بیوگرافی امامعلی حبیبی

5 سال پیش
بیوگرافی امامعلی حبیبی
3.3/5 - (14 امتیاز)

بیوگرافی امامعلی حبیبی به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

امامعلی حبیبی (متولد ۵ خرداد ۱۳۱۰، روستای درزیکلا بابل)، از نامداران کشتی آزاد ایران و جهان و معروف به ببر مازندران است که به همراه غلامرضا تختی اولین برندگان مدال طلای ایران در المپیک بوده‌اند.

زندگینامه امامعلی حبیبی

بیوگرافی امامعلی حبیبی

فعالیت ورزشی

امامعلی حبیبی یکی از چهار کشتی‌گیر ایرانی است (همراه با غلامرضا تختی و رسول خادم و ابراهیم جوادی) که نام و تصویرش در تالار افتخارات فیلا به ثبت رسیده‌است.

آغاز فعالیت ورزشی حرفه‌ای امامعلی حبیبی به دوران سربازی او در گرگان بر می‌گردد. وی در طول دوران حرفه‌ای خویش موفق به کسب یک مدال طلای المپیک، سه مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان و یک طلای بازی‌های آسیایی شد.

امامعلی حبیبی در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۵۶ در حالیکه بیمار بود، موفق به کسب مدال طلای وزن ۶۷ کیلوگرم کشتی آزاد شد این مدال همراه با مدال طلای غلامرضا تختی در یک روز به دست آمدند و بدین ترتیب این دو کشتی‌گیر به اولین برندگان مدال طلای ایران در تاریخ المپیک تبدیل شدند. او در دوران حضورش در عرصه جهانی به عنوان یکی از سریع‌ترین کشتی‌گیر جهان شناخته می‌شد به گونه ای که در مسابقه‌های جهانی تهران، دو تن از بزرگان کشتی جهان واختانگ بالاوادزه از شوروی و اسماعیل اوغان از ترکیه را در کمتر از سه دقیقه ضربه‌فنی کند.

از سال ۱۳۸۹ (۲۰۱۰ میلادی) در مازندران یک جام معتبر بین‌المللی به نام او و دیگر قهرمان کشتی ایران، عبدالله موحد، برگزار می‌شود.

کشتی گیر سریع

حبیبی در دوران حضورش در عرصه جهانی معروف به سریع‌ترین کشتی‌گیر جهان بود و معروف است که در مسابقه‌های جهانی تهران موفق شد دو تن از بزرگان کشتی جهان واختانگ بالاوادزه از شوروی و اسماعیل اوغان از ترکیه را مجموعا در کمتر از سه دقیقه ضربه‌فنی کند.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی ارسلان کاظمی

در ملبورن، حبیبی گمنام در دور اول المپیک مقابل آندربرگ بلندآوازه پیروز شد. در فینال نیز در مقابل بستایف از شوروی قرار گرفت و او را ضربه فنی کرد و طلای المپیک را به دست آورد.

حبیبی غیر از طلای المپیک، سه مدال طلای جهانی هم دارد. در مسابقات جهانی ۱۹۵۹ حریف نامدارش واختانگ بالاوادزه از شوروی را ضربه فنی کرد و ناخواسته، روی اجرای فن صحیح و قانونی، دنده‌هایش را هم شکست.

همچنین اسماعیل اوغان از ترکیه را هم با فن برات کلندون در یک دقیقه و ۱۵ ثانیه به سرنوشت بالاوادزه دچار کرد.

حبیبی در مسابقات جهانی یوکوهاما نتیجه‌ای تاریخی به جا گذاشت. او تمام رقبایش از جمله نماینده شوروی را ضربه فنی کرد.

در فینال هم که ورزشگاه مملو از تماشاگران ژاپنی بود، فقط ۴۵ ثانیه به نماینده میزبان امان داد. حبیبی همچنین در مسابقات ۱۹۶۲ آمریکا دوباره اوغان را ضربه فنی کرد.

المپیک رم

حبیبی در المپیک رم هم می‌توانست قهرمان شود و دومین طلای المپیکش را صید کند. اما اتفاقی حیرت آور رخ داد و او را از گردونه مسابقات بیرون انداخت.

حبیبی در کاخ باستانی بازیلیکا با ۴ پیروزی در آستانه کسب مدال طلا ایستاد. شب ششم، باید با داگلاس بلوباخ از آمریکا کشتی می‌گرفت. حبیبی دو بار از پای راست زیرگیری می‌کند و هر دو بار خاک می‌کند. سپس با یک دست و یک پای مخالف تعادل حریف را به هم می‌زند و همان فن را تبدیل به کول‌انداز می‌کند.

لحظه‌ای شانه‌های بلوباخ با تشک آشنا شد اما بلافاصله پل زد. حدود یک دقیقه مقاومت کرد و سرانجام از زیر پل فرار کرد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی لی اروین

روند مسابقه کاملا یکطرفه می‌نمود. بلوباخ با اختلاف امتیاز فراوانی از حبیبی عقب بود. حبیبی که تشنه کسب امتیازات بیشتر بود، زیر زانو زده‌ای را نشان داد، در همین حین دست چپش بالا آمد و بلوباخ فرصت طلب، هوشیارانه فن رکبی را اجرا کرد.

حبیبی هم حدود یک دقیقه روی پل شکننده‌ای که

بسته بود مقاومت کرد اما ستون اصلی این پل یعنی

دست راستش در گروی پل شکن بلوباخ بود. امامعلی حبیبی با همین شکست ضربه فنی، چهارم شد.

حبیبی در سال ۱۳۴۲ کاندیدای مجلس شورای ملی

شد و از حوزه بابل برای نشستن روی یکی از ۲۰۰

کرسی مجلس انتخاب شد.

وی همچنین در چهار فیلم سینمایی بازی کرد. در فیلم

ببر مازندران به کارگردانی ساموئل خاچیکیان، نقش یک

کشتی‌گیر را ایفا کرد. در سال ۲۰۰۷ نام او در فهرست

تالار مشاهیر فدراسیون جهانی کشتی FILA ثبت شد.

از سال ۱۳۸۹ در مازندران یک جام معتبر بین‌المللی

به نام امامعلی حبیبی و دیگر قهرمان کشتی ایران

عبدالله موحد برگزار می‌شود.

امامعلی حبیبی هم اکنون در باغ شخصی‌اش

در اطراف قائم‌شهر مازندران زندگی می‌کند و

مدتی از سال را نیز برای دیدار با خانواده به

آمریکا می‌رود.

فعالیت در سینما بیوگرافی امامعلی حبیبی

امامعلی حبیبی پس از دوران ورزشی

به فعالیت سینمایی نیز پرداخت و در

چهار فیلم ببر مازندران، آدم و حوا، رام

کردن مرد وحشی و جهنم سفید به ایفای نقش پرداخت.

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی امامعلی حبیبی
3.3/5 - (14 امتیاز)
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه