بیوگرافی نیکولاس بلومبرگن

4 سال پیش
بیوگرافی نیکولاس بلومبرگن
Rate this post

بیوگرافی نیکولاس بلومبرگن به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 وی سال ۱۹۴۵ و اواخر جنگ جهانی دوم بخاطر مشکلاتی که در پی جنگ پیش آمده بود هلند را به مقصد آمریکا ترک کرد و تحصیلاتش را در مقطع دکترا در دانشگاه هاروارد ادامه داد. در این مقطع بصورت پاره وقت با ادوارد میلز پرسل در لابراتوار تشعشعات هسته‌ای دانشگاه MIT در پروژه‌های تحقیقاتی فعالیت می‌کرد و بعد از مدتی بخاطر تجربه کارهای تحقیقاتی به عنوان استاد فیزیک کاربردی دانشگاه هاروارد انتخاب شد. دکتر نیکولاس بلومبرگن سال ۱۹۵۸ ملیت آمریکایی را بعد از سال‌ها زندگی در این کشور برگزید.

زندگینامه نیکولاس بلومبرگن

بیوگرافی نیکولاس بلومبرگن

زندگی شخصی

مهمترین دستاورد علمی دکتر بلومبرگن به مبحث طیف سنجی به کمک لیزر مربوط می‌شود که باعث شد خواصی از مواد مختلف نمایان شود که بدون لیزر به هیچ وجه قابل شناسایی نبودند. به همین خاطر نیز جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۸۱ به ایشان تعلق گرفت. طیف سنجی یا بیناب یابی عبارت است از مطالعه‌ی ماده و خواص آن‌ها با بررسی نور، صوت و ذرات گسیل شده ، جذب شده یا پراکنده شده از ماده.

از لحاظ علمی طیف‌ سنجی به شاخه‌ای از علم بر می‌گردد که نور مرئی برای مطالعات نظری در ساختار ماده و آنالیزهای کیفی و کمی استفاده می‌شود. اگرچه اخیراً به عنوان یک تکنیک جدید نه فقط برای نور مرئی بلکه بسیاری از اشکال تابش‌های الکترومغناطیسی و غیرالکترومغناطیسی مانند میکروموج‌ها، امواج رادیویی، اشعه ایکس، الکترون‌ها، فونون‌ها (امواج صوتی) و غیره را نیز شامل می‌شود و برای مطالعه ماده از آنها نیز استفاده می‌شود.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی جان مک‌ آفی

طیف سنجی لیزی یکی از مهمترین شاخه‌های علم در مطالعه مواد و خصوصیات آنها است که دکتر نیکولاس بلومبرگن نقش کلیدی در شکلی گیری آن داشته است. دکتر بلومبرگن در حال حاضر با ۹۵ سال سن کماکان به تحقیق در دانشگاه آریزونا مشغول است.

تاریخ تولد: ۱۱ مارس ۱۹۲۰، دوردرخت، هلند
تاریخ مرگ: ۵ سپتامبر ۲۰۱۷، توسان، آریزونا، آمریکا
آموزش: دانشگاه لیدن (۱۹۴۸)، دانشگاه اوترخت، دانشگاه هاروارد
جوایز: Lorentz Medal، جایزهٔ نوبل فیزیک
خواهر و برادر: آک بلومبرگر

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی نیکولاس بلومبرگن
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه