بیوگرافی لئونارد برنستاین

1 سال پیش
بیوگرافی لئونارد برنستاین

بیوگرافی لئونارد برنستاین به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 لئونارد برنستاین یکی از اولین رهبران ارکستر آمریکایی بود که توانست شهرت جهانی به‌دست آورد. او در سال ۱۹۱۸ میلادی در ماساچوست به دنیا آمد. او که بعدها به آهنگساز و رهبر ارکستری پرطرفدار و پیشرو تبدیل شد، کار خود را در سال ۱۹۴۳ در فیلارمونیک نیویورک شروع کرد. او اولین رهبر ارکستر آمریکایی بود که ارکسترهای بسیاری را در سطح جهانی رهبری کرد. موسیقی متن تئاتر موزیکال «داستان وست ساید» از ساخته‌های او است.

زندگینامه لئونارد برنستاین

بیوگرافی لئونارد برنستاین

زندگی شخصی

خانواده او از مهاجران یهودی-اکراینی بودند و با وجود استعداد ذاتی لئونارد در موسیقی، پدرش مخالف بود که در این زمینه فعالیت کند اما پدربزرگش همیشه در نوجوانی او را به کنسرت‌های ارکسترال می‌برد. در کودکی به صورت اتفاقی پیانو نواختن پسرعمه‎اش را دید و شیفته این ساز شد. لئونارد برای اولین بار در سن ده سالگی پیانو نواخت. عمه‌اش در همان سال از همسرش جدا شده و پیانوی خود را به خانه آنها منتقل کرده بود. لئونارد عاشق این ساز بود. علی‌رغم اینکه پدرش کاملا با شرکت کردن او در کلاس‌های آموزش پیانو مخالف بود اما لنی با پس‌انداز کردن پولش به کلاس‌های پیانو می‌رفت. بعد از مدتی، پدرش مجاب شد که پیانویی برای او بخرد. لئونارد با چنان هیجانی پیانو می‌نواخت و از خودبی‌خود می‌شد که هر شنونده‌ای را تحت تأثیر قرار می‌داد.

مدرسه لاتین بوستون

سپس برنستاین در مدرسه لاتین بوستون پذیرفته شد و در آنجا مراد جاوادانه‌اش در موسیقی-هلن کوتز- را ملاقات کرد. او اولین کتابش به نام «لذت موسیقی» را به هلن کوتز تقدیم کرد و گفت «این کتاب را به خاطر پانزده سال از خودگذشتگی به هلن کورتز تقدیم می‌کنم که در تمام سال‌های تدریس، روشنایی ذهنش را به دانش‌آموزان منتقل ‌کرد و به من درس معلمی آموخت.» بعد از فارغ‌التحصیلی، لنی به دانشگاه هاروارد رفت و در آنجا تئوری موسیقی خواند. در سال ۱۹۳۷ اولین تریو پیانوی خود را برای پیانو، ویولن سل و ویولن، تحت تأثیر دیمیتری میتروپولوس نوشت.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی سعید تحویلداری

در سال ۱۹۴۰، وقتی لئونارد ۲۲ سال داشت در انستیتو تابستانی ارکستر سمفونیک بوستون شروع به تحصیل کرد. او یکی از پنج دانشجویی بود که توانست به دوره کارشناسی ارشد رهبری ارکستر راه پیدا کند که دروسش توسط سرگئی کوسیویتسکی تدریس می‌شد.

رهبر ارکستر

در سال ۱۹۴۳ میلادی دستیاری رهبر ارکستر در ارکستر فیلارمونیک نیویورک به او پیشنهاد شد و لئونارد به عنوان دستیار آرتور رودژینسکی آغاز به کار کرد. در همان سال وقتی رهبر ارکستر مهمان سمفونی- برونو والتر- بیمار شد، رودژینسکی از برنستاین خواست تا کنسرت را رهبری کند. در نیویورک تایمز مقاله‌ای درباره این رهبر ارکستر جوان چاپ شد. او یک شبه ره صد ساله را پیمود و تبدیل به رهبر ارکستری سرشناس شد و تا پایان فصل در آن سال، یازده بار رهبری فیلارمونیک را انجام داد.

از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۷ او ارکستر مرکز نیویورک را رهبری کرد و به عنوان رهبر مهمان به سراسر اروپا و آمریکا دعوت شد. در سال ۱۹۵۲ فستیوال هنرهای خلاق را در دانشگاه برندایس بنیانگذاری کرد.

لئونارد برنستاین و ساخت موسیقی متن فیلم‌های سینمایی

در سال ۱۹۴۹ او برای فیلم موزیکال «در جستجوی تفریحات شهری» به کارگردانی جین کلی و استنلی دانن موسیقی متن ساخت. موسیقی متن فیلم‌های «در بارانداز» به کارگردانی الیا کازان محصول سال ۱۹۵۴ و «داستان وست ساید» به کارگردانی رابرت وایز و جروم رابینز محصول سال ۱۹۶۱ نیز از ساخته‎های این کارگردان هستند.

برنستاین در سبک‌های مختلف موسیقی از جمله موسیقی ارکسترال، سمفونی، باله، موسیقی تأتر و فیلم، کُر، اپرا و قطعاتی برای پیانو آهنگسازی کرده است. آثار او همچنان در ساسر دنیا اجرا می‌شوند.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی نیکی نصیریان

برنستاین نه بار موفق به دریافت جایزه گرمی شد. از دیگر افتخارات او دریافت نشان شایستگی ایتالیا، مدال طلای فیلارمونیک رویال، جایزه موسیقی ارنست فون سایمنس، جایزه تونی، جایزه رهبر ارکستر دیتسون و جایزه سونینگ است.

مشخصات کلی

تاریخ تولد: ۲۵ اوت ۱۹۱۸، لارنس، ماساچوست، آمریکا
تاریخ مرگ: ۱۴ اکتبر ۱۹۹۰، ساختمان داکوتا، نیویورک، ایالت نیویورک، آمریکا
همسر: Felicia Montealegre (ازدواج ۱۹۵۱–۱۹۷۸)
کودکان: جیمی برنشتاین، نینا ماریا فلیشا برنشتاین، جیمی اَن ماریا برنشتاین، اَلکساندِر برنشتاین، نینا برنشتاین

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی لئونارد برنستاین
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه