بیوگرافی عمر شریف

3 سال پیش
بیوگرافی عمر شریف
Rate this post

بیوگرافی عمر شریف به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

در شرح زندگی نامه عمر شریف این گونه آمده است که نام اصلی او میشل دیمیتری شلهوب می باشد. وی در دهم آوریل ۱۹۳۲ میلادی در شهر اسکندریه واقع در مصر به دنیا آمد. خانواده ی عمر شریف به کلیسای کاتولیک یونانی تعلق داشتند و اصالتا فلسطینی – سوری – لبنانی بودند. پدر او به نام «یوسف شلهوب» در لبنان متولد شده بود.

زندگینامه عمر شریف 

بیوگرافی عمر شریف

فعالیت هنری

عمر شریف در دوران تحصیل خود در کالج ویکتوریا واقع در اسکندریه با ادوارد سعید یکی از اندیشمندان معاصر و یوسف شاهین که یکی از مشهورترین سینماگران مصری است همکلاسی بود. اما پس از فارغ التحصیلی در رشته ی ریاضی و فیزیک از دانشگاه قاهره، حدود پنج سال در شغل پدرش که تجارت چوب بود مشغول به کار شد.

آغاز فعالیت حرفه ای

عمر شریف برای آموختن هنرپیشگی به آکادمی سلطنتی هنرهای دراماتیک لندن رفت. در این هنگام بود که گویی شانس درِ خانه ی عمر را زد و دیوید لین تصمیم به ساخت فیلم لورنس عربستان را گرفت و شریف را برای بازی در این فیلم برگزید. فیلمی که درنهایت او را به جایگاهی بالا در دنیای سینما رساند.

عمر شریف به زبان های یونانی، عربی، انگلیسی، ایتالیایی، اسپانیایی و فرانسه کاملا مسلط بود، به همین دلیل به راحتی می توانست در فیلم ها نقش یک خارجی را بازی کند.

نامزدی اسکار برای بازی در فیلم لورنس عربستان

نقش فرعی عمر شریف در فیلم لورنس عربستان گرچه بسیار کوتاه بود، اما همین مدت زمان کوتاهی که وی در این فیلم نقش آفرینی کرد کافی بود تا وی نامزد دریافت جایزه مکمل مرد در اسکار سال ۱۹۶۳ شود. این نامزدی سکوی پرتابی برای عمر شریف محسوب می شد و توانست او را به قله های بالای موفقیت برساند. پس از این موفقیت کمیاب، می توان بازی وی در فیلم سقوط امپراطوری رم را مهم ترین تجربه ی بازیگری شریف نام برد. این بار در این فیلم عمر در یکی از نقش های اصلی به ایفای نقش پرداخت و توانست خودی نشان دهد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی حاتم عسگری فراهانی

روی آوردن به اسلام

عمر پس از وارد شدن به دنیای سینمای مصر با یکی از ستارگان سینمای مصر به اسم «فاتن حمامه» آشنایی پیدا کرد و پس از گذشت مدت کوتاهی به شدت به او علاقه مند شد؛ به گونه ای که برای ازدواج با او با کمال میل به دین اسلام روی آورد و نام خود را از میشل دیمتری شلهون به عمر شریف تغییر داد.

ستاره بزرگ دنیای هالیوود

حالا که عمر شریف نامزد اسکار شده بود و همه با بازی فوق العاده ی او آشنا شده بودند، دیگر کسی نمی توانست از مسلمان بودن او ایراد بگیرد. دیوید لین بار دیگر با شریف تصمیم به همکاری گرفت و این بار او را برای بازی در یکی از نقش های اصلی فیلم دکتر ژیواگو انتخاب کرد. فیلمی که محبوبیت شریف را بسیار بالاتر از آن چیزی که فکرش را می کرد، برد.

زندگی شخصی

زندگی عمر با فاتن حمامه به مدت ۲۰ سال ادامه داشت. در مدت بیست سالی که او غربت نشین بود، حاصل پیوند آن ها پسری به نام طارق بود. وقتی این دو تصمیم به جدایی گرفتند، شریف دیگر تا پایان عمرش به هیچ وجه ازدواج نکرد.

فعالیت های هنری

عمر شریف ازجمله بازیگرانی بود که در ایران نیز از طرفداران بسیاری برخوردار بود و به خاطر سیمای جذاب و مردانه خود محبوب همگان بود. وی کارنامه ی هنری متنوعی دارد و در ژانرهای مختلفی به ایفای نقش پرداخته است. فیلم پلنگ صورتی دوباره در می زند را با بازی درخشان وی نمی توان از یاد برد، فیلمی کمدی که یکی از آثار متفاوت وی به شمار می رفت.

بازی در فیلم های مختلف حماسی و تاریخی که اکثر آن ها از بزرگترین آثار زمان خود بودند نیز یکی از افتخاراتی است که نصیب هرکسی نخواهد شد. اما عمر شریف این بازیگر مصری و مسلمان شده، توانست به یکی از بازیگران مهم هالیوود تبدیل شود و دو بار نیز جایزه گلدن گلوب را برای بازی در فیلم های لورنس عربستان و دکتر ژیواگو تجربه نماید. فیلم هایی از دیوید لین کارگردان سرشناس انگلیسی که همکاری دوباره ی او با شریف، نشان دهنده ی اعتماد او به عمر بود.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی ثریا بهشتی

نقش آفرینی در فیلم لورنس عربستان در نقش علی که موفق به دریافت جایزه گلدن گلوب بهترین نقش مکمل مرد شد و در همان سال، در اسکار نیز نامزد جایزه بهترین نقش مکمل مرد گردید. بازی در فیلم سقوط امپراطوری روم در نقش سوماهوس و همچنین فیلم اسب کهر را بنگر در نقش فرانسیسکو، را در سال ۱۹۶۴ تجربه کرد. در سال ۱۹۶۵ یک تجربه مهم کاری دیگر را با دیوید لین تجربه کرد، و آن بازی در فیلم دکتر ژیواگو بود که موفق به دریافت جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد گردید. فیلم های دختر شوخ و قرار ملاقات از جمله فیلم هایی بودند که وی پس از سه سال وقفه و در سال ۱۹۶۸ در آن ها حاضر شد.

سال ۱۹۶۹

۱۹۶۹ سال خوبی برای عمر شریف محسوب می شد چرا که او با بازی در فیلم «چه» در نقش چه گوارا توانست دوباره به روند موفق قبلی خود بازگردد و به ایفای نقش مهمی بپردازد.
سوارکاران، پلنگ صورتی دوباره ضربه می زند، وراثت، اینچئون، مایریگ، سیزدهمین سلحشور، یک شب با پادشاه، ده هزار سال پیش از میلاد سایر فیلم های او بودند که البته موفقیت چندانی را نیز برای عمر شریف به ارمغان نیاوردند.
بازگشت به وطن در پی عدم توجه به وی در هالیوود

در اواخر دهه نود میلادی و با توجه به بالا رفتن سن عمر شریف دیگر پیشنهادهای کاری خوبی به وی داده نمی شد. به همین جهت تصمیم گرفت به کشور خودش مصر بازگردد و در فیلم ها و سریال های تلویزیونی این کشور به ایفای نقش بپردازد.

وی در آخرین سال های عمرش می کوشید تا به عنوان یک شهروند عادی و ناشناس به زندگی خود ادامه دهد. خودش یک بار این چنین گفته بود که «من یک انسان معمولی بودم که در کوچه و خیابان زندگی می کرد، حال آن که نه ماشینی داشتم و نه سوار تاکسی می شدم، بلکه فقط با مردم عادی سر و کله می زدم»

مطلب مرتبط:  بیوگرافی سینا رازانی
حواشی

پس از بازی در فیلم شهر را بلرزان که در سال ۲۰۱۳ منتشر گردید، یک سال پس از این فیلم شایعه هایی مبنی بر مبتلا شدن وی به بیماری شروع شد. این اتفاقات در حالی رخ داده بود که مردم وطنش دچار یک انقلاب بی سرانجام شده بودند. وی طی مصاحبه ای کوتاه از ملت خود دفاع کرد. البته احتمالا به خاطر بیماری آلزایمر دیگر نمی توانست بفهمد که چه بر سر کشورش آمده است.

شریف همواره از فیلم «چه» با نفرت یاد می کرد، به این دلیل که هنگام پذیرفتن بازی در این فیلم نمی دانست که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا از این فیلم حمایت مالی می کند. همچنین ماجرای رایزنی وی با اسرائیل برای بهبود روابط این کشور با مصر را نیز نمی توان از یاد برد که در نهایت منجر به جنجال های زیادی شد.

وفات

سرانجام عمر شریف پس از یک عمر زندگی پر افتخار در ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۵ بر اثر حمله ی قلبی در سن ۸۳ سالگی دار فانی را وداع گفت.

فیلم های عمر شریف

لورنس عربستان

سقوط امپراتوری روم

اسب کهر را بنگر

چنگیزخان

دکتر ژیواگو

دختر شوخ

قرار ملاقات

چه

سوارکاران

پلنگ صورتی دوباره ضربه می زند

وراثت

اینچئون

مایریگ

سیزدهمین سلحشور

یک شب با پادشاه

ده هزار سال پیش از میلاد

مسافر

شهر را بلرزان

سریال جزیره اسرار آمیز یکی از بهترین سریالهای عمر شریف به حساب می آید.

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی عمر شریف
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه