بیوگرافی سام والتون

4 سال پیش
بیوگرافی سام والتون
Rate this post

بیوگرافی سام والتون به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 سام والتون یکی از تاجران و کارآفرین های مشهور آمریکایی است که موسس سه شرکت بزرگ در دنیا بوده است. وال مارت، مجموعه ای می باشد که والتون آن را تاسیس کرد و هنوز هم که هنوز است و سال ها پس از مرگ والتون یکی از کمپانی های بزرگ دنیای محسوب می شود.

زندگینامه سام والتون

بیوگرافی سام والتون

فعالیت هنری

سام والتون در تاریخ ۲۹ مارس سال ۱۹۱۸ در ایالت اوکلاهوما آمریکا متولد شد. سام تا سن ۵ سالگی در نزد پدر خود و در مزرعه شان کار می کرد. اما مشکلات اقتصادی خانواده از یک طرف و وضعیت نامناسب کشور آمریکا در آن زمان، باعث شد تا وی مجبور به ترک مزرعه ی پدری خود شود و به جایی برود که بتواند خودش و خانواده اش را از شرایط نامناسب فعلی نجات دهد. سام به همراه تعدادی از اعضای خانواده اش به قصد مهاجرت آمریکا را ترک کردند و به نقاط مختلف جهان برای کشف منطقه ای مناسب با هدف برپا کردن یک زندگی تازه سر زدند.

در این زمان بود که پدر سام متوجه شد که باید به حرفه ی پیشین خود یعنی رهن و اجاره ی ملک بازگردد تا بدین ترتیب بتواند با به دست آوردن اندکی پول خانواده ی خودش را از این شرایط بحرانی نجات دهد. در این زمان بود که آن ها به آمریکا بازگشته و به ایالت میزوری نقل مکان کردند. وضعیت آن طور که پدر سام پیش بینی کرده بود، نبود و آن ها روز به روز فقیرتر از دیروز می شدند و مجبور بودند پس از چند ماه از یک شهر به شهری دیگر رهسپار شوند.

در همین وضعیت و در این شرایط دشوار سام والتون به تحصیلات خود هم ادامه می داد و سعی می کرد تا هر طور که شده بتواند از طریق درس خواندن به مرتبه ای برسد و جایگاه مناسبی برای خودش دست و پا کند.

استعداد مثال زدنی در ورزش

در دوره ی دبیرستان بود که سام متوجه شد در ورزش می تواند عملکرد درخشانی داشته باشد. به همین دلیل در سال ۱۹۳۵ به تیم های بسکتبال و فوتبال مدرسه شان پیوست و به همراه این تیم ها به عنوان قهرمانی نیز دست پیدا کرد. سام و خانواده اش که در دوران رکود اقتصادی آمریکا زندگی می کردند، شرایط بسیار پیچیده ای را تحمل می کردند. در این میان سام به هر کاری دست می زد تا اندکی از فشار موجود بر روی خانواده ی خود را کاهش دهد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی لوکوربوزیه

او به دوشیدن گاوها می پرداخت و سپس آن ها را در بطری هایی که خریده بود می ریخت و به همین منوال به فروش شیرهای دوشیده شده در بطری ادامه می داد. فروش روزنامه از دیگر کارهایی بود که سام والتون در دوران نوجوانی به آن ها دست زد. واقعا ادامه دادن تحصیلات در چنین شرایط پیچیده ای کار هرکسی نیست؛ اما با این وجود سام نه تنها توانست به درس و تحصیلات خود ادامه دهد، بلکه موفق شد تا به عنوان زرنگ ترین شاگرد مدرسه هم انتخاب شود.

پایان دبیرستان، اتمام دوره ی تحصیلات سام نبود؛ بلکه او تصمیم گرفت تا با تحصیل در دانشگاه به رشته های برتر راه پیدا کند و از این طریق بتواند در شرکتی خوب استخدام شده و خانواده ی خود را نجات دهد. به همین دلیل سام والتون پس از پایان دوره ی دبیرستان به دانشگاه میزوری رفت و در آن جا به تحصیل در رشته ی اقتصاد پرداخت.

=

سام در این هنگام نیز از کار کردن هیچ ابایی نداشت و می دانست که برای به دست آوردن خرج و مخارج تحصیلش باید بیش از پیش تلاش کند. در این دوره نیز سام والتون به کارهای مختلفی دست زد؛ برای نمونه در بخش هایی از سال برای دریافت غذا به صورت رایگان در رستوران های شهر پیش خدمتی می کرد. با هر سختی که بود دوران کالج نیز برای سام به پایان رسید و اندکی بعد وی به عنوان کارآموز در شرکت جی سی پنی مشغول به کار شد. در جی سی پنی ، سام به طور ماهانه ۷۵ دلار حقوق می گرفت.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی ارنست کلادنی

در سال ۱۹۴۲ میلادی و با جدی شدن مسئله ی جنگ در آمریکا وی برای سربازی در جنگ جهانی دوم، از این کار استعفا داد. در این میان علاوه بر این که در سربازی مشغول بود در کارخانه ای با نام تولسای کاوکلاهاما نیز کار می کرد. در همین کارخانه بود که او با همسر خود هلن رابسون، آشنا شد. هلن در رشته ی بازرگانی در دانشگاه اوکلاهوما فارغ التحصیل شده بود و دختر یکی از بانکداران و مزرعه داران معروف آمریکایی بود. سام والتون و هلن رابسون در تاریخ ۱۴ فوریه سال ۱۹۴۳ با یکدیگر ازدواج کردند.

افتتاح فروشگاه زنجیره ای

با پایان یافتن جنگ سام تصمیم گرفت که فروشگاهی بزرگ را افتتاح کند و در آن جا به فروش خدمات خود بپردازد. وی به کمک پدر زن خود ۲۰ هزار دلار از بانک وام گرفت و با استفاده از ۵ هزار دلاری که در دوران سربازی جمع کرده بود، توانست تا فروشگاه بن فرانکلین را در آرکانزاس افتتاح کند.

فروشگاه بن فرانکلین یکی از نمایندگی های مجموعه برادران باتلر به حساب می آمد. در همین دوران بود که سام متوجه بسیاری از نکات اقتصادی شد که می توانست در میزان فروش محصولاتش موثر واقع شود. مثلا او به تعداد قفسه های فروشگاه خود اضافه کرد و سعی کرد تا پایین ترین قیمت ممکن را بر روی محصولات خود اعمال کند. هم چنین او سعی می کرد تا در تعطیلاتی مثل کریسمس نیز به خدمت رسانی بپردازد و به همین ترتیب توانست تعداد مشتری هایش را روز به روز افزایش دهد.

سام والتون برای آن که با رقبای خود در آن زمان مقابله کند، تصمیم گرفت دومین فروشگاه خود را نیز در سال ۱۹۵۰ میلادی تاسیس کند. اما این تصمیم برای او چندان خوب پیش نرفت و با شکست مواجه شد. پس از مدتی سام برای آن که بتواند در کارش موفق شود و فروشگاه های بیشتری را افتتاح کند با برادر، پدر زن و برادر زن خود به مشورت و صحبت پرداخت و سعی کرد آن ها را متقاعد کند که سرمایه شان را بر روی کار او بگذارند.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی ایزاک نیوتن
=

بدین ترتیب توانست فروشگاه های زنجیره ای خود را در

سطح آمریکا تاسیس کند و به فروش فوق العاده دست یابد.

او با این کار نه تنها تمام قرض ها و بدهی هایش را پرداخت نمود،

بلکه توانست یکی از بزرگ ترین مجموعه فروشگاه های زنجیره ای را

در آمریکا و حتی دنیا بنا کند. به گونه ای که سام والتون در سال ۱۹۶۲ بعد

از اداره موفق ۱۱ فروشگاه توانست نخستین فروشگاه زنجیره ای خود را به نام «وال مارت» در آرکانزاس افتتاح نماید.

فروشگاه های زنجیره ای وال مارت همین طور به رشد

صعودی خود ادامه داد تا جایی که در سال ۱۹۸۷ تعداد فروشگاه ها

به ۱۱۹۸ و تعداد کارکنان به ۲۰۰ هزار نفر رسید و مجموع فروش آن ها

به رقم ۹/۱۵ میلیارد دلار دست پیدا کرد.

در سال ۱۹۸۹ وال مارت در ۲۶ ایالت آمریکا فعالیت می کرد

و چندی بعد وارد بازارهای بین المللی هم شد

به گونه ای که شعبه های آن در مکزیکوسیتی، برزیل و آرژانتین افتتاح شد.

دارایی سام والتون در سال ۱۹۹۲ معادل ۲۳ میلیارد دلار برآورد شده بود،

وی همچنین در سال ۱۹۹۲ موفق به کسب نشان مدال آزادی به خاطر تلاش های

فراوان برای بهبود وضعیت خرده فروشی گردد.

بیوگرافی سام والتون

سام والتون در پنجم ماه آوریل سال ۱۹۹۲ یعنی در سن ۷۴ سالگی از دنیا رفت.

و پسر بزرگ رابسون والتون به عنوان رئیس هیئت مدیره اداره شرکت را به عهده گرفت.

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی سام والتون
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه