بیوگرافی دنیس داگن

4 سال پیش
Rate this post

بیوگرافی دنیس داگن به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 دنیس دوگان یک بازیگر، کارگردان و کمدین اهل ایالات متحده آمریکا است که از سال ۱۹۶۸ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده‌است. شهرت او بیشتر به خاطر همکاری با بازیگر کمدی آدام سندلر می باشد که در فیلم هایی نظیر گیلمور خوشحال(۱۹۹۶)، بابای بزرگ(۱۹۹۹)، اکنون شما را چاک و لری اعلام می‌کنم(۲۰۰۷)، تو حریف زوهان نمی‌شی(۲۰۰۸)، بزرگ‌شده‌ها(۲۰۱۰)، فقط باهاش کنار بیا(۲۰۱۱)، جک و جیل(۲۰۱۱) و بزرگ‌شده‌ها ۲(۲۰۱۳) با همدیگر کار می کردند.

زندگینامه دنیس داگن

بیوگرافی دنیس داگن

فعالیت هنری

دوگان در ۵ سپتامبر ۱۹۴۶ در شهر ویتون ایلینوی متولد شد. در سال ۱۹۷۲ حرفه بازیگری خود را آغاز کرد. او در فیلم های تلویزیونی زیادی بازی کرد. از جمله آنها می توان به پرستاران شب کار (۱۹۷۲)، حرکت شب (۱۹۷۵)، لبخند (۱۹۷۵)، هری و والتر به نیویورک می روند(۱۹۷۶) و نورمن … شما هستید؟ (۱۹۷۶) اشاره کرد.

اولین تجربه کارگردانی فیلم بلند او در فیلم کمدی مشکل بچه (۱۹۹۰) شکل گرفت. پس از آن فیلم کمدی اهداکنندگان مغز(۱۹۹۲) را با اقتباسی آزادانه از کمدی های برادران مارکس به نام شبی در اپرا و یک روز در مسابقه ساخت. در این فیلم جان تورتورو، مل اسمیت، و باب نلسون بازی می کنند. گیلمور خوشحال(۱۹۹۶) دیگر فیلم دوگان است که با موسیقی از کارک مادربات و تهیه کنندگی رابرت سیموندس ساخته شده است. در این فیلم آدام سندلر در نقش یک بازیکن هاکی روی یخ ناموفق است که استعدادش را در بازی گلف می یابد.

فیلم توانست در مقابل بودجه ۱۲ میلیون دلاریش نزدیک به ۴۲ میلیون دلار فروش داشته باشد. نینجای بورلی هیلز(۱۹۹۷) عنوان فیلمی دیگر به کارگردانی دنیس دوگان است که فیلم نامه آنرا مارک فلدبرگ نوشته است. بازیگران این فیلم کریس فارلی، نیکولت شریدان، رابین شو صار، ناتانیل پارکر و کریس راک هستند. داستان این فیلم درباره یک نوزاد سفید پوست است که توسط یک قبیله نینجا بزرگ می شود. این آخرین فیلمی بود که فارلی در آن بازی می کرد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی کلی کلارکسون
بابای بزرگ

دو سال بعد دوگان فیلم کمدی دیگری به نام بابای بزرگ(۱۹۹۹) را با بازی آدام سندلر و دوقولوهای اسپروس و تهیه کنندگی رابرت سیموندس، کارگردانی کرد. این فیلم نامزد دریافت جایزه تمشک طلایی بدترین کارگردان در گلدن گلوب همان سال گردید. از دیگر فیلم های این کارگردان می توان به نجات سیلورمن(۲۰۰۱) با بازی جیسن بیگز و استیو زان، امنیت ملی (۲۰۰۳) با بازی مارتین لارنس و استیو زان و نیمکت گرمکن ها(۲۰۰۶) با بازی راب اشنایدر، دیوید اسپید اشاره کرد.

فیلم کمدی اکنون شما را چاک و لری اعلام می‌کنم(۲۰۰۷) دیگر فیلم دنیس دوگان است که در آن بازیگرانی همچون آدام سندلر و کوین جیمز در این فیلم ایفای نقش می‌کنند. داستان این فیلم درباره دو ماموران آتش‌نشانی است که به دلیل رهایی از مشکلات شخصی قصد دارند با یکدیگر ازدواج کنند. این فیلم نیز نامزد دریافت جایزه تمشک طلایی بدترین کارگردان در گلدن گلوب همان سال گردید.

تو حریف زوهان نمی‌شی(۲۰۰۸) نیز یک فیلم کمدی به کارگردانی دوگان است که در آن آدام سندلر، امانوئل چریکی، جان تورتورو و راب اشنایدر بازی میکنند. این فیلم داستان یک سرباز اسرائیلی به نام زوهان (آدام سندلر) ا نشان می‌دهد که از قدرت بدنی بالایی برخوردار است و ارتش اسرائیل به آن وابسته است، ولی خود زوهان علاقه‌ای به اینکار ندارد.

سایر آثار و میزان فروش

او ترجیح می‌دهد یک آرایشگر باشد، به همین دلیل مخفیانه به آمریکا می‌رود و در آریشگاه یک دختر فلسطینی مشغول کار می‌شود. این فیلم با بودجه ۹۰ میلیون دلاری توانست ۲۰۰ میلیون دلار فروش داشته باشد. پس از این موفقیت یک کمدی دیگر به نام بزرگ‌شده‌ها(۲۰۱۰) کارگردانی کرد که آدام سندلر کمدین مشهور آمریکایی یکی از نویسندگان و تهیه‌کنندگان این فیلم می‌باشد.خودش هم در فیلم به ایفای نقش در این فیلم پرداخته است. داستان این فیلم در مورد ۵ دوست قدیمی‌است که در سال ۱۹۷۸ در یک تیم بسکتبال بوده‌اند و چندین سال بعد ا شنیدن خبر مرگ این مربی، این دوستان قدیمی برای مراسم تدفین دوباره گرد هم جمع می‌شوند.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی رضا بنفشه خواه

فقط باهاش کنار بیا(۲۰۱۱) نیز یک فیلم در سبک کمدی به کارگردانی دنیس داگن است که داستان آن دربارهٔ مردی است که با اینکه مجرد است تظاهر می‌کند متأهل است تا با نشان دادن اینکه زن (خیالیش) اذیتش می‌کند دختران را تور کند. از بازیگران این فیلم نیز می توان به جنیفر آنیستون، آدام سندلر و نیکول کیدمن اشاره کرد. این فیلم نیز با فروش بالای ۲۱۴ میلیون دلاری از نظر تجاری موفق ظاهر شد. دوگان با اکران این فیلم در گلدن گلوب جایزه تمشک طلایی برای بدترین کارگردان را برنده شد. در همین سال یک فیلم کمدی خانوادگی آمریکایی به نام جک و جیل(۲۰۱۱) را با بازی آدام سندلر کارگردانی کرد .

آخرین فیلم اکران شده این کارگردان بزرگ‌شده‌ها ۲(۲۰۱۳) است که از بازیگران معروف این فیلم میتوان به ادام سندلر و کوین جیمز اشاره کرد. داستان این فیلم سه سال پس از حوادث نسخه اول این فیلم رخ می دهد.

گزیده فیلمشناسی

از فیلم‌ها یا برنامه‌های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته‌است می‌توان به آثار زیر اشاره کرد.

نمی‌توانید عشق مرا بخرید (۱۹۸۷)
پدر و مادری (۱۹۸۹)
هپی گیلمور (۱۹۹۶)
پدر بزرگ (فیلم) (۱۹۹۹)
نجات سیلورمن (۲۰۰۱)
امنیت ملی (فیلم ۲۰۰۳) (۲۰۰۳)
نیمکت گرمکن‌ها (۲۰۰۶)
تو حریف زوهان نمی‌شی (۲۰۰۸)
بزرگ‌شده‌ها (۲۰۱۰)
فقط باهاش کنار بیا (۲۰۱۱)
جک و جیل (۲۰۱۱)
بزرگ‌شده‌ها ۲ (۲۰۱۳)
کنن (۱۹۷۴)
ستوان کلمبو (۱۹۷۶, ۱۹۹۳)
کارآگاه راکفورد (۷۹/۱۹۷۸)
حصار چوبی (۱۹۹۵–۱۹۹۴)
الی مک‌بل (۱۹۹۸)

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی دنیس داگن
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه