بیوگرافی داوید د خیا

6 سال پیش
بیوگرافی داوید د خیا
2.6/5 - (37 امتیاز)

بیوگرافی داوید د خیا به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 داوید د خیا کینتانا (David de Gea Quintana) دروازه‌بان فوتبال اسپانیایی در ۱۷ نوامبر ۱۹۹۰ در شهر مادرید اسپانیا به دنیا آمد. او دروازه‎بان تیم ملی اسپانیا و تیم منچستریونایتد است و از ۱۳ سالگی ورزش را بصورت حرفه‌ای شروع کرده است. داوید د خیا با ادورنی خواننده و مجری اسپانیا رابطه دارد.

زندگینامه داوید د خیا

بیوگرافی داوید د خیا

شروع فعالیت ورزشی

داوید د خیا که در شهر اییسکاس به دنیا آمده بود در سن ۱۳ سالگی به تیم اتلتیکو مادرید پیوست. خوان لوئیس مارتین به‌دروغ به باشگاه گفت که رایو والکانو قصد دارد او را به خدمت بگیرد و چند روز بعد دیگو دیاز گریدو بازی او را دید و سریعاً او را به خدمت باشگاه درآورد و در سال ۲۰۰۹ اولین بازی رسمی‌اش را برای این تیم انجام داد و توانست نظر مربی را به خود جلب کند و دروازه‌بان اول تیم شد. درخشش او در تیم اتلتیکو در سال ۲۰۱۰ که همراه با قهرمانی در لیگ اروپا و سوپر جام اروپا بود باعث شد تا توجه منچستریونایتد را به خود جلب کند و در ژوئن ۲۰۱۱ با قراردادی به ارزش ۱۸٫۹ میلیون پوند رکورد انتقال دروازه‌بان را در انگلستان شکست و به این تیم پیوست و تا کنون دروازه‌بان این تیم است.

تیم های ورزشی

حضور در تیم اتلتیکو
داوید د خیا که از ۱۳ سالگی به آکادمی تیم اتلتیکومادرید پیوسته بود مدارج پایه‌ای باشگاه را به سرعت طی کرد و در سال ۲۰۰۸ زمانی که ۱۷ سال سن داشت اولین قرارداد حرفه‌ای خود را با این تیم امضا کرد که تا سال ۲۰۱۱ اعتبار داشت. در دومین فصل حضور حرفه‌ای او در تیم اتلتیکو مادرید بی در دسته سوم لالیگا سپری شد و تیم های نومانسیا و کویینز پارک خواستار پیوستن او به صورت قرضی به تیمشان بودند که خسوس گارسیا پیتارچ که در آن زمان مدیر ورزشی اتلتیکو بود به او توصیه کرد تا به نومانسیا برود، اما د خیا این پیشنهادها را رد کرد و باشگاه تمرین تنها را برای تنبیه وی در نظر گرفت. بعد از مدتی ابل رسینو سرمربی وقت اتلتیکو او را در حال تمرین انفرادی دید و از او خواست تا به تمرین تیم اول برود و در آنجا به عنوان دروازه‌بان سوم تیم انتخاب شد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی احسان علوان‌زاده

داوید د خیا اولین بازی رسمی‌اش را برای اتلتیکو مادرید در ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۹ و با ۱۸ سال سن در بازی مرحله گروهی مقابل پورتو انجام داد که در دقایق پایانی دو گل دریافت کرد و اتلتیکو آن بازی را ۲–۰ باخت.

در اواخر فصل ۱۰–۲۰۰۹ و با منصوب شدن کیکه فلورس به عنوان سرمربی و چندین اشتباه از آسنجو، د خیا به دروازه‌بان اصلی تیم تبدیل شد. او در دو بازی مقابل اتلتیک بیلبائو و والنسیا به عنوان بهترین بازیکن میدان شناخته شد. در ضمن او در ۸ بازی در لیگ اروپا برای اتلتیکو مادرید به میدان رفت، از جمله بازی فینال در مقابل فولهام که در نهایت با پیروزی اتلتیکو مادرید با نتیجه ۲ بر ۱ خاتمه یافت. دیگو فورلان هم‌تیمی‌اش دربارهٔ اولین فصل او در باشگاه گفت: «او در ۱۹ سالگی در بالاترین سطح بود و بازیکنان به او اعتماد داشتند.»

حضور در تیم منچستریونایتد
در تابستان ۲۰۱۱ زمانی که وندرسار از باشگاه منچستریونایتد جدا شد این تیم برای پیدا کردن دروازه‌بان به جستجو پرداخت و مانوئل نویر از تیم شالکه ۴ و مارتن استکلنبرگ دروازه‌بان ملی پوش آژاکس را زیر نظر داشت اما عمده تمرکز یونایتد بر روی دیوید د خیا بود و او در ۲۷ ژوئن برای تست پزشکی وارد منچستر شد و روز بعد منچستر یونایتد قراردادی به او پیشنهاد داد. در نهایت د خیا در ۲۹ ژوئن با قراردادی به ارزش ۱۷ میلیون پوند به منچستر یونایتد پیوست.

وی اولین بار در یک بازی دوستانه مقابل تیم شیکاگو فایر در ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۱ برای منچستر یونایتد به میدان رفت و اولین بازی رسمی خود را در بازی جام خیریه انگلستان در سال ۲۰۱۱ در مقابل منچسترسیتی بازی کرد که نتیجه این بازی سه بر دو به نفع منچستر به پایان رسید.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی حبیب‌الله اخلاقی

دیوید د خیا اولین بازی‌اش در لیگ انگلستان را در مقابل تیم وست برومویچ انجام داد و منچستر توانست این بازی را با نتیجه دو بر یک پیروز شود.

حضور در تیم ملی

دایوید د خیا با تیم ملی زیر ۱۷ ساله‌های اسپانیا در مسابقات قهرمانی اروپا در سال ۲۰۰۷ به قهرمانی رسید و در جام جهانی ۲۰۰۷ به مقام دومی دست یافت.

در سال ۲۰۱۰ نام او در فهرست اولیه و ۳۰ نفره تیم ملی اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۰ قرار گرفت اما دل بوسکه نام او را در فهرست نهایی خط زد. او با تیم ملی زیر ۲۱ سال اسپانیا در مسابقات قهرمانی اروپایی در سال ۲۰۱۲ به قهرمانی رسید.

دیوید د خیا در ۱۵ مه ۲۰۱۲ برای دو بازی مقابل تیم‌های صربستان و چین به تیم ملی بزرگسالان دعوت شد و در فهرست اولیه یورو ۲۰۱۲ حضور داشت اما دوباره نام او از فهرست نهایی خط خورد اما برای بازی در تیم المپیک اسپانیا در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۲ لندن انتخاب شد و در هر سه بازی تیم اسپانیا به میدان رفت.

در سال ۲۰۱۳ دیوید د خیا از مقام قهرمانی‌اش در اروپا توسط تیم ملی زیر ۲۱ ساله اسپانیا دفاع کرد و در ۱۳ مهٔ ۲۰۱۴، د خیا در فهرست اولیه نفرات انتخابی تیم ملی اسپانیا برای شرکت در جام جهانی ۲۰۱۴ قرار گرفت و در فهرست نهایی نیز انتخاب شد. در ۸ ژوئن، اولین بازی ملی‌اش را در دیدار دوستانه‌ای مقابل ال سالوادور برای آمادگی شرکت در جام جهانی انجام داد که با نتیجهٔ ۲–۰ به سود اسپانیا به پایان رسید: او در هفت دقیقهٔ پایانی جانشین ایکر کاسیاس در درون دروازه شد.

در دور مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸، د خیا به شماره ۱ تیم ملی اسپانیا تبدیل شد و در ۹ بازی از ۱۰ بازی این مرحله در ترکیب اصلی قرار گرفت و موفق شد تا در شش بازی دروازهٔ خود را بسته نگه دارد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی امیرحسین اصلانیان

حاشیه ها

رکورد ۱۰۰ کلین شیت در باشگاه منچستر یونایتد
دیوید د خیا در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۸ در پنجمین هفته و

در رویارویی با اورتون، با بسته نگاه داشتن دروازه‌اش

توانست به رکورد ۱۰۰ کلین‌شیت در باشگاه منچستر یونایتد

دست یابد و در ۲ دسامبر ۲۰۱۷، در پیروزی ۳–۱ مقابل آرسنال

در ورزشگاه امارات، د خیا با ۱۴ مهار توپ، با بالاترین رکورد در

این زمینه در لیگ برتر انگلستان برابری کرد.

زندگی شخصی و همسر دیوید د خیا
دیوید د خیا در ژانویه ۲۰۱۲ تایید کرد که به بیماری دوربینی

مبتلا است اما این بیماری تاثیری روی بازی‌اش نداشته است.

د خیا در سال ۲۰۱۰ با ادورنه مجری و خواننده اسپانیایی

آشنا شد و تاکنون با وی رابطه دارد. اِدورنی (Edurne)

(زاده ۲۲ دسامبر ۱۹۸۵) خواننده اسپانیایی است. او در مسابقه آواز یوروویژن ۲۰۱۵ نماینده اسپانیا بود.

افتخارات ورزشی

افتخارات باشگاهی
اتلتیکو مادرید

لیگ اروپا (۱): ۲۰۱۰–۲۰۰۹
سوپرجام اروپا (۱): ۲۰۱۰
منچستر یونایتد

لیگ برتر انگلستان (۱): ۱۳–۲۰۱۲
جام حذفی انگلستان (۱): ۱۶–۲۰۱۵
جام اتحادیه انگلستان (۱): ۱۷–۲۰۱۶
جام خیریه انگلستان (۳): ۲۰۱۱، ۲۰۱۳، ۲۰۱۶
لیگ اروپا (۱): ۱۷–۲۰۱۶

افتخارات ملی
تیم ملی اسپانیا

یوفا زیر ۱۷ سال اروپا (۱): ۲۰۰۷
یوفا زیر ۲۱ سال اروپا (۱): ۲۰۱۱

افتخارات فردی
یوفا زیر ۲۱ سال اروپا: عضو تیم منتخب جام (۲): ۲۰۱۱، ۲۰۱۳
تیم منتخب سال لیگ برتر انگلستان (۴): ۱۳–۲۰۱۲، ۱۵–۲۰۱۴، ۱۶–۲۰۱۵، ۱۷–۲۰۱۶
بازیکن سال سر مت بازبی (۳): ۱۴–۲۰۱۳، ۱۵–۲۰۱۴، ۱۶–۲۰۱۵
بازیکن سال از نگاه بازیکنان تیم منچستر یونایتد (۲): ۱۴–۲۰۱۳، ۱۵–۲۰۱۴

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی داوید د خیا
2.6/5 - (37 امتیاز)
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه