیار قره‌باغی همراه با جزئیات و حاشیه ها و عکس ها و تصاویر اینستاگرام

اسفندیار قره‌باغی (زاده ۱ بهمن ۱۳۲۰ در تبریز) خواننده ایرانی است.

زندگینامه اسفندیار قره‌باغی

بیوگرافی اسفندیار قره‌باغی

قره باغی در اول بهمن ۱۳۲۰ در کوچهٔ قره‌باغی‌های تبریز به دنیا آمد. او فرزند «قلی خان سالار»، مشهور به «ساری قلی خان»، از طنزپردازان کافه خران بود.

آغاز کار هنری

او پس از گذراندن دورهٔ اول متوسطه در دبیرستان بدر تهران، به تبریز مراجعت کرد و از سال ۱۳۳۸ وارد هنرستان موسیقی گردید و در خرداد ماه سال ۱۳۴۳ فارغ‌التحصیل و به عنوان معلم موسیقی در مدارس کرمانشاه به استخدام وزارت فرهنگ درآمد. اواخر سال ۱۳۴۷ به تهران منتقل و در گروه اپرای تهران مشغول گردید، ضمن خوانندگی در گروه کُر اُپرای تهران پس از عزیمت و بازگشت از ایتالیا، با عنوان سولیست باس اُپرای تهران، نقش‌های بسیاری را در اجراهای مختلف عهده‌دار شد.

حاشیه ها

مدارک و مدارج اسفندیار قره‌باغی
قره‌باغی دارای مدرک معادل دکترای آواز کلاسیک (درجهٔ ۱ هنری) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.

ساز تخصصی اسفندیار قره‌باغی
ترومپت، ساز تخصصی اوست ولی با پیانو و ویولن نیز آشنایی دارد. به طوریکه در کنار آموزش آواز، سال‌ها به تدریس این سازها نیز پرداخته‌است.

پس از انقلاب اسفندیار قره‌باغی
قره باغی پس از انقلاب اسلامی، در سازمان صدا و سیما به همکاری با واحد موسیقی سازمان درآمد و در زمینهٔ سرودهایی با مضمون جنگ فعال شد.

فعالیت در دوران جنگ اسفندیار قره‌باغی
در مدت هشت سال جنگ، بیش از هشتصد سرود ساخت و در ایفای سلو و گروه کُر آن‌ها نقش مهمی داشت.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی شهریار ربانی

رهبری گروه کُر اسفندیار قره‌باغی
رهبری گروه کُر تالار وحدت، رهبری گروه کُر صدا و سیما، رئیس مرکز سرود و آهنگهای انقلابی، ریاست کمیته آواز کلاسیک خانه موسیقی، مسئول موسیقی رادیو و نایب رئیس کانون هنرمندان ایران از جمله سوابق مسئولیتی او محسوب می‌شود.

اوّلین اجرای رادیویی اسفندیار قره‌باغی
اوّلین اجرای رادیویی وی در سال ۱۳۵۰ سرود ای ایران بود که با همکاری ارکستر بزرگ رادیو تلویزیون ملی ایران با رهبری فرهاد فخرالدینی انجام گرفت. او در سالهای اخیر قطعاتی حماسی با عنوان‌های سمفونی ارس و سمفونی خلیج فارس را آهنگسازی کرده و خوانده‌است. اما بی‌تردید اثری که بیش از هر کار دیگر او، از صدا و سیمای ایران پخش شده، سرود آمریکا، آمریکا، ننگ به نیرنگ تو با صدای اوست که موسیقی آن را احمدعلی راغب ساخته و شعر آن را حمید سبزواری سروده‌است. او در چند فیلم هم به عنوان خواننده، نوازنده یا بازیگر حضور داشته‌است.

فعالیت های هنری اسفندیار قره‌باغی

آهنگ ها:
ایران نگین کهکشان
تبسم نگاه
آنا سنه قوربان
بهمن ای بهمن
کلید پیروزی

۲۵۷۹
۲۷۷۸
۲٫۱۹ MB
۰۰′:۰۰”
۹۷/۰۲/۱۱
بسیجی
آمریکا ننگ به نیرنگ تو

عکس ها و تصاویر اینستاگرامی بیوگرافی اسفندیار قره‌باغی
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه