بیوگرافی عزت‌الله انتظامی

6 سال پیش
عکس اینستاگرامی عزت‌الله انتظامی
4.7/5 - (7 امتیاز)

بیوگرافی عزت‌الله انتظامی همراه با جزئیات و حاشیه ها و عکس ها و تصاویر اینستاگرام
عزت‌الله انتظامی ۳۱ خرداد سال ۱۳۰۳ در محلهٔ سنگلج تهران متولد شد. وی پس از گذراندن دوره تحصیلات مقدماتی، وارد هنرستان صنعتی تهران شد و در رشته برق به تحصیل پرداخت.

زندگینامه عزت‌الله انتظامی

بیوگرافی عزت‌الله انتظامی

آغاز کار هنری
در سال ۱۳۲۶ وارد عرصه هنر گردید و با اندک دست‌مایه‌های هنر نمایش و تئاتر به آلمان سفر کرد و در شهر هانوفر وارد یک مدرسه شبانه آموزش سینما و تئاتر گردید. وی پدر مجید انتظامی آهنگ‌ساز و نوازنده معروف است. عزت‌الله انتظامی فعالیت هنری خود را با پیش پرده‌خوانی در تماشاخانه‌های لاله زار شروع کرد؛ او پس از یک سال به تماشاخانه‌های هنر و فرهنگ تهران رفت؛ در سال ۱۳۲۰ نخستین نمایش حرفه‌ای خود را با عنوان اولتیماتوم نوشته پرویز خطیبی به کارگردانی اصغر تفکری در تئاتر پاریس خیابان لاله‌زار اجرا کرد و تا سال ۱۳۲۶ توانست در بیش از ده نمایش نقش پردازی کند. بازی در فیلم واریته بهاری به کارگردانی پرویز خطیبی نخستین تجربه سینمایی اوست.

او در سال ۱۳۴۸ با گاو ساخته داریوش مهرجویی وارد عرصه حرفه‌ای سینما شد. انتظامی در نقش مش حسن که در فراق گاو خود می‌نالد با او همزات‌پنداری می‌کند و شرایطی را به وجود می‌آورد که بازی او در فیلم گاو نقطه عطف و تحولی شگرف در تاریخ بازیگری سینمای ایران می‌شود. بازی‌های او در دیگر آثار مهرجویی همچون آقای هالو، دایره مینا، پستچی، اجاره‌نشین‌ها، هامون و بانو از آثارهای ماندگار هردو شخص است.

انتظامی علاوه بر نقش‌آفرینی در آثار داریوش مهرجویی، در فیلم‌های کارگردانان مطرح دیگری چون علی حاتمی، مسعود کیمیایی، رخشان بنی‌اعتماد، ناصر تقوایی و محسن مخملباف نیز بازی کرده‌است. او در فیلم مستند عشق‌پرداز به کارگردانی محمدهادی کاویانی در کنار محمود فرشچیان حضور داشته‌است.

انتظامی پس از انقلاب و به خصوص در دهه شصت در انواع و اقسام نقش‌ها به بهترین نحو ممکن ظاهر شد. بازی او در فیلم‌های حاجی واشینگتن، اجاره نشین‌ها، گراند سینما، هامون، بانو، گاو، ستارخان، صادق کرده، خانه خلوت، ناصرالدین شاه اکتور سینما، روز فرشته، روسری آبی، مینای شهر خاموش، ستاره‌ها ۱: ستاره می‌شود، دیوانه از قفس پرید، خانه‌ای روی آب و راه آبی ابریشم اوج هنرنمائی او و فیلم‌های ماندگار او در کارنامه سینمائی اش است.

او در گاوخونی دومین همکاری اش با بهروز افخمی را تجربه کرد و جائی برای زندگی چهارمین تجربه‌اش با محمد بزرگ‌نیا بود. او برای اولین بار با مسعود کیمیایی یکی از کارگردانان صاحب سبک سینمای ایران و در سن ۷۹ سالگی در فیلم حکم همکاری کرد. نقش رضا در فیلم حکم شبیه یک دن کورلئونه است. عزت‌الله انتظامی اولین بازیگر ایرانی بود که موفق به دریافت جایزه از فستیوال بین‌المللی شد. وی برای بازی در فیلم گاو جایزه هوگو نقره‌ای بهترین بازیگر نقش اول مرد را از جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو دریافت کرد.
حاشیه های عزت‌الله انتظامی
انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲
”ناگهان آقای مشایی سمت ماشین ما آمد… گفت با ما بیایید همین امروز انجام می‌دهم … ناگهان دیدم میدان فاطمی هستم… تازه فهمیدم اینجا وزارت کشور است!… واقعاً خسته شده بودم… آنجا یک صندلی سه نفره فلزی آبی رنگ دیدم خودم را به آن رساندم و روی صندلیِ وسط نشستم… ناگهان اطرافمان پر شد از دوربین‌های عکاسی… آقای مشایی گفت “چی شده؟ یه خرده شاد باشین!” من حرفی نداشتم که بزنم… و من باز همان‌جا بهت زده وسط آن صندلی سه نفره تنها ماندم.“

مطلب مرتبط:  بیوگرافی لرد برنرز

_عزت‌الله انتظامی:
عزت‌الله انتظامی در زمان ثبت نام اسفندیار رحیم مشایی به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری به وزارت کشور رفته بود. عکس‌هایی که از او در کنار محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی در وزارت کشور، منتشر شده بود، این تصور را برای بسیاری ایجاد کرده بود که او رئیس‌جمهور و مشاورش را برای ثبت‌نام آقای مشایی همراهی کرده‌است.

انتظامی چند روز بعد با انتشار یادداشتی دربارهٔ چگونگی حضورش در وزارت کشور نوشت که ماه‌هاست برای ثبت بنیاد فرهنگی و هنری عزت‌الله انتظامی تلاش می‌کند و آن روز از دفتر ریاست جمهوری با او تماس گرفتند که کارهای ثبت بنیاد دارد به سرانجام می‌رسد. سپس به سرعت ماشینی برایش فرستادند که او را به کاخ ریاست جمهوری بُرد. انتظامی نوشت:
ناگهان آقای مشایی سمت ماشین ما آمد… گفت با ما بیایید همین امروز انجام می‌دهم.

آقای مشایی سوار ماشینِ بزرگِ سفید رنگی شد و ما بلافاصله پشت سر او حرکت کردیم… ناگهان دیدم میدان فاطمی هستم… تازه فهمیدم اینجا وزارت کشور است!… آقای رئیس جمهور و مشایی و عده‌ای دیگر، همه آنجا بودند. مرد جوانی آمد و مرا همراه خودش باز به راهروهای تودرتو دیگری برد. واقعاً خسته شده بودم… مجبور بودم با عصا پا به پای او راه بروم. به سالن بزرگی رسیدیم. آنجا یک صندلی سه نفره فلزی آبی رنگ دیدم خودم را به آن رساندم و روی صندلیِ وسط نشستم.

ناگهان دیدم آقای مشایی و آقای رئیس جمهور و چند نفر دیگر که همراه آن‌ها بودند از روبرو به طرف من می‌آیند. آقای مشایی طرف چپ من و آقای رئیس جمهور طرف راست من نشستند. ناگهان اطرافمان پر شد از دوربین‌های عکاسی. آقای مشایی گفت “چی شده؟ یه خرده شاد باشین! ” من حرفی نداشتم که بزنم. عکاس‌ها تند و تند عکس می‌گرفتند. عکسشان را که گرفتند محل را ترک کردند و من بازهمان جا بهت زده وسط آن صندلی سه نفره تنها ماندم. مرد جوان که آمد مرا ببرد خانه، گفتم چه شد؟ گفت امروز که دیگه نمیشه بعداً انشاالله اوراق رو براتون میاریم.”

مردم سرزمینم! من برای شما همیشه همان عزتم، همانی که از سیزده سالگی در تماشاخانه‌های لاله زار با تشویق‌های شما بزرگ شده‌ام… همانی که همراه شما با دردهای ایران بسیار گریسته‌ام و با شادی‌هایش لبخندها زده‌ام… برای شما من همیشه همان عزتم… بچه‌ای از سنگلج…”

*نامه به حسن روحانی
”مگر می‌شود مسئله‌ای با این اهمیت همچنان لاینحل باقی بماند؟… همواره بیم آن داشته‌ام که سر بر زمین بگذارم و چشم از جهان ببندم و این مشکل لاینحل باقی‌مانده باشد .“
—عزت‌الله انتظامی در نامه به حسن روحانی
سایت کلمه، در ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ دست‌خطی از نامه‌ای از عزت‌الله انتظامی به حسن روحانی به تاریخ یکم همان ماه منتشر کرد که در آن از روحانی خواسته شده در آستانه نوروز مسئله حصر را «حل کند.»

خانه موزه عزت‌الله انتظامی:
به منظور ارج نهادن به هنرمندان کشورمان و همچنین احیا و احداث موزه در نقاط مختلف شهر تهران، منزل مسکونی عزت‌الله انتظامی موزه عمومی شد. تیرماه سال ۱۳۹۱ خانه انتظامی به منظور بهره‌برداری فرهنگی به عنوان خانه موزه در تملک و تحویل معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک شد. خانه موزه انتظامی با مساحتی معادل ۴۵۱ مترمربع در بلوار اندرزگو واقع شده و

در زیربنایی معادل ۵۳۸ مترمربع شامل بخش‌های جذابی از جمله موزه استاد انتظامی در شمال پروژه، سالن بلک باکس با ظرفیت ۱۲۰ نفر در زیرزمین، کافی‌شاپ در پشت بام، شهر فرنگ، اتاق آینه، تماشاخانه، گالری و تابلوی ثبت امضاء و یادگاری ویژه هنرمندان صاحب نام است که عملیات اجرایی آن از اسفند ماه سال ۱۳۹۱ آغاز شد و در ابتدا قرار بر این بود که خانه موزه انتظامی در اواخر اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ افتتاح شود اما از آنجا که او در بیمارستان بستری شد این مراسم به تأخیر افتاد و در شهریور ماه سال ۱۳۹۳ هم‌زمان با آغاز پانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی به‌صورت رسمی افتتاح شد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی امین زندگانی

فعالیت‌های هنری عزت‌الله انتظامی

سینما
۱۳۲۸ واریته بهاری
۱۳۴۸ گاو
۱۳۴۹ آقای هالو
۱۳۵۱ بی‌تا
۱۳۵۱ پستچی
۱۳۵۱ صادق کرده
۱۳۵۲ ستارخان
۱۳۵۲ قیامت عشق
۱۳۵۳ بنگاه تئاترال (ناتمام)
۱۳۵۵ شیر خفته
۱۳۵۵ ملکوت
۱۳۵۷ این گروه محکومین
۱۳۵۷ دایرهٔ مینا
۱۳۵۷ غبارنشین‌ها
۱۳۶۰ مدرسه‌ای که می‌رفتیم
۱۳۶۱ حاجی واشینگتن
۱۳۶۲ خانهٔ عنکبوت
۱۳۶۳ کمال الملک
۱۳۶۴ چمدان
۱۳۶۵ اجاره‌نشین‌ها
۱۳۶۵ شیر سنگی
۱۳۶۶ شیرک
۱۳۶۷ جعفرخان از فرنگ برگشته
۱۳۶۷ در مسیر تندباد
۱۳۶۷ کشتی آنجلیکا
۱۳۶۷ گراند سینما
۱۳۶۸ هامون
۱۳۶۹ سایه خیال
۱۳۷۰ بانو
۱۳۷۰ خانه خلوت
۱۳۷۰ ناصرالدین شاه آکتور سینما

۱۳۷۲ بازیچه
۱۳۷۲ روز فرشته
۱۳۷۲ جنگ نفتکش‌ها
۱۳۷۳ روز واقعه
۱۳۷۳ روسری آبی
۱۳۷۵ طوفان
۱۳۷۵ جهان پهلوان تختی (نسخهٔ اول – ناتمام)
۱۳۷۷ باد و شقایق
۱۳۷۷ کمیتهٔ مجازات
۱۳۷۸ طهران روزگار نو
۱۳۷۸ میکس
۱۳۸۰ سایه‌روشن
۱۳۸۰ خانه‌ای روی آب
۱۳۸۱ گاوخونی
۱۳۸۱ دیوانه‌ای از قفس پرید
۱۳۸۳ جایی برای زندگی
۱۳۸۴ حکم
۱۳۸۴ ستاره‌ها ۱: ستاره می‌شود
۱۳۸۵ مینای شهر خاموش
۱۳۸۶ شب
۱۳۸۶ آتش سبز
۱۳۸۷ زادبوم
۱۳۸۷ چهل سالگی
۱۳۸۹ راه آبی ابریشم

تلویزیونی
عزت‌الله انتظامی در مصاحبه‌ای با ماهنامه فیلم در شهریور ۱۳۶۷، اظهار داشت که در چهارصد نمایش تلویزیونی به عنوان بازیگر و کارگردان حضور داشته‌است.
بخشی از این سریال‌ها و نمایش‌های تلویزیونی (تله‌تئاترها) به شرح زیر است:
۱۳۷۸–۱۳۷۷ محاکمه
۱۳۷۴ زندگی
۱۳۶۶–۱۳۵۸ هزاردستان
۱۳۵۷ تله‌فیلم «مسافرت»
۱۳۵۴-۱۳۵۶ الموت
۱۳۴۶ تله‌تئاتر «از خود گریخته»
۱۳۴۶ تله‌تئاتر «تولد»
۱۳۴۶ تله‌تئاتر «راشل»
۱۳۴۵ تله‌تئاتر «پیک نیک» .
۱۳۴۵ تله‌تئاتر «مجسمه جاندار»
۱۳۴۵ تله‌تئاتر «مرد کوته فکر»
۱۳۴۵ تله‌تئاتر «انفجار»
۱۳۴۴ تله‌تئاتر «کبوتر جَلد و معاملات»
۱۳۴۴ تله‌تئاتر «جعفرخان از فرنگ برگشته»
۱۳۴۴ تله‌تئاتر «دلیجان»
۱۳۴۴ تله‌تئاتر «آرامگاه ماهان»
۱۳۴۴ تله‌تئاتر «ترازوی پایه بلند»

۱۳۴۴ تله تئاتر «غرور دزد گاوصندوق»
۱۳۴۴ تله‌تئاتر «آدم‌های شب»
۱۳۴۴ تله‌تئاتر «گاو»
۱۳۴۳ تله‌تئاتر «روشنایی‌های خانه ما»
۱۳۴۳ تله‌تئاتر «دیدار»
۱۳۴۳ تله‌تئاتر «عروس»
۱۳۴۳ تله‌تئاتر «گوهر شب چراغ»
۱۳۴۳ تله‌تئاتر «یک کلاغ، چهل کلاغ»
۱۳۴۳ تله‌تئاتر «آدمک‌های شب»
۱۳۴۳ تله‌تئاتر «تنهایی»
۱۳۴۳ تله‌تئاتر «شنل»
۱۳۴۲ تله‌تئاتر «عروسک‌های گوشت»
۱۳۴۲ تله‌تئاتر «ابرام آقا»
۱۳۴۲ تله‌تئاتر «کنار جاده»
۱۳۴۲ تله‌تئاتر «تا نیمه شب»
۱۳۴۲ تله‌تئاتر «شادروان مادر خانم»
۱۳۴۲ تله‌تئاتر «ازدواج با مکاتبه»
۱۳۴۲ تله‌تئاتر «داستان یک شب»
۱۳۴۲ تله‌تئاتر «حماسه بازگشت و انتظار»
۱۳۴۲ تله‌تئاتر «روز شوم»
۱۳۴۲ تله‌تئاتر «غریبه»
۱۳۴۱ تله‌تئاتر «آتشکده»
۱۳۴۱ تله‌تئاتر «تنهایی»
۱۳۴۱ تله‌تئاتر «دو خجول»
۱۳۴۱ تله‌تئاتر «شوم»
۱۳۴۱ تله‌تئاتر «خشت اول»
۱۳۴۱ تله‌تئاتر «آگهی ازدواج»
۱۳۴۱ تله‌تئاتر «چشمهای قشنگ خانم والری»
۱۳۴۱ تله‌تئاتر «عشق شوم»
۱۳۴۱ تله‌تئاتر «گردنبند مروارید»
۱۳۴۱ تله‌تئاتر «کلبه»

۱۳۴۱ تله‌تئاتر «بازگشتی نیست»
۱۳۴۰ تله‌تئاتر «بعد از همه آن سال‌ها»
۱۳۴۰ تله‌تئاتر «مکتب بیوه‌ها»
۱۳۴۰ تله‌تئاتر «بیم و امید»
۱۳۴۰ تله‌تئاتر «نرس از جریمه»
۱۳۴۰ تله‌تئاتر «شیدوش و ناهید»
۱۳۴۰ تله‌تئاتر «مادموازل می‌می»
۱۳۴۰ تله‌تئاتر «جراح پلاستیک»
۱۳۴۰ تله‌تئاتر «اعتراف می‌کنم»
۱۳۴۰ تله‌تئاتر «طلسم»
۱۳۴۰ تله‌تئاتر «عروسی جناب میرزا»
۱۳۳۹ تله‌تئاتر «الماس»
۱۳۳۹ تله‌تئاتر «قایق سرنوشت»
۱۳۳۹ تله‌تئاتر «صبح آفتابی»
۱۳۳۹ تله‌تئاتر «خانه اجاره‌ای»
۱۳۳۹ تله‌تئاتر «خودکشی»
۱۳۳۹ تله‌تئاتر «پزشک دهکده کوکونیان»
۱۳۳۹ تله‌تئاتر «ویلای یوکا»
۱۳۳۹ تله‌تئاتر «طناب»
۱۳۳۹ تله‌تئاتر «اسب سیرک»
۱۳۳۹ تله‌تئاتر «پنجه»
۱۳۳۹ تله‌تئاتر «ده و سه دقیقه»

مطلب مرتبط:  بیوگرافی نسیم ادبی

فعالیت‌های فرهنگی:
کتاب شناخت نامهٔ عزت‌الله انتظامی زیر عنوان «من عزتم، بچه سنگلج» توسط نشر سخن در سال ۱۳۹۲ منتشر شد. در مقدمه این کتاب یادداشتی از ژان-کلود کریر، فیلم‌نامه‌نویس و بازیگر فرانسوی، با عنوان «عزت انتظامی: یک شمایل» به چشم می‌خورد که آورده است: «هیچ دستوری برای ستاره شدن و ستاره ماندن وجود ندارد. باید دارای یک نگاه، یک حضور، جذابیتی آنی و چهره‌ای آشنا، حتی پیش از نخستین دیدار، بود. باید دارای یک دم، یک حس و تمام ویژگی‌هایی که لغت روح را معنی می‌کند، بود.»

بزرگداشت:
آیین بزرگداشت و تجلیل از عزت‌الله انتظامی بازیگر سینمای ایران در سال ۲۰۰۷ مصادق با مهر ماه ۱۳۸۵ در مقر سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد یونسکو در پاریس برگزار شد. در این نمایشگاه پوستر فیلم‌هایی که انتظامی در آن‌ها نقش‌آفرینی کرده‌است به همراه آرشیو عکس‌های شخصی وی و لوح تقدیر فیلم گاو به نمایش درآمد. در این مراسم که با همکاری رئیس موزه سینما، سفارت فرانسه در تهران، نماینده ایران در یونسکو و بنیاد سینمایی فارابی و رایزن فرهنگی ایران در فرانسه برگزار شد، نویسندگان و سینماگران فرانسوی و ایرانیان مقیم فرانسه حضور یافتند.

جوایز و افتخارات:
کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشن خانه سینما ۱۳۸۷ برای فیلم ستاره‌ها ۱: ستاره می‌شود.
برنده تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره بین‌المللی فیلم بیروت ۲۰۰۸ برای فیلم شب.
کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشن خانه سینما
۱۳۸۶ برای فیلم مینای شهر خاموش
نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۴ برای فیلم ستاره‌ها ۱: ستاره می‌شود
نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۳ برای فیلم جایی برای زندگی
برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۲ برای فیلم گاوخونی
برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۰ برای فیلم خانه‌ای روی آب
کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشن خانه سینما ۱۳۷۷ برای فیلم حاجی واشنگتن

برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر ۱۳۷۲ برای فیلم روز فرشته
لوح تقدیر بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر ۱۳۷۰ برای فیلم خانه خلوت و ناصرالدین شاه آکتور سینما
جایزه ویژه هیئت داوران بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره سه قاره ۱۹۹۱ برای فیلم گاو
نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر ۱۳۶۸ برای فیلم هامون
برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر ۱۳۶۷ برای فیلم گراند سینما

نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر ۱۳۶۵ برای فیلم اجاره‌نشین‌ها
برنده هوگو نقره‌ای بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو ۱۹۷۱ برای فیلم گاو
برنده مجسمه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره سینمایی سپاس ۱۳۴۹ برای فیلم آقای هالو

عکس ها و تصاویر اینستاگرامی بیوگرافی عزت‌الله انتظامی
4.7/5 - (7 امتیاز)
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه